copilul meu nu ia in greutate

88 comentarii 1 2 3
0
19-05-2011, ora 14:28
braescu ramona
Nu este medic/terapeut
braescu ramona
bebelusul meu bea foarte mult ceai sau apa, mai ales noaptea cand nu mai vrea san.
0
27-10-2011, ora 16:23
andreeamarcu
Nu este medic/terapeut
andreeamarcu
Buna ziua!

Baietelul meu de 1 an si 5 luni are 10.2kg. e normal pentru aceasta varsta?
S-a nascut cu 3.700kg, este un copil sanatos, mananca normal, are mede dese, diversificate, mananca orice.
In urma cu 3-4 luni a avut viermisori intestinali si la sfatul medicului am urmat tratamentul cu vermox. Dupa acest tratament i-am facut propocultura si analizele au iesit negative. Medicul ne-a spus ca problema s-a rezolvat.
Intrebarea mea este..greutatea lui este normala?

Multumim frumos!
0
28-10-2011, ora 17:11
microphine
Nu este medic/terapeut
microphine
buna ziua! fetita mea are 1 an si 9 luni si 11 kg. s-a nascut la 4 kg 600 si a luat foarte frumos in greutate pana pe la 10 kg (cam la varsta de 1 an), dupa care a inceput sa ia foarte greu. creste repede in inaltime, are 86 de cm, dar nu ia in greutate. are si somn agitat.
in ceea ce priveste mancarea, are perioade in care mananca normal si perioade in care mananca foarte putin. foarte rar manaca chiar bine, sa fiu multumita. fata de ceilalti copii pe care ii mai stim, as zice ca mananca foarte putin in majoritatea zilelor.

e cazul sa facem investigatii?
0
09-04-2012, ora 16:01
valentina.lazar
Nu este medic/terapeut
valentina.lazar
Buna ziua, Am un baietel de 6 luni, nascut la termen, cu greutatea de 2400 gr. La 5 luni a fost diagnnosticat cu reflux gastroesofagian pentru care urmeaza un tratament cu Gaviscon infant. In primele doua luni a fost alaptat exclusiv la san, a treia luna mixt, si treptat am ajuns doar la formula de lapte (la recomandarea pediatrului, explicatia fiind ca laptele matern nu e suficient de hranitor, de aici si cresterea lenta in greutate), de la patru luni jumatate incepandu-i diversificarea. A crescut in greutate cam haotic-in prima luna 1300 gr, a doua 600, a treia 400, a patra 500, a cincea 1100, iar in a sasea luna a luat in greutate aproximativ 100 de grame, dupa care slabea 80, le lua la loc, si tot asa. Acum cantareaste 6540 gr si masoara 67 cm. Are trei mese de lapte pe zi a cate 165 ml (dimineata si seara imbogatit cu cate o lingurita jumatate de cereale), o masa de fructe de 150 gr si o masa de supa crema de legume (plus carne o data la doua zile) de aprox 220 gr. Mananca la 3 ore, si din cauza bolii de reflux, nu pot sa ii dau mai mult de 165 ml lapte pentru ca il regurgiteaza. Are cate 3-4 scaune solide pe zi, si uneori am senzatia ca elimina exact in starea in care au fost ingerate alimentele. Este aportul de hrana/ zi insuficient, astfel incat sa nu ii permita dezvoltarea? Poate fi vorba de o malabsorbtie (acum consuma lapte hipoalergenic), o digestie incorecta sau pur si simplu are arderi rapide, si o constitutie firava? Ce analize sunt recomandate in acest caz, si ce ar trebui schimbat in alimentatia lui?
0
26-04-2012, ora 14:09
georgiana14
Nu este medic/terapeut
georgiana14
Buna ziua!am un baietel de 1 an si 11 luni.de cand avea 11 luni are cam aceeasi greutate de 9, 600kg.are binenteles perioade cand manaca destul de bine si cand are doar o masa pe zi si nu vrea sa vada mancare.am fost la diferiti medici si au zis ca e sanatos..este foarte activ si are un program de somn foarte bun cate 4 ore consecutiv la ora pranzului si seara adoarme la ora 10 si se trezeste la 6 uneori 7..are doar 8 dintisori si 4 maselute...credeti ca e ceva in neregula???s-a nascut de 3000kg.vreau o parere sau un sfat va rog frumos.multumesc.
