cordaj aberant

12-01-2009
lilianamihalache
Nu este medic/terapeut
lilianamihalache
am 42 de ani si am urmatorul diagnostic: HTAst 1-2, Tulburari de ritm prov. neidentificate, CI silentioasa, iar ultimul pus acum cateva zile in urma unei ecografii cardiace a fost Cordaj aberant VS-apexSIV. Asa am inteles din ce a scris medicul. As dori sa-mi spuneti, deoarece eu am gasit ft putin referitor la aceasta boala, cat de grav e si ce ar trebui sa fac mai mult decat fac acum, adica urmatorul tratament: PREDUCTAL dim si seara o pastila, NEBILET 0, 5 dim o pastila, aspenter o pastila la pranz si PRESTARIUM 0, 5 seara o pastila.
3 comentarii
0
12-01-2009, ora 21:48
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Vezi tu.ecografia cardiaca este o stiinta foarte stufoasa.La banala ecografie abdominala, cea care descopore pietre pe la rinichi sau fiere, ai de multe ori surpriza sa mergila doi medici diferiti care sa iti dea rezultate diferite.Acel cordaj aberant ar putea fi, daca chiar exista, substratul unei insuficiente valvulare.Depinde de gradul aceste deficiente, daca ea exista.Ar trebui facut un Doppler cardiac.Nu strica sa repetiecografia la alt medic si sa confrunti rezultatele.De fapt ce te-a dus la medic/?Ai fost la contro?lPalpitatii?Durere in piept??Cit ai avut cea ma i mare tensiune masurata ACASA, IN CONDITII DE REPAUS nu in spital dupa o ora de stat la coada.?
0
13-01-2009, ora 05:33
lilianamihalache
Nu este medic/terapeut
lilianamihalache
eu am HTA inca de la 28 de ani.Stiu ca am capatat aceasta boala in urma unor evenimente din viata mea, am si parintii hipertensivi.Am momente mai ales noaptea cand am impresia ca nu pot respira normal, un fel de greutate, de apasare.am facut mai multe ecografii cardiace, dar abia acum s-a vazut acest lucru.cea mai mare tensiune am avut-o 17 cu 10, dar eu ma simt altfel de la 14.medicul mi-a desenat o inima pe care a punctat defectul.Zice ca e ceva ft rar intalnit.
0
16-06-2009, ora 23:05
miha71
Nu este medic/terapeut
miha71
sotul meu a avut tensiunea 20/14 foloseste printre altele si nebilet dar mai foloseste si alcool, ce reactii pot sa apara?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.