coxartroza cu osteofite f pronuntate datorate unei luxatii de sold

29-08-2007
gabrielaaa
Nu este medic/terapeut
gabrielaaa
am coxartroza cu osteofite f pronuntate datorate unei luxatii de sold si mi-a spus medicul ca as avea nevoie de proteza.nu as prea vrea (am doar 30 ani).M-ar ajuta sau sa mai astept si sa incerc cu fizioterapie si trat medicamentos, iau artostop rapid
48 comentarii 12 Înainte ›
0
27-10-2007, ora 00:00
dan290
Nu este medic/terapeut
dan290
Am, luat 3 luni artrostop rapid si nu au avut nici un efect incercati sa gasiti un doctor bun. Numai reclama este de iel si pretu in rest nu am avut nici o ameliorare
0
29-10-2007, ora 00:00
dr. marineata
Identitate neconfirmată
dr. marineata
tratamentul medicamentos si fizioterapia sunt tratamente simptomatice, care va ajuta sa depasiti durerea cauzata de coxartroza. rezolvarea ramane interventia chirurgicala, iar alegerea momentului va apartine. artrostop rapid este un tratament de intretinere pt. cartilaje in general, nu pune la loc cartilajul pierdut de la nivelul soldului cu coxartroza.
0
25-09-2008, ora 00:00
raducanu mariana
Nu este medic/terapeut
raducanu mariana
am 38 ani si o proteza sold stg.pt. aceeasi afectiune.daca durerile sunt mari si nu mai cedeaza la tratament operatia este necesara.iti recomand sp. foisor prof. dr.popescu.nu merita sa te chinui !
0
10-02-2009, ora 19:25
marian_mbf
Nu este medic/terapeut
marian_mbf
nu stiu cat te ajuta dar iti spun ca trec si eu aproape prin aceiasi situatie
eu am 2 prot de sold de 10 ani si acum am prob mari cu prot de la soldul drept care e necimentata si trb sa ma operez.apropo am fost op la 29 da ani.acum caut un sp si un dr pentru oper.
pe atunci eu am cump ambele prot.
0
10-07-2009, ora 19:26
usorin
Nu este medic/terapeut
usorin
buna ziua,

m-am logat doar pentru a gasi solutii pentru boala mamei mele; coxartroza.
mama mea este in varsta de 50 ani, 1, 6m, aproximativ 100 kg. anul trecut a avut un atac cerebral, iar in acest moment nu-si mai simte degetele de la piciorul drept si mana dreapta o misca mai greu. Nu poate umbla; sa coboare scarile nu poate...se misca foarte greu.
Medicii locali i-au spus ca nu recomanda sa faca masaj pentru ca-i va face mai mult rau.

Multumesc
0
11-07-2009, ora 00:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Din cele relatate de D-voastra, problemele mamei sunt urmatoarele, in ordinea importantei:
- obezitatea reprezinta primul si cel mai important factor, aflat si la originea accidentului vascular
- accidentul vascular a determinat imobilizarea la pat
- coxartroza eventuala reprezinta doar o problema minora in situatia dansei.
Greutatea la mers se datoreaza obezitatii si sechelelor accidentului vascular si nu coxartrozei.
Oricum, obezitatea majora si problemele neurologice reprezinta contraindicatii absolute pentru singurul tratament posibil, artroplastia soldului (protezarea interna).
Aceasta interventie se discuta numai dupa normalizarea greutatii si reluarea mersului.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
23-01-2010, ora 09:11
petrea
Nu este medic/terapeut
petrea
buna ziua !
am 51 de ani si sunt din constanta. in anul 2004 am fost diagnosticata cu necroza de cap femural bilateral(coxartroza).fara cauze cunoscute( nu sunt si nu am fost obeza, nu alcoolica, nu tratamente cu prednison, etc) din pacate, evolutia bolii a fost extrem de rapida, durerile aparand in ultima faza a bolii. in urma unui consult de specialitate la sp foisor- bucuresti(pr dc dinu antonescu), mi s- au efectuat 2 operatii de foraj, consecutiv( la interval de 3 luni, intre ele- dc traian ursu). operatii reusite. 1 an jumate nu am avut probleme. m-am miscat si dus o viata normala din toate pdv.
din pacate, dupa aceasta perioada durerile au reaparut, adevarat nu cu aceeasi intensitate ca inainte de operatie.dar nu mai am mobilitate in miscari:ca de exemplu nu pot pune picior peste picior, raman anchilozata daca stau in aceeasi pozitie mai mult timp, am inceput sa schiopatez. putin.mi s-a modificat mersul. durerile sunt mai acute in perioadele reci ale anului si se diminueaza considerabil in timpul verii. am fost din nou dc(in cta) si mi s-a recomandat protezarea de sold, cand nu voi mai putea merge. mentionez ca de 15 ani merg anual la tratament balnear( calimanesti, techirghiol, eforie). am un job de birou care ma determina sa stau pe scaun mai mult de 8 ore si nu fac gimanstica medicala.
nu vreau sa fac protezare de sold. am auzit de un tratament injectabil cu ORTHOKINE( clinica saint lukas - buc), relativ nou in RO. deocamdata ei fac numai pentru artroze de genunchi.
daca stie cineva despre acest tratament adus de afara. daca se preteaza la boala mea.
cu stima
0
29-12-2010, ora 18:04
magda b.
Nu este medic/terapeut
magda b.
Buna seara!

Postez si eu despre "patzania" sotului meu cu coxatroza: s-a operat la Eforie Sud in oct. 2010 si din pacate operatia nu este una reusita 100%. Piciorul drept, cel operat, este acum mai lung cu 5-6 mm! De aici, dureri de spate, probleme la mers.
Ce e de facut? medicul i-a recomandat branturi speciale (o gramada de bani!!!), dar in casa nu poate sta cu ele, in papuci! Cica se mai taseaza osul.!!!! Parca nici nu poate sa respire bine: merge cu ajutorul carjelor, dar postura nu este dreapta din cauza durerilor de coloana si de aceea simte greutate in respiratie.
Ce credeti, domnule doctor?
A mai patit asa ceva cineva/
mentionez ca sotul meu are 51 de ani
0
29-12-2010, ora 20:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In asemenea cazuri diferenta de lungime este cvasinormala si chiar urmarita programatic (data fiind scurtarea datorata artrozei), iar rezolvarea apare in momentul artroplastiei soldului contralateral.
In cateva luni oricum nu va mai simti aceasta diferenta de lungime.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
31-12-2010, ora 16:17
magda b.
Nu este medic/terapeut
magda b.
Multumesc frumos, domnule doctor, nu speram sa gasesc atat de repede un raspuns!
Nu am inteles foarte bine: vreti sa spuneti ca "artroplastia soldului contralateral" inseamna protezarea si a celuilalt membru????
In cateva luni... asta speram si noi, DAR in acest timp moare de dureri la coloana!
Nu putem lasa asa lucrurile... Il indrum spre Bucuresti, la un medic BUN.
Sanatate!!! si un an mult mai bun sa fie!!!
0
31-12-2010, ora 16:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Durerile lombare pot avea o origine vertebrala (sindrom compresiv), dar pot exista si in probleme renale, colice, vasculare etc etc.
Pana la un diagnostic corect nu este indicat sa faceti vreun tratament.
Puteti incepe prin consultatie la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-02-2011, ora 18:51
danili
Nu este medic/terapeut
danili
Sotul meu sa operat de coxartoza, dupa operatie doctorul ia dat 4 cutii de pradaxa pe care la luat doar 10 zile dupa care sa apucat de baut (f mult ), mie mi se pare ca de atunci cand este baut nici nu mai gandeste coerent, are si hipertensiune arteriala si nu mai ia nici un fel de medicament.Va rog desi imi este rusine alcoolul poate sa ii afecteze atat de mult (dupa oparatie a mai fost doar o singura dar la control dupa 7 zile desi ia spus sa ami revine dupa 12 zile dar nu sa mai dus ).Va multumesc din suflet
0
07-02-2011, ora 22:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Alcoolul afecteaza enorm capacitatile cognitiv-volitive, adica "ne ia mintile". Riscul major actual este de moarte subita, datorita ignorarii tromboprofilaxiei.