0
13-06-2012, ora 23:48
eve111
Nu este medic/terapeut
eve111
Buna ziua, avem 3 luni si o saptamana ne-am nascut in termen 3800 g, fara patologie, amavut din start scaun verde cu mucozitate, lapte in piept insuficient, am schimbat mai multe tipueri de formule de lapte si soia si delactozat avand suspectie la intoleranta la lactoza secundara. Am facut analiza scaunului si avem stafil. aureus 10 la 4, E.coli lactozo negativa 90 %, dizbacterioza gr.2. acum suntem pe nan1+nan antireflux impotriva la regurcitari in 5 zile am adaugat doar 40g. Prima luna 800, a doua 900, a treia 430...sunt desperata...facem acum si masaj sa fie de la masaj ca nu adauga??? va multumesc anticipat
0
14-06-2012, ora 07:53
iuliana mir
Nu este medic/terapeut
iuliana mir
dragi parinti, nu mai cautati raspunsuri aici, pt ca in mod sigur nu le veti primi ! problema aceasta a dezvoltarii fizice a copilului, este mult prea subiectiva, se pare. daca chiar sunt prb reale, acestea pot fi diagnosticate in urma unor investigatii medicale.
0
31-07-2012, ora 20:11
the_artivist
Nu este medic/terapeut
the_artivist
Eu as vrea sa recomand niste cursuri video gratuite ale unui foarte bun doctor de medicina a muncii, doctor de familie si chimist pe nume Calin Margineanu. Il puteti gasi site-ul printr-o simpla cautare pe google. Acesta explica extrem de frumos si extrem de bine documentat cum se pot preveni si vindeca diverse boli ( printre care si colicii si diareele la copii) prin simplul control alimentar.
0
02-08-2012, ora 18:35
crisa_sas
Nu este medic/terapeut
crisa_sas
Buna ziua, fetita mea are 7 luni si 2 saptamani si este foarte slaba desi sa nascut cu o greutate de 3300 si o lungime de 52cm iar in prezent are 6390kg si 70cm este foarte slaba am facut si analize dar nu are nici o infectie nimic rezultatele sunt bune ce as putea sa fac, ia nu are nici pofta de mancare, Multumesc
0
14-04-2014, ora 01:07
nedealina25
Nu este medic/terapeut
nedealina25
buna ziua am o problema dificila..am un baietel de 5 ani si 4 luni care are doar 15.600 kg foarte slab.nu mananca orice decat almette, cartofi prajiti, carnati,...deci mai mult alimente reci.nu poate sa manance.nu sta locului o clipa e foarte e prea activ..ia fier 5 ml pe zi...ce pot face?????
0
09-06-2014, ora 17:44
izabela achim
Nu este medic/terapeut
izabela achim
copilu meu are 8 luni si sa nascut cu greutatea de 3800kg din spital am iesit /cu 3550kg acum cantareste 7400kg toata lumea imi zice ca este prea slabuta mananca aproape toate mancarurile corespunzatoare varstei iar intre mese dimineata si seara lapte praf este vioaie se ridica singura in fundulet nu stiu ce sa mai fac ma simt foarte prost cand toata lumea zice k este slaba eu de asemenea nu sunt grasa la 25 de ani cantaresc44kg tatal ei de asemenea si el este slabut ce imi recomandati???
0
05-08-2014, ora 12:41
andraeric
Nu este medic/terapeut
andraeric
Buna ziua am un baietel de 10 luni jumate are 7300 kg la nastere a avut 2800 kg mananca din toate cate putin cel mai bine mananca cereale si san este alergic la lactatele din lapte de vaca dintisori nu ia aparut sta bine in sezut dar nu sta singur in piceoare asi dori sa stiu daca are nevoie de vitamine sau calciu mentionez k am avut picaturi de fier Altrifer si bueno ADEK s leam terminat o zi buna va multumesc
0
09-08-2014, ora 07:16
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Luind in considerare doar dezvoltarea ponderala, lipseste 1 kg si pentru varsta lui este destul de mult.Este necesar un consult pediatric pentru aflarea cauzelor.
