cortizol, DHEAS, si ACTH

13-11-2009
simmona
Nu este medic/terapeut
simmona
am o nelamurire, mi-am facut cortizolul seric si salivar, mi-au iesit mai marite, iar acuma tocmai l-am facut si oe cel urinar si ACTH si astept rezultatul.ce legatura are cortizolul marit cu DHEA foarte marit?am 40 kg si nu am hirsutism, deci nu pot fi suspectata de boala Cusching.am 21 ani, iar de la varsta de 14 ani in sange tot imi iesea cortizolu mare.am citit pe net ca DHEA marit poate fi chist ovarian, in primavara aveam, dar nu m-am mai dus la control, am continuat cu anticonceptionalele.toate aceste analize in special cortizolu marit, par sa aibe legatura cu neurostresu, o pb pe care o am de 3 ani, disfagie psihogena, care kiar nu este de psihiatrie.este o legatura intre aceasta si acesti hormoni ai stresului.ma poate ajuta cineva cu o explicatie?
2 comentarii
0
14-11-2009, ora 20:44
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Există o legătură. Toţi hormonii din organism se secretă şi au metabolism dependent şi de alţi hormoni.
Un hormon stimulează o glandă să stimuleze altă glandă pentru a produce un hormon; un alt hormon ajută la menţinerea secreţiei unui alt hormon şi la stabilizarea metabolismului acestuia etc. Există o simbioză perfectă, care dacă devine imperfectă...degringoladă totală!

Cortisolul mărit poate să destabilizeze toţi hormonii, înclusiv dehidroepiandrosteronul sulfat (DHEA-S).
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică;)

În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
19-05-2010, ora 15:17
mischen
Nu este medic/terapeut
mischen
Buna Simmona,

Imi spui si mie, te rog, unde ti-ai facut dozarea de cortizol salivar? Am si eu nevoie de aceasta analiza si nu gasesc niciun laborator unde se face.

Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.