coxartroza sold se poate fara operatie

29-01-2012
corinadelia
Nu este medic/terapeut
corinadelia
bunica mea are 67 ani si a fost diagnosticata cu coxartroza ni sa recomandat operatie la sold, eu pana sa vizitez situl eram de acord dar acum nu mai sunt asa de sigura pt ca am vazut ca este posibil sa te alegi cu o infectie osoasa
sau daca bunica de fel este o persoana dinamica o sa ne fie foarte greu sa nu deplaseze proteza sau sa se rupa, cea ce vreau sa stiu este daca se poate trai si fara operatie doar cu tratament si cu terapii care sa ii reduca considerabil durerile, si daca da care sunt acele terapii sau sa ne recomandati anumite bai, lacuri termale va multumesc anticipat In cazul in care nu scapam de operatie, am o alta nelamurire se deconteaza intradevar proteza si nu mai trebuie sa mai platim nimic, prin programul endoproteze, daca a cum ar trebui sa procedam.
16 comentarii
0
29-01-2012, ora 21:13
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Buna seara. Si bunica mea a trecut prin asa ceva chiar mai greu deoarece a avot coxartroza bilaterala. A incercat toate tratamentele posibile dar cutitul a fost ultima solutie si cea mai buna. Proteza se deconteaza doar ca va trebui sa astepti. Bunica mea are proteza cimentata la ambele solduri si acum se deplaseaza foarte bine si nu mai are nici o durere. Daca mai doresti detalii iti voi raspunde cu placere. O seara buna
0
29-01-2012, ora 21:29
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
boala este una progresiva, deci mai bine nu o sa fie, si cu timpul nu numai dureile se accentueaza ci si limitarea mobilitatii articulatiei, din cauza schiopatarii apar problemele la coloana etc. din pacate la protetizarea primara este o sansa de aprox 2% pentru infectie chiar si in cele mai bune spitale din vest
0
30-01-2012, ora 00:31
corinadelia
Nu este medic/terapeut
corinadelia
va multumesc pentru raspunsul atat de rapid, si da stiu ca afecteaza si coloana pt ca deja ne-a spus doctori ca este foarte afectata intreabarea mea ar mai fi ca boala sa nu se agraveze sa ajunga in ceva foarte grav care poata saisi piarda picioriul, si totusi am vrea sa asteptam pana la var sa facem operatia pe caldura sa se vindece mai repede si cat timp trebuie sa stea la pat dupa o astfel de operatie, si recomandati-mi un medic bun din bucuresti.Si ce proteza ne recomandati sa cumparam si cam cat ar costa.coloana ni sa spus ca este plina de cioturi si nu se poate face nimic dar durerile de la coloana pot trece cu antiinflamatoare si calmante si nu ne-a recomandat nimeni bai si nu stiu care ar fi indicate pt ea cele cu apa sarata sa nu faca oare mai rau.multumesc pt timpul acordat o sa imi fie de mare folos informatiile dumneavoastra pentru a o convinge sa faca.
operatie
0
30-01-2012, ora 18:26
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
coxartroza este o indicatie relativa pentru proteza pentru ca nu este o stare care ar pericliteze direct viata omului.
situatia se poate ameliora cat de cat daca scade din greutatea corporala (daca este supraponderala), cu calmante si kinetoterapie, insa efectele sunt numai pe o perioada scurta.
deobicei sansele de vindecare pe vreme racoroasa (bine nu la minus 30 de grade) sunt mai bune. pacientul nu transpira (sansa de infectie scade). nu pierde exagerat lichide, poate sa faca kinetoterapie fara sa primeasca atac vascular cerebral de caldura. insa totul este relativ.
problema sa-si piarda piciorul nu trebuie pusa in ziua de azi.
cu o proteza bine implantata deobicei a doua zi pacientul este (trebuie) scos din pat.
vindecarea la abordurile transmusculare dureaza 6 saptamani, iin aceasta perioada pacientul trebuie sa foloseasca doua carje.
daca speranta de viata este mai mare de 15 ani, trebuie implantata o proteza necimentata
0
30-01-2012, ora 20:57
corinadelia
Nu este medic/terapeut
corinadelia
multumesc din tot sufletul mia-ti redat speranta ca o sa vad ziua in care nu o sa o mai doara nimic si nu o sa mai planga, gandul care ne speria cel mai tare era faptul ca va trebui sa stea nemiscata la pat dar vad ca nu este chiar asa deci trebuie sa cer o anumita proteza are se reface prin miscare chiar de a doua zi (de tip moon sau mour) sau toate se recupereaza in felul acesta, oricum ar fi multumesc inca o data si mai insist putin sa i-mi recomandati un medic bun sau un spital bun.sau dumneavoastra sunteti medicul?