Incercati sa-l convingeti sa respecte intalnirile de control post-operator programate, nu sunt deloc intamplatoare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-02-2011, ora 11:21
danili
Nu este medic/terapeut
danili
Va multumesc foarte mult
0
08-02-2011, ora 11:58
danili
Nu este medic/terapeut
danili
Revin cu o intrebare va rog ce inseamna "ignorarea tromboprofilaxiei ".Va multumesc din suflet
0
08-02-2011, ora 12:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Inseamna neglijarea tratamentului, iar tromboprofilaxia inseamna preventia trombozei venoase profunde, complicatie majora a operatiilor pe membrul inferior.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-02-2011, ora 17:22
danili
Nu este medic/terapeut
danili
Multumesc mult
0
09-02-2011, ora 10:50
cattani
Nu este medic/terapeut
cattani
Mama mea a fost diagnosticata cu coxartroza.Are 75 ani si a cazut acum 4 ani de atunci schiopatand.A fost in spital vara trecuta i s-au facut infiltratii cu cortizon in sold si durerile s-au ameliorat.In luna ianuarie a acestui an a fost din nou in spital dar a venit acasa cu aceleasi dureri foarte mari Va rog din sulet sa-mi spuneti ce remediu exista pentru durere excluzand opera tia deoarece are probleme cu tensiunea.Multumesc mult!
0
09-02-2011, ora 14:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Probabil ca traumatismul de acum 4 ani a determinat o fractura a colului femural, a masivului trohanterian, a cotilului etc, sau pur si simplu a decompensat o coxartroza preexistenta.
Singurul remediu posibil este mentinerea greutatii normale, coroborata cu un nivel fizic adecvat (nu sedentarism, nu efort exagerat).
Hipertensiunea nu reprezinta o contraindicatie pentru interventia chirurgicala, prin urmare nu reprezinta un motiv serios de excludere a operatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-02-2011, ora 15:46
Ionut R.
Nu este medic/terapeut
Ionut R.
Buna ziua!
VREAU AJUTOR!! Tatal meu in varsta de 63ani in urma cu 3 ani a fost diagnosticat cu coxartroza bilaterala, un sold fiind mai putin afectat. A urmat mai multe tratamente in tot acest timp, a evitat operatia...boala a mai avansat, durerile sunt din ce in ce mai mari si este hotarat sa isi puna o proteza. Suntem pe lista de asteptare dar casa de asigurari la ora actuala (dupa spusele medicilor)se pare ca nu mai suporta nicio cheluiala.
Sunem hotarati sa mergem la o clinica particulara, una de stat, oriunde in tara unde sunt conditii cat de cat bune, numai sa gasim si un doctor cu caracter, experienta si de incredere.
Avem circa 1500...1800eur la dispozitie oare sunt indeajuns?
Va rog Dle Dr. indrumatima dvs sau orcine stie un dr bun, o clinica buna
Va multumesc anticipat Ionut din Constanta!
0
15-02-2011, ora 15:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Protezele au fost si vor fi gratuite, fiind compensate prin Programul National de Endoprotezare, prin urmare nu trebuie sa cheltuiti nici un ban pentru achizitionarea protezei. Nu s-a schimbat nimic, Programul continua ca si pana acum.
Pe de alta parte, in clinicile private pretul este de cel putin 2-7 ori mai mare decat cel mentionat (mai ales ca se suporta si costul protezei, si al spitalizarii, si al medicatiei, etc etc).

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
16-02-2011, ora 09:50
magda b.
Nu este medic/terapeut
magda b.
