coroana dentara - cat dureaza fabricarea?

10-07-2010
Adrian112
Nu este medic/terapeut
Adrian112
buna ziua. de aprox 5ani am o lucrare de 4dinti frontali din portelan. de curand s-au spart si doresc sa ii inlocuiesc. intrebarea mea este, cat dureaza "fabricarea" lor? ma intereseaza cat dureaza din momentul in care m-i s-a luat mulajul dintiilor slefuiti si pana sa am coroanele permanente in gura. am nevoie de ei in 3 zile maxim deoarece doresc sa plec in strainatate. E posibil? Si inca ceva.. exista ceva reduceri la pret pentru studenti? multumesc in avans
10 comentarii
0
10-07-2010, ora 22:52
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
poate doar daca nu va intereseazza calitatea lucrarii respective
0
11-07-2010, ora 04:59
Adrian112
Nu este medic/terapeut
Adrian112
in cazul acesta, aproximativ cat dureaza? perioada mai mare de 3zile este valabila pentru toate materialele? ( portelan, ceramica etc). Daca da, medicul stomatolog e obligat sa iti puna o lucrare provizorie? stima
0
11-07-2010, ora 07:37
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nici nu se pune problema de inexistenta unei lucrari provizorii, mai ales ca sunt frontali.din momentul amprentei cam 10 -14 zile dureaza pana aveti o lucrare corect efectuata (care sa urmeze toti pasii). Se poate cere si la gata...(se face astfel un compromis.daca tehnicianul este f bun...se trece peste o etapa).si ar dura cam o 5-7 zile.
0
13-07-2010, ora 01:17
Adrian112
Nu este medic/terapeut
Adrian112
multumesc pt raspuns. Am optat pt o lucrare de metalo-ceramica (cred ca asa ii spune). In prealabil medicul stomatolog mi-a recomandat una metalo-acrilica. Care sunt diferentele intre cele doua? din punct de vedere estetic ma intereseaza in special. Multumesc
0
15-07-2010, ora 21:22
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Diferenta este foarte mare din toate punctele de vedere, atat al rezistentei cat si al esteticii. Acrilatul in timp isi schimba culoarea(ceea ce nu se intampla la ceramica) si in plus la ceramica se pot reda exact toate nuantele dintr-un dinte astfel incat sa nu existe nici o diferenta fata de dintii naturali vacini
0
15-01-2011, ora 14:54
Flaviu_77
Nu este medic/terapeut
Flaviu_77
BUNA.. Am si eu o problema...in 2010 martie mi-am facut o lucrare metalo-ceramica, partea de sus dreapta e ok in sch partea stanga fiind cimentata provizoriu de prin luna mai, nu mai vrea sa vina jos, Suntem in ianuarie 2011 si ma tot chinui cu ea..nici nu prea pot manca pt. ca nu ii la locul ei.nu vine jos de pe masea in sch de pe canin a iesit si ma jeneaza..., iar de cateva zile a inceput sa ma si doara..ba ma trezesc si noaptea cu dureri...la rece si la cald.exista o alta metoda sa o dea jos, medicul imi spune de fiecare data sa mai asteptam.dar cat...? Cu stima.
0
16-01-2011, ora 02:38
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Trebuie sa o dea jos rapid, sa scoata nervul la dintele cu durere si sa o cimenteze definitiv.
0
16-01-2011, ora 12:31
Flaviu_77
Nu este medic/terapeut
Flaviu_77
Multumesc..as mai avea o rugaminte...se poate scoate coroana in alt mod decat de a trage de ea...doamnei ii este frica sa nu se rupa si imi spune sa mai asteptam..mie mi-e teama sa nu imi fi cimentat partea din spate definitiv sau se poate sa se fi agatat chiar asa tare acolo si sa nu mai vina jos...multumesc...stima...
0
03-02-2011, ora 21:40
Apokolokintosis
Nu este medic/terapeut
Apokolokintosis
Domnul maseluta 2002 va deranjej din nou cu o lamurire.
Pana la urma mi-a scos nervul de la dinte ( eu sunt cel cu intrebarea daca e bine sa scoti nervul dinteleui care e sub coroana dentara)
Am fost la prima proba pentru coreana dentara, 6dinti, cei din fata jos, proba care s-a facut cu skeletul metalic.
Acest skelet nu intra liber, perfect in cei doi stalpi de rezistenta a viitoarei coroane ( molar stanga si molar dreapta..dintele dintre molarul dreapta a suferit extractia de nerv), skelet care intra dar a trebuit ca tehnicianul dentar sa apase, dupa mine excesiv..dupa indepartarea acestei presiuni, coroana nu sta stabil, are tendinta, ceea ce a si facut si a sarit.
Azi am fost la a doua proba dar skeletul metalic era acoperit cu ceramica.
Aceasta coroana s-a comportat la fel, nu avea stabilitatea si a fost din nou nevoit ca tehnicianul sa apese excesiv in ea ca sa stea, ba mai mult ia spus medicului sa mai polizeze din dinte, medicul evident a refuzat asta.
Ca inaltimea dintilor ceramici e prea mare, interferind cu spatele dintilor de sus e alta problema care s-a rezolvat prin pilirea lor eam inteles..s-a cam rezolvat..
Intrebarea mea este ca e normal ca acesta coroana sa nu intre liber, in dintii stalp fara acesta presiune excesiva...care prin inlaturarea presiuni sa duca la saltarea ei in sus...eu o simt ca e tensionata...asta fara sa inchid gura...
V a multumesc
0
29-08-2012, ora 23:12
iuliu, emanuel
Nu este medic/terapeut
iuliu, emanuel
Buna am si eu o rugaminte Ce e de facut?Sau care e solutia.Cam de o luna mi sa cimentat definitiv lucrarea (lucrarea consta in 14 dinti )coroana inainte a avut si 4 extracti.nu mia fost vindecata bine gingia si mi la cimentat asa acuma mia aparut un gol mare intre gingie si coroana:un gol de vreo 3, 4 mm.Am vb azi la telefon cu medicul a zis ca o rezolva cand ma duc in tara.Nu mia explicat ce tre sa faca cum il face dar a zis ca nu da jos lucrarea:Imi puteti spune va rog cum se pote solutiona cum se poate umple acest gol?Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: