corioretinita

04-06-2009
alex@7077
Nu este medic/terapeut
alex@7077
am19 ani si am fost diagnosticata initial cu o forma agravanta de conjunctivita la ochiul drept, apoi mi s-a confirnat de 2 ori diagnosticul de cotioretinita, mi s-a spus ca nu se poate vindeca, ca nu se transmite la ochiul stang si nici ca se va mai agrava, lucru cu care nu sunt de acord datorita faptului ca, vizibil, boala s-a agravat la ochiul drept cel putin aceasta este senzatia mea, iar de curand am observat o modificare a vederii si la ochiul stang, comparabila cu ochiul drept.
am observat modificari ale vederii la ochiul drept in urma cu aproximativ 2-3 ani, ca si cum m-as fi uitat printr-un geam nespalat, sau prin apa iar culorile erau usor modificate.de la drioptia -0.5 s-a ajuns la acest ochi intr-un timp relativ scurt (aproximativ 6luni)la-3.0
m-am impacat cu ideea ca nu imi voi recapata vederea la ochiul drept, dar de curand, dupa cum am mai spus am sesizat modificari si la ochiul stang(ca o pata transparenta pe focarul imaginii)
fiind studenta citesc foarte mult si stau foarte mult in fata calculatorului, si nu stiu ce sa fac: sa nu mai citesc atat de mult, sau din contra sa nu las ochiul sa se leneveasca?
ma puteti indruma cate un tratament sau catre un medic bun, caci sincera swa fiu, dupa ce mi s-a spus ca am conjunctivita, nu prea am foarte mare incredere in toate cadrele medicale
cu multumiri,
alexandra d
1 comentarii
0
06-06-2009, ora 14:16
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Ar fi bine sa facem o angiofluorografie pentru un diagnostic cert; La OD, cresterea dioptriilor de la -0, 5 D la -3 D nu este legata de corioretinita( este vorba despre o miopie, viciu de refactie, care se pare ca evolueaza ); cititul mult nu este o cauza a corioretinitei; Iti mai recomand un supliment cu luteina, Luetinomega 3 -1 cpr pe zi, a la longue, Mirtilene Puro 1 cpr pe zi, 1 luna, cura repetata la 3 luni; Clinicile de Oftalmologie din Bucuresti, unde poti merge: Clinica de Oftalmologie a Spitalului Universitar( Dr M.Basca), Clinica de Oftalmologie a Spitalului Militar Central si Spitalul de Urgente Oftalmologice Lahovari; Un tratament complex, iti va fi indicat de catre medicul examinator;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.