coroana dentara din portelan sau fateta dentara din portelan?

05-01-2013
Rea00
Nu este medic/terapeut
Rea00
buna ziua ! in urma cu ceva timp mi-am scos nervii la 2 dinti( incisiv central 11 si incisiv lateral 12), cu timpul s-au colorat, dentista mea mi-a facut niste fatete din compozit care tot nu sunt culoarea dorita de mine, asta fiindca nu eram hotarata sa ii imbrac cu portelan.acum m-am hotarat intr-un fel sa fac o schimbare dar nu stiu care ar fi cea mai potrivita, de aceea va rog sa ma ajutati dvs. COROANE DIN PORTELAN SAU FATETE DENTARE DIN PORTELAN? care ar fi varianta cea mai buna?
va multumesc1
5 comentarii
0
08-01-2013, ora 13:12
Rea00
Nu este medic/terapeut
Rea00
ma poate ajuta cineva si pe mine ?!!?!?!
0
08-01-2013, ora 14:18
jaiddi
Nu este medic/terapeut
jaiddi
Isabel, pana la fatete mai exista si varianta de albire in interiorul dintilor (doar a acelora afectati). Abia apoi se trece la fatete din portelan sau coroane. Care solutie e mai buna se poate spune in functie de cat de afectat e dintele. Incearca o parere si la confortdent.ro poate te ajuta fetele de acolo, sunt ok. Sanatate
0
08-01-2013, ora 14:55
Rea00
Nu este medic/terapeut
Rea00
eu la suprafata deja ii am piliti si compozit peste ei
0
08-01-2013, ora 15:27
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
La dinti cu nervul scos recomand coroanele.
0
08-01-2013, ora 15:31
Rea00
Nu este medic/terapeut
Rea00
va multumesc pt raspuns! la un moment dat si eu am optat pt coroane, dar as prefera totusi fatete, pt k nu imi pileste asa mult din dinte
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fațetarea dinților
  • Fațetele dentare - indicații, avantaje și riscuri
  •