Am 47 de ani si o coxartroza la soldul drept

30-10-2012
decebal aurelian
Nu este medic/terapeut
decebal aurelian
Am 47 de ani si o coxartroza la soldul drept. Secundara mi s-a spus fiindca stangul arata mult mai bine.Mai nou simt intepaturi si la stangul.
Am descoperit-o prin durere din 2009, crezusem initial ca e o ruptura musculara sau hernie mai mica pt. ca ma durea mai ales in zona inghinala. Desi am o munca intelectuala am facut exercitii fizice grele si sport neincalizit suficient. Deci posibil un accident minor cu efecte in timp.
Mi s-a propus proteza de vreo doi ani dar cautand in tot feluri de surse am aflat ca proteza nu este nicodata o urgenta, ca exista un foarte mic procent de operatii nereusite si un altul de proteze luxate si ca se pun doar de 2 ori in viata si ar fi bine sa o fac mai la batranete.
Am facut tratamente cu DONA, Artrostop, infiltratii cu Sinovial, fizioterapie, terapie Bowen. Poate au facut bine din punct de veder al durerii dar merg mai rau.
Am deja puncte de atingere in articulatie si calcifieri. Acum am inceput Ozonoterapie. Cunoasteti cazuri de vindecari minune in coxartroza. Poate Ozonoterapia(infiltratii in sold) sa vindece? Ce spun cei care au facut ozonoterapie sau altfel de tratamente? Exista cazuri vindecabile sau ameliorate substantial de coxartroza?
Multumesc !
6 comentarii
0
30-10-2012, ora 09:11
decebal aurelian
Nu este medic/terapeut
decebal aurelian
Am uitat sa mentionez la coxartroza. Mi-e foarte greu sa slabesc, am. 100 de kg. si 1, 75 m. Dar in studentie ( 1986 puteam cara 140 de kg in spate 10 etaje). Acum mi-e greu sa urc singur orice scari. Nu mai pot alerga deloc si desi mananc mai putin nu slabesc. Daca mananc prea putin nu pot sa lucrez. Pare o problema ridicola, comica, dar pentru mine are conotatii dramatice. Multumesc.
0
30-10-2012, ora 12:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, aveti perfecta dreptate: coxartroza este secundara si se datoreaza supraincarcarii mecanice a articulatiei, secundara celor peste 30 kg in plus si eforturilor total disproportionate practicate in viata.
Proteza poate aduce o modificare spectaculoasa a calitatii vietii, insa ar fi mare pacat s-o puneti la greutatea actuala, datorita complicatiilor incredibile si mai ales datorita uzurii ultra-rapide..
Pe de alta parte, reducand solicitarea articulatiei (slabind 25-30 kg) durerile se vor ameliora pana la disparitie o perioada de timp, facand protezarea soldului mult timp inutila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-12-2012, ora 12:23
fonic
Nu este medic/terapeut
fonic
Situatia mea este aproape la indigo cu cea pe care o relatati dvs., doar virsta difera si greutatea insa nu este semnificativ atita timp cit la 1, 68 mm am 89kg.Ce pot sa va spun, este ca nu aveti nici o alta solutie pentru a scapa de aceasta neplacere majora.Singura solutie este protezarea.Va spun asta deoarece am cunostinte care la virsta de 37-38 de ani, au pus proteza la ambele picioare si asta in urma cu 15 ani si nu au nici o preoblema, avind si o activitate intensa.Astazi aceste proteze au devenit mai performante si chiar in aceasta vara am fost la spitalul din Aschaffenburg, Germania, unde aveam pe cineva din familie internat cu o problema similara si care acum este OK, cu toate ca este mai dolofan ca mine.Am avut ocazia sa discut in acea imprejurare cu Prof. dr. Wilhelm Friedl, cel care a si facut acea interventie si care ma sfatuit sa nu evit o astfel de operatie, daca ea se impune, intrucit este singura metoda de a scapa de dureri si a trai ca un om normal.Inca nu am avut curajul sa fac aceasta operatie insa este clar ca ea nu mai poate fi aminata multa vreme, vorbim aici de 2-3 luni maximim.Dupa operatie la 30 zile poti conduce masina, daca perioada de recuperare se face cum trebuie.As fi curios sa stiu care este starea dvs. acum.
0
01-12-2012, ora 20:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, aveti perfecta dreptate: proteza de sold poate aduce o modificare spectaculoasa a calitatii vietii, insa ar fi mare pacat s-o puneti la greutatea actuala (25-30 kg in plus), datorita complicatiilor incredibile si mai ales datorita uzurii ultra-rapide..
Nu aveti dreptate afirmand ca nu exista solutii viabile: prin normalizarea greutatii suferinta se reduce atat de mult, incat deseori pacientii uita de necesitatea protezarii soldului...
Pacientii care mai au inca o proteza functionala dupa 15 ani cu siguranta nu au 25-30 kg in plus...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-01-2014, ora 12:30
floriniliescu
Nu este medic/terapeut
floriniliescu
Buna ziua. Numele meu este Florin, am 32 de ani si in urma cu 3 ani am fost diagnosticat cu NACF (necroza cap femural) stadiu I-II. Initial am fost la o consulatie la Foisor si mi-au dat sa fac un RMN. La RMN a reiesit diagnosticul, apoi a inceput un calvat pentru ca am fost la Foisor si mi-au spus: proteza, la Municipal: proteza, la CFR: proteza, la Floresca: foraje decompresive, celule STEM din cresta iliaca (dr Andrei Ioan Bogdan). Nu stiam pe cine sa cred si ce sa fac si m-am decis sa merg in Austria unde am primit aceeasi rezolvare ca la Floresca. M-am operat in Austria si apoi am fost la medicul de la Floresca sa ii multumesc pentru sfaturile corecte si am ramas la dlui sa ma urmareasca. Am facut 4 RMN de atunci, sunt bine, si ii multumesc pe aceasta cale pentru ca este un profesionist foarte bun pentru ca este foarte informat despre cele mai bune tratamente.
0
27-01-2014, ora 16:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, aceasta interventie poate fi urmata de rezultate favorabile.
Pe vremea cand eram rezident (1998-2003) am facut si statistica catorva zeci de cazuri tratate prin "foraje decompresive, celule STEM din creasta iliaca" (operatii in care am fost si eu implicat, ca ajutor al chirurgului principal), iar rezultatele sunt favorabile in proportie de circa 50%, insa depind de originea necrozei, de gradul de afectare a capului femural, de datele personale ale pacientului si de alte zeci de factori similari.
In orice caz, felicitari pentru buna evolutie!!
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •