copilul meu nu ia in greutate

88 comentarii 1 23 Înainte ›
0
01-06-2009, ora 00:41
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Da, sugarii prefera sanul, dar trebuie facute eforturi pentru diversificare corecta, pentru ca dupa 5- 6 luni, laptele de mama nu-i mai asigura toti nutrientii de care are nevoie.Numai bine.
Dr Hiastru
0
27-06-2009, ora 22:42
vio bobo
Nu este medic/terapeut
vio bobo
am o fetita de un an si cinci luni la nastere a avut 3 500 kg iar acum are 8 270kg problema este ca nu vrea sa manance si am ajuns intr-o situatie disperata. La acest moment nu ii administrez decat vigantol 3 pic/zi. Cred ca problema cu lipsa apetitului este generata de faptul ca inca mai suge la san vreau s-o intarc dar nu reusesc pentru ca nu vrea niciun fel de lapte suc de fructe sau ceai - nici nu stiu foarte bine cum ar trebui sa procedez cu intarcatul ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat Multumesc Vio Bobo
0
29-06-2009, ora 00:03
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna in primul rand fetita are deficit de greutate pentru varsta ei si daca inapetenta este de multa vreme ar putea fi cauza deficitului ponderal dar totusi iti recomand un consult la medicul pediatru si eventual niste analize simple de sange markeri de inflamatie sumar de urina urocultura si coprocultura mai ales daca are si scaune mai moi decat obisnuit. Conteaza mult si cred ca si la acest capitol sunt probleme diversificarea alimentatiei si ce alimente ii dai si sub ce forma daca are simptome de intoleranta la vreunul dintre ele.Cum ii dai alimentatia inainte sau dupa ce-ti suge la san Astept mai multe detalii pe forum sau pe blogul meu http://pediatru.wordpress.com/. Cu bine.
0
29-06-2009, ora 01:37
vio bobo
Nu este medic/terapeut
vio bobo
In primul rand vreau sa va multumesc pentru ca mi-ati raspuns in al doilea rand cu riscul de a scrie mult si dezlanat am sa fac un scurt istoric al evolutiei copilului meu. La varsta de 3 luni a facut enterocolita cu identificare de rota virus am stat internata cu ea 10 zile la fostul spital Emilia Irza. Analizele efectuate atunci au indicat pe langa infectia virala respectiva si anemie feripriva sideremia foarte scazuta respectiv 2 desi din cate mi s-au explicat limita minima a acestei analize trebuia sa fie 7. Dupa externare nu au fost probleme majore pentru ca alimentatia era exclusiv de la san mi s-a prescris supliment de fier fier Haussman 5 pic/2xzi timp de o luna vigantol 2pic/zi. Tratamentul cu fier l-am facut cam 5 luni la recomandarea medicului pediatru. La 3 luni de la externare i-am refacut hemoleucograma si la acel moment mi s-a spus ca lucrurile merg bine sideremia a ajuns la 10 am buletinul de analize dar nu stiu ce sa va scriu din el - nu ma pricep sa le explic pentru ca nu sunt scrise desfasurat. Diversi ficarea am inceput-o cam pe la 5-6 luni cu supa de morcovi cereale cu lapte inclus etc. Nu pot sa va spun ca era entuziasmata dupa vreun aliment. Mi s-a prescris pentru cresterea poftei de mancare Polyvital 8 pic/zi recomandare care ulterior mi s-a explicat de catre un alt medic pediatru ca a fost neinspirata si periculoasa pentru ca a dus la supradozarea vitaminei D si mentinerea apetitului defectuos. La varsta de 9 luni i-am facut alt set de analize din care a reiesit ca limfocitele erau 51 5 granulocitele 42 8 limfocite 4 3 hemoglobina 11 hematocrit 32 TGO AST 51 fier 67 calciu ionic 4 3 calciu total 9 40 V-am trecut aici in special rezultatele care aveau in dreptul lor un semn de avertizare . De asemenea i-am facut sumar de urina urocultura cu antibiograma si examen coproparazitologic toate 3 iesind negative. In luna mai a acestuia an a facut iar enterecolita de data aceasta de origine bacteriana si am stat 5 zile la boli infectioase la Matei Bals. La externare gratie conditiilor de acolo a facut si o viroza respiratorie. Cred ca la acel moment s-a accentuat foarte tare dependenta de suptul la san pentru ca a fost perfuzata si singurul mod de a se linisti dupa crizele de plans facute a fost sa suga. Vreau sa va spun ca pana acum 4-5 saptamani voia si lapte praf - dintre toate formulele incercate placandu-i cea de la Milupa. Nu pot sa o fac sa manance ou branza de vaci fructe peste. Carne de pasare vrea cand si cand de vita sub nicio forma. Mananca iaurt Tnuva cu cereale mar cu biscuiti dar nu foarte des il accepta banana. Ideea este ca nu vrea sa manance atat cat ar trebui avand alimente pe care doar le gusta le tine in gura si apoi le da afara. Nu stiu ce sa mai fac poate ca nu sunt suficient de convingatoare cu ea sau poate eu gresesc in modul de abordare a diversificarii alimentare. D-na doctor v-as fi extrem de recunoscatoare daca ati putea sa ma ajutati sa-i stabilesc niste meniuri si de asemenea sa pot sa o intarc pentru ca nu stiu pur si simplu cum sa procedez. Mai vreau sa va spun ca am probleme cu ea si in ceea ce priveste administrarea pe cale orala de medicamente siropuri vitamine de fiecare data autoinducandu-si stare de voma.Cu multumiri anticipate Vio Bobo.
0
29-06-2009, ora 02:07
vio bobo
Nu este medic/terapeut
vio bobo
din dorinta de a spune cat mai multe despre problemele mele am uitat sa va raspund la intrebari: - nu are scaune moi dimpotriva este constipata si face caca destul de tare si numai cu supozitor foarte rar singura - nu am sesizat vreo intoleranta la vreun aliment - e posibil sa existe dar nu am identificat-o - alimentatia ma straduiesc sa i-o dau inainte de a suge dar daca ar fi sa raspund dorintelor ei tot timpul ar sta agatata de san. Culpa pe care mi-o asum si de care vreau sa tineti cont in analiza dv. este ca nu am reusit nici pana la aceasta varsta sa-i fac un program coerent de masa si somn iar aici va rog din suflet sa ma ajutati sa corectez acest aspect. Vio Bobo
0
29-06-2009, ora 10:54
dana3176
Nu este medic/terapeut
dana3176
buna ziua am un baietel de 2 ani si 3 luni s-a nascut prematur cu o greutate de 2 400 kg.De la varsta de 1 an nu a mai luat in greutate nici macar 100 de grame iar in inaltime a crescut 5 cm in sase luni de zile. Acum un 1 an de zile l-am tratat de infectie urinara si vermisori intestinali pt ca doctorita a zis ce din acest motiv i-a foarte greu in greutate binenteles ca dupa 2-3 seturi de analize.D-na doctor v-as fi extrem de recunoscatoare daca m.-ti ajuta cu un sfat si anume ce ar trebuii sa fac si de unde ar trebuii sa incep. Tin sa mentionez ca baietelul e un copil foarte activ foarte energic. va multumesc anticipat si astept un raspuns.
0
29-06-2009, ora 12:39
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Pentru VIO BOBO din ce am inteles fetita a avut 2 enterocolite pana la acesta varsta iar inapetenta a fost observata aproximativ de la inceputul diversificarii.Nu mi-ai spus cu ce microb a fost a doua enterocolita si daca coprocultura de control a fost negativa.Inapetenta a r putea fi in acest context sau in cazul in care tu nu-i prepari mancarea cum trebuie. Va sfatuiesc sa veniti la clinica cu un bilet de trimitere de la medicul de familie astfel consultatia este gratuita pentru examen clinic pentru analize veniti cu toate analizele facute pana acum si vorbim dupa ce-ti consult copilul mai ales pentru retadul de greutate pe care-l are si care trebuie investigat. E greu asa fara sa-ti vad copilul sa te ajut. Bineinteles ca o sa-ti dau un grafic un ghid de alimentatie si o sa putem discuta despre cum trebuie alimentat copilul la aceasta varsta. Cu drag.
0
03-07-2009, ora 01:14
vio bobo
Nu este medic/terapeut
vio bobo
Multumesc din nou pentru amabilitatea de a-mi raspunde. Este foarte adevarat ca fara consultatia copilului nu puteti pune un diagnostic corect. Am sa vin la dv. pentru consult atie de specialitate. Toate cele bune. Vio Bobo
0
06-07-2009, ora 23:54
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Pentru dana 3176,
in primul rand trebuie repetate urocultura si sumarul de urina si eventual o echografie reno-vezicala, care sa verifice rinichii, mai ales in contextul infectiilor urinare.Tot pentru investigarea deficitului ponderal trebuie repetate un examen coproparazitar, o proba de digestie, si o coprocultura, mai ales daca are si istoric de enterocolite.
N-am inteles ce greutate are acum si nici ce inaltime.
Astept mai multe detalii..
.
Mai multe informati sunt pe blogul meu http://pediatru.wordpress.com/