0
09-08-2014, ora 09:31
andraeric
Nu este medic/terapeut
andraeric
Multumesc de rasp..am mers s mi sa spus k din cauza alergi ia mai greu in greutate o sa mai merg s la alt medic o zi buna
0
14-01-2015, ora 17:17
cati2
Nu este medic/terapeut
cati2
Buna ziua.Am un nepotel de 10 luni si 3 saptamani. S-a nascut prematur cu 6 saptamani. Avea 2, 100kg la nastere. Acum la 10 luni are 6, 100kg si 71cm. Nu mai i-a in greutate de 1 luna si a mai avut perioade cand a stagnat chiar a scazut putin. Au inceput dintisorii sa apara de la 4 luni, acum 3 saptamani a facut si pojar. Au facut analize copilului si au iesit bune, dar nu asimileaza. A fost numai pe lapte praf cu colici puternice, apoi diversificare de la 4 luni cu ceva legume, fructe, orez, branzica de casa. Carne, oua, ficat e bine sa ii dea? Ei nu folosesc cereale care au gluten. E normal? E fff slabut si nu are putere sa stea in fundulet singur. Mananca la 2, 5- 3 ore, iar noaptea se trezeste din 2 in 2 ore si bea putin laptic apoi se culca. Laptisorul de matca e bun pentru ingrasare la 10 luni sau ce ne sfatuiti sa ii dea? Multumesc.
0
12-08-2015, ora 17:32
Socol Cristina
Nu este medic/terapeut
Socol Cristina
Bună ziua! Va rog mult, dacă se poate, să îmi spuneţi şi mie părerea dumneavoastra în legătură cu următoarele analize, pentru fiul meu în vârstă de un an şi şase luni( medicul de familie este plecat în concediu): neutrofile 21.1%, limfocite 65.4%, trombocite 472 10^3/ul, PDW 10.3%, monocite 0.87 10^3/ul, afibrinogenemie 208mg/dl, TGO/AST 39U/L, creatinină 0, 44 mg/dl, ph 6, 5, densitate 1000. Va mulţumesc, anticipat!
0
12-08-2015, ora 20:09
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
Rezultatele analizelor sant corecte.S-au efectuat pentru elucidarea unei probleme?
0
15-08-2015, ora 14:09
Socol Cristina
Nu este medic/terapeut
Socol Cristina
Bună ziua!În primul rand vreau să va multumesc, pentru amabilitatea de a-mi răspunde. Da, d-nei dr. i se pare ca este slăbuţ.Deşi mănâncă foarte bine(3mese principale şi 2gustari/zi)aproape ori ce pt.vârstă lui, de o lună jumate nu mai ia în greutate deloc.Are 9, 800kg şi 82 cm(3, 150 si 50cm la naştere). Este un copil foarte energic şi inteligent. Are între 2 şi 4 scaune pe zi. Doarme o singură dată pe zi(în jur de 2 ore), foarte rar de două ori. Este alăptat la sân(doar noaptea), lapte din comert nu a acceptat de nici un fel(doar griş, melcisori, budinci cu lapte uhd de vacă). Dacă se poate să îmi daţi adresa de e-mail a dumneavoastră, pt. a va trimite tot setul de analize. Sunt foarte îngrijorată! Va multumesc, încă o data!
0
16-08-2015, ora 22:29
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
La varsta si talia copilului greutatea ar fi trebuit sa fie cu 1 kg. mai mare.Trebuie tinut seama si de evolutia curbei ponderale ca si de cativa factori suplimentari.
0
31-08-2015, ora 23:13
Socol Cristina
Nu este medic/terapeut
Socol Cristina
Va multumesc, frumos!
0
08-03-2016, ora 22:48
Andreea Irimescu
Nu este medic/terapeut
Andreea Irimescu
Buna ziua. Am un băieţel de 5 luni ( mâine face) si are 6 kg 400. De vreo 2 luni nu ia în greutate cum trebuie. Care ar fi motivele? L am născut la 39 săptămâni cu 3190 g. Mi s a sugerat sa îl bag pe cereale cu orez...