Va multumesc inca o data si multa sanatate pentru ca intradevar e mai buna decat toate
0
30-01-2012, ora 21:29
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
proteza Moore se foloseste in traumatologie in fracturile de col femural, aceasta proteza nu este recomandata persoanelor cu coxartroza, si mai ales la 67 de ani (teoretic ar trebui pusa la persoane cu fractura de col femural si o speranta de viata mai mica de 5 ani)
bunicii Dvs ar trebui o proteza totala, daca se poate necimentata
diferentele dintre cele doua proteze:
proteza Moore: este facuta dintr-o singura bucata: stem (care intra in femur), gat nu prea are si un cap mare metalic, totul dintr-o singura bucata de metal: http://www.tradeindia.com/fp252007/Austin-Moore-Prosthesis.html
proteza totala: stem, gat (de diferite lungimi si angulatii), cap (metalic sau ceramic de diferite marimi 28-32-36mm), inlay (din plastic sau ceramic cuparte acetabulara a protezei cu care are contact capul), shell (partea acetabulara in protezele necimentate, in acest component este prins inlayul):de ex: http://www.healthbase.com/resources/orthopedics/total-hip-replacement-surgery-implants/zimmer-hip-replacement-implant-cemented-cementless-press-fit-india-affordable-medical-tourism.html
deci posibilitaile cu o proteza totala necimentata de sold sunt mult mai mari, insa este mai complicat operatia decat cu o proteza Moore, de aceea trebuie sa alegeti bine medicul operator.
eu lucrez in strainatate, deci eu nu prea pot sa va ajut, intrebati colegii din romania, sau pacientii multumiti de rezultat
0
01-12-2012, ora 11:58
fonic
Nu este medic/terapeut
fonic
Desi postul dvs este vechi, pentru mine acest subiect este actual, deoarece ma aflu in situatia in care trebuie sa fac o astfel de protezare de sold.Am tot aminat aceasta operatie, dar se pare ca nu este o alta solutie.Astazi am gasit acest forum si am inteles ca aveti stiinta necesara in cea ce priveste acest diagnostic, ceea ce va recomanda ca fiind medic sau cadru medical. In acest caz, apelez la bunavointa dvs. si va rog sa-mi recomandati, daca eventual nu cer prea mult, un medic si o clinica unde se poate face aceasta operatie (poate fi si in Romania) cu sanse mari de reusita si cu cel mai nou tip de proteza.Am 59 de ani si diagnosticul este de coxartroza bilaterala.Piciorul sting, inca nu ma supara, dar la dreptul episoadele dureroase sunt din ce in ce mai dese.Investigatiile medicale le-am facut la Dr. Firica si la Dr.Radu Radulescu de la Municipal si din comentariul medical reiese ca, , , capul de col femural nu este necrozat " si in consecinta, nu prea ar fi cazul de operatie dar daca ma doare..Va multumesc anticipat.
0
01-12-2012, ora 13:57
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
eu am inainte in romania, insa niciodata in Bucuresti, deci nu pot aprecia cat de bine opereaza colegii din spitalul respectiv.
pentru mine etalonul la protetizarea de sold in romania este dr Andor Balint, eu l-am cunoscut-o pe vremea cand lucra la Tg-Mures, intre timp a trecut din pacate la o clinica privata din brasov. Eu cred ca el este pe departe cel mai bun in acest domeniu in romania cu peste 10 mii de proteze. cunosc si colegi din cluj si timisoara care opereaza bine proteza de sold, probabil sunt multi si in bucuresti.
de fapt proteza de sold ar trebui sa fie o operatie de rutina, insa conteaza si modelul protezei alese (acesta din pacate prezinta o relatie foarte stransa calitate/pret) cat si experienta chirurgului
0
01-12-2012, ora 18:54
fonic
Nu este medic/terapeut
fonic
Va multumesc pentru oprtunitatea raspunsului.Nu pretul ar fi un impediment pentru mine si nici locul unde se va face aceasta interventie.As fi doar interesat sa stiu, care este cea mai performanta proteza de sold a momentului si unde ar fi cel mai indicat sa fac aceasta interventie.Daca veti o sugestie..va multumesc anticipat.Oricum pentru sanatate costurile nu mai conteaza, ci reusita.
0
02-12-2012, ora 13:49
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fiecare firma spune ca modelul sau este cel mai performant. la 59 de ani trebuie aleasa o proteza cu cupa pressfit si stem necimentate de titaniu, cu inlay polyetilena crosslinked si cap delta-ceramic.
noi folosim ca proteza primara Pinnacle-Corail de la DePuy si smith n nephew R3-Polarstem si R3-Nanos. sunt foarte asemanatoare si sunt cel putin 10 firme pe piata care produc proteza pe acelasi principiu brevetat.
fiecare operator are preferintele lui cu care are experienta mare si rezultate bune, in acest sens nu este indicat sa fortam medicul sa puna o proteza care statistic poate ca este un pic mai bun insa el nu are experiata cu ea
0
07-12-2012, ora 22:46
fonic
Nu este medic/terapeut
fonic
Inca nu am luat o decizie, insa am posibilitatea de a face aceasta interventie atit in Romania cit si in Germania, Austria etc.deoarece pot obtine formularul E112, care asigura decontarea costurilor ocazionate de operatie de catre CASMB.In acest caz ar trebui sa achit doar costurile de transport si alte cheltuieli ocazionate de acest drum.Mai curios este faptul ca in Romania costul interventiei este 0 insa proteza trebuie platita.Asadar, aici platesc proteza si atentiile pe care cu totii le stim, insa am avantajul ca sunt acasa, dar ma indoiesc foarte tare de conditiile din spital.In Occident nu platesc cum spuneam nici proteza si nici interventia si in plus am garantia ca pot beneficia de alte conditii in spital.Nu prea stiu ce sa fac.Am fost in vara si la Prof. dr. Wilhelm Friedl de la Clinica de ortopedie - traumatologie din Aschaffenburg unde cineva din anturajul meu a facut aceeasi interventie si Dl. Profesor a acceptat sa ma opereze si pe mine, insa ma sperie distanta fata de casa.Greu de luat o decizie.Oricum tin sa va multumesc atit pentru timpul acordat mie cit si pentru raspunsul dvs.
0
08-12-2012, ora 09:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sincer, nu cred ca veti obtine formularul E112 pentru o afectiune care se trateaza in peste 50-100 servicii de ortopedie din Romania...dar totul este posibil!!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-11-2017, ora 12:34
Mihaila Iuliana
Nu este medic/terapeut
Mihaila Iuliana
Buna ziua, ma numesc Iuliana, am aproape 27 de ani(in ianuarie ii implinesc).La varsta de 5 ani am fost diacnosticata cu Boala Oaselor de Stica, nu stiu ce tip.Am avut multe fracuri, am fost un copil aproape normal.La 24 de ani am fost diacnosticata cu hernie de disc si scolioza iar 3 luni dupa aceea, in ianuarie am avut fracura de bazin (am stat o luna la pat).Ideea e ca numai pot lucra, ma dor foarte tare oasele, coloana si nu pot lucra si nu i-au in greutate, am 44de kg la 1, 55cm.Pot opta pentru o pensie de boala sau ceva de genu? Multumesc mult!
0
03-12-2017, ora 12:51
gina.g
Nu este medic/terapeut
gina.g
Buna ziua,
Intrebarea mea se adreseaza tuturor medicilor de pe acest forum. Ce puteti sa-mi spuneti despre proteza Corail Hip System ? Este mai sigura, mai longeviva, se deconteaza de CASMB ? Am 60 de ani si-am hotarat sa fac operatia la sold, dar ptr asta vreau sa fiu cat mai bine informata. Va multumesc anticipat ptr eventualul raspuns.
0
04-12-2017, ora 14:42
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
protezele de tip "Corail" sunt de 30 de ani pe piata si sunt facute de mai multe firme. este varianta cimentata si necimentata. este probabil cea mai raspandita proteza in ora actuala.
depinde evident de care firma este produsa, insa intre producatorii renumiti nu cred ca exista diferente majore
la 60 de ani ar trebui sa fie o proteza necimentata (atat partea femurala cat si cea acetabulara), daca se poate cu inlay crosslinked si cap ceramic (sau inlay ceramic si cop ceramic).
in mod normal poate fi decontata insa exista o lista de asteptare. cel mai bine ar fi sa intrebati chirurgul unde vreti sa fiti operata.
0
04-12-2017, ora 15:55
gina.g
Nu este medic/terapeut
gina.g
Va multumesc ptr raspuns. Sa fiti binecuvantat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •