corelare accident auto-boli cardiovasculare

30-03-2011
silviu.dina
Nu este medic/terapeut
silviu.dina
Mama mea, in virsta de 70 de ani, suferea de insuficienta circulatorie venoasa vertebrobazilara, cardiopatie ischemica dureroasa, angina instabila, arteriopatie cronica arterosclerotica membrele inferioare, hipertensiune arteriala gradul II, cind a suferit un accident auto cu fracturi de bazin, coaste, fractura tasare corp vertebral L2, raportul medico-legal acordindu-i 70-75 de zile de ingrijiri medicale, fiind imobilizata la pat inca 2 luni.A folosit apoi la mers un cadru, apoi un baston, in prezent se deplaseaza cu greutate.In prezent i s-au descoperit varice profunde a membrelor inferioare, insuficienta venoasa cronica CICD, angina pectorala stinga celulizata terapeutic.Se poate stabili o corelare intre accident si agravarea bolilor cardiovasculare datorita imobilizarii si apoi deplasarii cu greutate?
1 comentarii
0
24-02-2012, ora 23:48
lilyanne_b88
Nu este medic/terapeut
lilyanne_b88
Buna seara!
Desi a trecut ceva timp de la accidentul mamei dvs., as vrea sa va ajut mentionandu-va ca are anumite drepturi fiind un accidentat in aceasta tara.Nu stiu daca cunoasteti exact ce drepturi si beneficii are.Ca sa va pot ajuta am nevoie de mici informatii in legatura cu ce a patit.In urma accidentului cate zile de spitalizare a avut?Ma refer strict la cele de spitalizare, nu si cele de ingrijire ambulatorie.Din punctul meu de vedere, are anumite drepturi in urma acestui accident care o despagubesc pt trauma suferita si va ajuta la cheltuieluile necesare recuperarii.Imi puteti lasa datele dvs pentru a va contacta sa va pot explica in ce consta drepturile.
Multumesc,
Ioana.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.