0
27-03-2016, ora 12:25
cristian124
Nu este medic/terapeut
cristian124
buna ziua..fetita noastra are 9 luni si o saptamana..cand s-a nascut avea 3.750 kg si 52 cm iar acum are 7.400 kg si 69 cm..este hranita exclusiv la san..sunt motive de ingrijorare?..multumesc
0
23-03-2017, ora 11:31
dam_margined
Nu este medic/terapeut
dam_margined
Buna ziua! ma confrunt cu o problema... am o fetita de 7 luni si are doar 6, 57 kg, iar inaltimea de 67 cm. S-a nascut cu o greutate de 2, 7 kg. La 4 luni am ramas fara lapte si am trecut-o incet, incet pe alimentatie artificiala. Acum, la varsta de 7 luni manancaȘ supa cu carne, iaurt de capra, lapte de vaca si de capra, ou, branza de vaci, plus fructe (aproape toate). Are pofta de mancare, chiar e mancacioasa, e foarte energica, sta cateva secunde singura in fundulet, e foarte vioaie si prezenta.As putea spune ca starea generala este foarte buna. de asemenea, scaunele sunt regulate, aspect si culoare normal, cam in jur de 4-5 scauner/zi. Ce imi recomandati? Multumesc mult!
0
28-06-2017, ora 16:25
livia91
Nu este medic/terapeut
livia91
Bună ziua...și bebe meu are 5 luni și are 6250 și ni sa zis ca e micuț.la nastere a fost 3500 și a ieșit cu 3200 analizele sunt bune
Mulțumesc
0
01-10-2017, ora 19:28
Iuliana Frasineanu
Nu este medic/terapeut
Iuliana Frasineanu
Am un baietel de 5 luni si 2 saptamani si îi dau lapte praf Milupa Milumil.
De cateva nopți se trezeste destul de des pentru a manca, chiar si de 4-5 ori pe noapte si mananca numai cate 150 ml. Oare are vreo problema ???
Intrebarea mea este daca ii pot schimba laptele si sa ii dau Milumil 2 ???
1
21-12-2017, ora 02:24
Mimosa
Nu este medic/terapeut
Mimosa
Oare exista vreun medic care a remarcat cumva ca atunci cand un om are griji sau probleme sufletesti ii scade IMEDIAT apetitul fiind ceva NORMAL in acest caz ?
Si ca aceasta scadere duce la pierderea in greutate iar la copii la stagnarea greutatii ?

Ma indoiesc. Caci toti o dau cu lipsa de fier, cu anemia, cu alte chestii.
Daca mama unui copil are probleme sufletesti, griji si conflicte emotionale copilul prea aceste lucruri si atunci nu mai mananca bine si deci nu mai ia in greutate. Si poti sa bagi fier si calciu cu kilogramele caci nu fac nimic, fiind o chestie de software, de psihic.
Situatia se schimba de abia dupa ce mama nu mai are conflictele dinainte.
Insa problema este ca acum poate aparea unul nou :"copilul meu e bolnav, nu ia in greutate."
Grijile noi vor tine copilul bolnav mai departe. Insa medicina se pare ca ne ignora in totalitate emotiile si sufletul.
Doar psihiatrii ce mai stiu cateva, desi inca mult prea putine fata de cat ar trebui sa cunoasca cai 99, 99% din toate bolile pe care le avem sunt de natura psihosomatica.
0
09-04-2020, ora 07:01
Draga mea
Nu este medic/terapeut
Draga mea
Bună, și noi avem o problema cu greutatea.. Bebelina a avut 3, 370 kg la nastere iar acum la 2 luni și 3 săptămâni are 5 kg.este hrănită mixt și lp și san, nu mananca mult deloc.. Specific ca la sfatul medicului i-am dat sirop de patlagina deoarece tușește, am terminat tratamentul și nu ia trecut, acum ii dau stodal, tot la sfatul medicului. Ea de fel este extrem de activa, nu as crede ca are vreo problema de sănătatea dar e enervat ca nu ia în greutate, sa fie din cauza tusei? Mulțumesc pentru eventualele raspunsuri
0
08-07-2020, ora 11:16
Ionela968
Nu este medic/terapeut
Ionela968
Buna ziua am o fetita de 1 an 8 luni si a stagnat in grutate la nastere a avut 3.440kg si acu are 9 800 analizele sunt bune are zile cand mananca foarte bn si zile cand doar gusta va rog un sfat sunt in pragul disperari
Adaugă un comentariu / răspuns
88 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: