crampe abdominale doar pe timpul noptii

19-02-2012
ionela.cenuse
Nu este medic/terapeut
ionela.cenuse
Buna,
de mai bine de o luna sotul meu se confrunta cu un disconfort adbominal doar in timpul noptii.Aceasta se manifesta prin crampe abdominale, similare crampelor dinaintea deranjarii la burta, ce au o mare intesitate si variaza intre 15-30 min.Deoarece durerile persista si incearca sa mearga la toaleta pentru a putea scapa de tensiunea cumulata, nu reuseste sa se elibereze.Mentionez ca scaunul este zilnic, si pe tot parcursul zilei nu sufera niciun fel de dureri abdominale.Doresc sa fac o mica sintetizare a starii de sanatate a sotului meu.In anul 2008 a fost diagnosticat cu cancer testicular, iar in urma operatiei i-a fost extirpat un testicul.(la ora actuala este diagnosticat cu azoospermie).A urmat o cura de radioterapie, acesta fiind si singurul tratament recomandat de medici.Este sub observatie si din 6 in 6 luni si se face un set intreg de analize(analize de sange, ecografii abdominale+testiculare si tomografii).
Sunt motive de ingrijorare crampele de care sufera DOAR in timpul noptii?!
Va multumesc!
3 comentarii
0
19-02-2012, ora 22:27
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
cred ca trebuie sa mearga la medicul curant, avand in vedere diagnosticul...
0
20-02-2012, ora 09:12
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar trebui sa mearga la un dr gastroenterolog. Poate ii recomanda sa faca un examen coproparazitologic sau chiar o colonoscopie.
0
20-02-2012, ora 21:16
ionela.cenuse
Nu este medic/terapeut
ionela.cenuse
Multumesc.da, cred ca pana la urma voi apela la consultul unui medic avizat.Sper, doar sa nu fie ceva grav!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  •