corectare astigmatism copil 4 ani

30-05-2012
anviorica
Nu este medic/terapeut
anviorica
Buna ziua! In urma unui control la ochi efectuat de fetita mea in varsta de 4 ani( clipea des cand se uita la tv) i s-a descoperit un astigmatism miopic care ar fi mostenit de la mama( eu am intr-adevar aceasta boala), zice ca s-a nascut cu el, ca trebuie sa poarte ochelari toata viata deoarece nu se poate corecta, dar daca nu poarta ochelarii slabeste vederea si mai pot aparea si alte boli ale ochilor. Mentionez ca a primit lentile de -0.75, resp. -1.25. E adevarat ca nu se poate corecta decat prin operatie cu laser dupa varsta de 20 de ani? Ochelarii de acum nu ar trebui sa corecteze acest defect?
1 comentarii
0
31-07-2012, ora 01:06
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
din pacate va tb sa poarte ochelarii tot timpul, altfel dioptria va creste :(

din experienta va pot recomanda niste lentile f bune, care ii vor proteja ochii si de radiatiile UV.

este vorba de lentilele Crizal UV, produse de Essilor. aceste lentile sunt mai bune decat unele obisnuite, anti-reflex, pt ca protejeaza ochiul si de radiatiile ce vin din spate si se reflecta de pe suprafata interioara a lentilei direct in ochi. mi se pare foarte important de remarcat si faptul ca radiatiile UV ne afecteaza tot timpul anului, nu numai in zilele insorite. Cand nu ne aflam sub bataia directa soarelui ne supunem la o expunere UV de peste 40%. Ultravioletele cauzeaza boli oculare grave, de altfel, principalele cauze ale pierderii vederii in tarile dezvoltate si in cele in curs de dezvoltare sunt legate de razele UV.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.