Pentru Ionut din Constanta:

iti sugerez 2 variante pertinente (am avut cam aceeasi problema cu sotul meu): 1. mergi la Eforie Sud, la dr. X (Doamne, imi scapa acum numele... are cabinet la parterul Spitalului. are un nume ciudat, oricum, NU la Marinescu sau Nicolae!!!) si 2. Mergeti la Tg. Mures! Cauta pe google Clinica de ortopedie, au cei mai buni medici, sunt efectiv alte conditii si alta mentalitate! Merita, chiar daca e departe!
0
16-02-2011, ora 10:15
Ionut R.
Nu este medic/terapeut
Ionut R.
Va multumesc din suflet pentru raspunsuri si indrumari atat domnului Dr. cat si doamnei Magda b.
exact spre aceleasi variante am mai fost indrumat la Eforie(Dr.Nicolae) si Targu Mures...am sa merg direct la ambele clinici si am sa aleg varianta cea mai buna pt tatal meu...VA MULTUMESC!...tinem legatura!
0
16-02-2011, ora 15:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Indiferent ce varianta alegeti (si mai exista multe altele!!!), trebuie sa retineti ca proteza este 100% gratuita.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
27-02-2011, ora 15:20
domokos
Nu este medic/terapeut
domokos
ce riscuri sunt in inegalitatea membrelor inferiooare si coxartroza stanga stadiu 2 am virsta de 40 de ani si antecedente luxatie congenitala de sold tratata la virsta de 1, 6 luni cu succes. durerile actuale cedeaza la antiinflamatoare dar cursa soldului este foarte mica. Mentionez ca tratamentul actual este DONA SI ULEI DE PESTE.Ce altceva recomandati.?.ce recomandati pntru inegalitatea lungimii picioarelor?cu stima.
0
27-02-2011, ora 17:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Inegalitatea membrelor este consecinta displaziei si se trateaza numai chirurgical. Nu este niciodata o urgenta, indicatia chirurgicala depinzand doar de gradul suferintei actuale.
In rest nu exista absolut nici un alt tratament posibil.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2011, ora 21:50
domokos
Nu este medic/terapeut
domokos
Buna seara revin cu o intrebare unde se gasesc accesorii ortopedice in apropierea orasului zalau si eventual pretul informativ al unui talpici sau marog nu-i stiu denumirea chestia care se introduce in pantof pentru egaizarea membrelor inferioare, mentionez este vorba de vreo 2 cm.Cu mult respect.
0
07-04-2011, ora 11:13
elefant2010
Nu este medic/terapeut
elefant2010
Am dureri foarte mari la inbinarea osului femural cu cel al bazinului, mai ales când merg, nu pot să mai fac mai mult de 10 paşi fără să mă opresc din cauza durerilor, medicul de familie mi/a spus că s-ar putea să fie vorba de o coxartroză. Am luat antiinflamatoare, destul de puternice, dar degeaba, mi s-a recomandat şi nişte produse naturiste, dar fără prea multe rezultate. Sfătuiţi-mă ce să fac ? Am 58 de ani si sunt purtătoare de stimulator cardiac de 5 ani. Nu mai pot merge la servici şi nu mă mai pot descurca. Sfătuiţi-/mă ce aş putea să mai fac, sunt disperată, mai am 1 an pînă la pensie şi-mi este teamă că nu am să mai pot rezista până atunci. Cu mulţumiri.
0
07-04-2011, ora 11:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Ce greutate aveti??
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-04-2011, ora 16:12
grigoreanamaria
Nu este medic/terapeut
grigoreanamaria
ma numesc BADIU ION sunt din topolog -tulcea in timp ce lucram acum 14 ani am avut un accident la padure a cazut un copac pe mine au urmat 3 luni grele de spital la EFORIE SUD am avut continuu dureri iar acum la un control am fost diagnosticat cu coxartroza sold drept fiind necesara PROTEZAde sold interesandu-ma am aflat ca o proteza ar costa peste 50 milioane de lei dar se spune ca proteza este gratuita de la cnas dar doctorul de spitalul tulcea m-a informat ca costa atat. va rog sa ma ajutati cu niste detalii in legatura cu procedeul obtinerii acestei proteze
Adaugă un comentariu / răspuns
48 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: