crapatura la coltul buzelor

08-01-2010
mara512
Nu este medic/terapeut
mara512
sotul meu are o crapatura la coltul buzelor(o zabaluta )care nu se mai vindeca de doua luni.Care ar putea fi cauza si un eventual remediu.Cineva i-a spus ca ar putea fi o lipsa de vitamina B.El este alergic la B-uri.Va rog daca se poate sa-mi raspundeti.
12 comentarii
0
08-01-2010, ora 13:15
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Incercati un remediu homeopat, ajuta foarte repede.
0
12-01-2010, ora 18:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sotul este fumator?
0
12-01-2010, ora 20:21
mara512
Nu este medic/terapeut
mara512
da, sotul meu este fumator.Multumesc pentru atentia acordata.
0
14-01-2010, ora 16:39
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati Pimafucort crema, in 2 aplicatii zilnice, timp de 10 zile.
0
15-01-2010, ora 09:37
mara512
Nu este medic/terapeut
mara512
Multumesc dl.dr.Mihalache, o sa incercam.
0
05-02-2010, ora 17:11
mara512
Nu este medic/terapeut
mara512
multumesc foarte mult pentru tratamentul propus.Pimafucort crema, a avut efectul scontat, iar vindecarea este completa.Credeti ca ar mai putea sa apara si care credeti ca ar putea fi cauza?
0
05-02-2010, ora 20:54
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cauza este in sange si probabil ca va aparea din nou. Sa speram insa ca nu.
0
07-02-2010, ora 17:29
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Surpriza, domnule scarface!!!
Uite un bolnav pe care l-a vindecat o alifie "toxica" data de un medic alopat care habar nu are din ce cauza apar bolile !!!
Ma mir ca remediul homeopat a fost refuzat!
Cauza acestei afectiuni dupa homeopati este in sange !???
Eu cred ca aceasta boala este data de catre fumat !
Pentru ca boala sa nu mai recidiveze fie sotul renunta la fumat, fie le rareste si schimba marca de tigari.
0
08-02-2010, ora 10:29
mara512
Nu este medic/terapeut
mara512
O sa iau in considerare cele spuse de dumneavoastra, domnule dr. Mihalache si multumesc inca o data.Mi-ar face mare placere sa pastram legatura.Sa aveti o zi buna.
0
12-01-2016, ora 19:03
stefan69
Nu este medic/terapeut
stefan69
De 3 luni ma chinui cu o crapatura in coltul gurii care nu se mai vindeca.Pe langa asta mi a aparut si o afta sub buza, in interiorul gurii care tot la fel nu se mai vindeca.Am urmat un tratament cu Klacid, solutie contra aftelor bucale si diflucan dar fara efect.E posibil sa fi contactat un virus?Precizez ca nu sunt fumator si duc o viata echilibrata.
0
26-01-2016, ora 19:38
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Aftele NU se trateaza cu antibiotice. Ele nu se nu au legatura nici cu bacterile, nici cu virusurile, patogeneza lor datorandu-se mai degraba unei reactii locale autoimune. Va recomand sa vedeti un dermatolog care poate sa excluda alte cauze de ulceratii la nivelul gurii si sa va spuna macar cu o oarecare certitudine ca este vorba intr-adevar de afte si va poate prescrie un tratament adecvat formei clinice.
Ca o paranteza, in general nefumatorii fac afte, mai rar cei care fumeaza.

Pentru cheilita angulara (crapatura din coltul buzei) puteti folosi 7 zile Triderm unguent de 2x/zi si in restul zilei cat mai des un ir sau balsam de buze reparator, dar daca nu trece tot la derma. Ea poate fi cauzata de un streptococ sau de candida.
0
29-01-2016, ora 15:22
stefan69
Nu este medic/terapeut
stefan69
Multumesc ptr raspuns doamna doctor Albu.Voi urma sfaturile dumneavoastra.Va doresc sanatate si toate cele bune!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.