cosuri pe fata, umeri si brate

23-08-2011
DaNNuTzZ
Nu este medic/terapeut
DaNNuTzZ
Buna ziua.
Am 16 ani si ma confrunt cu o problema mai veche... de vreo 3 ani nu pot scapa de cosuri... la inceput am folosit fel si fel de produse sa pot scapa de ele Zineryt, sapunuri cu nitroglicerina si multe altele... de un an si ceva nu mai folosesc nimic... dar problema tot insista. Cosurile sunt micute destul de multicele si cate o data apar si mai mari... eu le storc mereu pe cele mari deoarece au lichid alb in varf si se vede foarte urat. Tin sa precizez ca ma tenul gras si m'am mai confruntat acum un an cu alta problema dermatologica... aveam niste puncte negre in zona nasului si pe nas... majoritatea le'am scos treptat si au mai ramas cateva micute care nu le pot scoate si niste guguloaie tot micute in zona obrajilor...

A'si avea cateva intrebari...:
1.Credeti ca este din cauza masturbarii ? Am facut un experiment si am constatat ca imi apar imediat ce fac... Am facut multe pauze in speranta de a scapa de ele... dar tot degeaba...
2.Poate fi si caldura/transpiratia o problema ?
3.Cum pot scapa de ele foarte repede si definitiv ?

P.S. Imi ingrijesc fata... In fiecare seara ma spal cu apa si sapun.
5 comentarii
0
23-08-2011, ora 18:46
DaNNuTzZ
Nu este medic/terapeut
DaNNuTzZ
Vroiam sa spun sapunuri cu glicerina... imi cer scuze de gresala
0
24-08-2011, ora 14:38
DaNNuTzZ
Nu este medic/terapeut
DaNNuTzZ
Am uitat sa mentionez ca, cosurile se vindeca dupa de le storc... depinde de marimea lor cele mari cate o data mai fac lichid alb dupa care dispare din a 2 a - a 3a stoarcere.

Astept raspuns la problema mea...

Multumesc
0
26-08-2011, ora 15:30
DaNNuTzZ
Nu este medic/terapeut
DaNNuTzZ
mda... se pare ca nimeni nu vrea sa ma ajute intr'un fel...
0
05-09-2011, ora 20:53
valenti
Nu este medic/terapeut
valenti
Buna seara,
Fiul meu in varsta de 18 ani se confrunta cu o acnee severa.Am fost la medicul dermatolog, a urmat tratamentul prescris de acesta(azitrox, aknesyit unguent, ivapur gel)dar fara nici un rezultat.Am mers la alt medic, care i-a prescris(roaccutane si skinoren).Va rog sa-mi spuneti daca este indicat sa-i administrez acest antibiotic, deoarece am citit prospectul si are foarte multe contraindicatii, ar fi fost normal sa se faca niste analize in prealabil?Din cate am citit pe foumul celor care au folosit acest medicament, se pare ca intradevar foarte multi, au niste simtome destul de ciudate.
0
06-09-2011, ora 22:29
tema
Nu este medic/terapeut
tema
valenti si DaNNuTzZ, ar trebui vazut daca nu cumva xista un focar de infectie si u este doar datorita pubertatii.
Bacteriile se pot cauta in nas, gat si urina.
Sa nu fie un streptococ, stafilococ sau e-coli in urina.
Se pot face exudate nazal si faringian cu antibiograma si urocultura cu antibiograma.
De roaccutane am auzit ca da niste reactii cam rele dar, daca nu se gasesc infectii la analizele pe care le-am scris, poate ar trebui incercat. Alifia chiar nu prea mai are efect si mai si irita.
Ceva despre care stiu ca merge, eu am folosit - visibly clear 2 in1 wash mask.
Nu stiu daca pot sa scriu aici de unde este. Scrie pe net, incepe cu neutroge.
Trebuie incercat intai pe o portiune mica de piele sa nu faca alergie. Daca merge, scrie pe el cum se poate folosi si ca masca pentru curatat porii si pentru spalat. Se poate folosi si pe corp ca este destul. Nu face spuma deloc. Se intinde asa cu apa, o sa vedeti. Trebuie citite instructiunile, este exact cum scrie acolo.
Daca pielea este uscata nu prea merge ca usuca mai mult. eventual mai rar sau pusa crema doar pe cos, lasat cateva minute 4-6 min si apoi se clateste.
Dar analizele acelea tot ar trebui facute, acneea asta este de la un streptococ
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Antioxidanții din struguri eficienți împotriva acneei
  • MIT: Ciocolata cauzează acnee
  • Cum scapi de punctele negre
  • Fototermoliza selectivă, cel mai nou tratament împotriva acneei
  • Cercetătorii suedezi au descoperit de ce acneea este atât de rezistentă la tratament
  • Vaccinul pentru cosuri (autovaccin acnee)
  • Coșuri pe fese - cauze și tratament
  •