Cu bine.
Dr. Hiastru
0
06-08-2009, ora 18:42
lucdum
Nu este medic/terapeut
lucdum
buna ziua sotia mea a fost operata cezariana la 34 saptamani deoarece facea tensiune in ultima luna si copilul nu a mai luat in greutate.copilul s-a nascut cu 1750 g cu nota 8 respira singur, a scazut in greutate de 2 ori a ajuns la 1550 g a crescut la 1560 apoi iar 1550. nu prea mananca ii da cate 7 ml lapte de la mama chiar si la 4 ore au trecut de la nastere 9 zile in rest e vioi deschide ochii da din manute, mai plange...ne spun sa mai asteptam pana se adapteaza pana incepe sa manance mai mult.Poate trebuie suplimentat cu lapte praf sau numai lapte praf poate de la mama nu ii place, sau nu e bun stiu eu..sotia a mai pierdut o sarcina in 2006 la 8 saptamani si acum e un pic speriata din cauza asta.Stiu ca e pe maini bune dar trebuie sa fie o explicatie..lasam timpul sa rezolve? va rog sa-mi dati o expicatie daca ati mai intalnit cazuri la fel.multumesc.
0
06-08-2009, ora 19:17
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna seara,
copilul dvs. s-a nascut prematur, si chiar si pentru prematuri laptele de mama este cel mai bun.Daca mama are lapte, copilul trebuie sa beneficieze de el.Laptele praf adaptat pentru prematuri se foloseste la copiii prematuri ai caror mame sunt hipogalactice (nu au lapte suficient ) sau nu au lapte deloc.
Pe de alta parte, daca mama a nascut prin cezariana, secretia lactata nu se instaleaza imediat, ca la nasterea naturala, debutul secretiei lactate fiind cam la 7-10 zile dupa nastere.
Pe scurt, va recomand sa aveti rabdare si va urez sa treceti cu bine peste aceasta perioada.Astept detalii despre cum evolueaza, sau pentru alte intrebari, aici pe forum sau pe blogul meu http://pediatru.wordpress.com/.

Cu bine,
dr. Hiastru
0
13-08-2009, ora 22:36
olimpia vlagea
Nu este medic/terapeut
olimpia vlagea
fetita mea are 11 luni si cantareste 7300g. La nastere a avut 3600, a luat in prima luna 1300 si dupa aceea foarte putin.Pana la 4 luni a fost alaptata natural, dupa aceea lapte praf.La 8 luni am facut o enterocolita si au spus de la spital ca sufera de sindromul malabsorbtiei.Totusi nu sufera de nici o boala genetica, nu are alergie la laptele de vaca si nici la gluten.Mancam lapte de soia, produse fara gluten, tinem regimul care a fost dat dar am luat in prima luna de regim 700g, iar apoi in aproape 2 luni 200g.
1
14-08-2009, ora 14:45
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna ziua,
fetita dvs. are distrofie gradul II, adica deficit destul de mare de greutate si acest retard de greutate, dupa cum relatati, este anterior enerocolitei, adica nu se explica numai prin malabsorbtia care a urmat dupa enterocolita. Daca nu are intoleranta la gluten, atunci de ce folositi produse fara gluten?
Trebuie un bilant serios la un medic pediatru bun, pentru ca pot fi si alte cauze de retard ponderal, cardiace, renale, etc.

Spuneti-mi ce analize i-ati facut si ce rezultate i-au iesit anormale?
Astept detalii pe acest forum sau pe blogul meu http://pediatru.wordpress.com.

Cu bine,
dr. Hiastru
0
15-08-2009, ora 14:38
olimpia vlagea
Nu este medic/terapeut
olimpia vlagea
Buna ziua.Va multumesc pt raspuns.
Va trimit analizele pe care le-a facut cand a fost internata. Pe baza acestor analize i s-a recomandat laptele Humana cu soia, produse fara gluten. Copilul are voie sa manance doar banana, mere coapte, cereale cu tapioca, supa de legume cu carne mixata, orez cu carne si pireu de legume.

EXAMENE PARACLINICE

Hb=12.2g/dl(10, 9), HCT=36%(11.05.2009)
L=13600/mmc, Neutrofile=7%, Eoz.=7%(13%), Limf=79%, Mo=2%, Trombocite=651000/mmc.
CRP=9, 51mg/l, Ig A=0, 52g/l; Ig G=5, 61g/l; Ig M=1, 09g/l (in limite normale);
Glicemie=81mg/dl; uree=19mg/dl, Colesterol=108mg/dl 186mg/dl, TGI 170mg/dl, Lipide 546mg% ALT=25U/L, AST=48U/L
Fostfataza alcalina =158 u/l
Proteine totale= 6.2 g/dl 6, 6g/dl
Electroforeza proteinelor= albumina=52, %, alfa 1=5.2%, alfa2=20, 6%, beta 1=7, 9%, gamma=9, 9%
calciu total=9, 6mg/dl, trigligeride=212mg/dl; Sideremie=35µg/dl 64g/dl,
Na=138mmol/l, K=5.4mmol/l, Cl=104mmol/l
Ex urina densitate =1005, ph=5, albilina si glucoza absente, urobilinogen normal, corpi cetonici, pigmenti biliari absenti, epitelii plate, leucocite rare
Ecografie abdominala : Ficat omogen cu LS=4 cm, LD=7 cm, VB aspect normal; splina omogena, RS normal =4, 7 cm ; RD normal=5, 5 cm ; VU contur regulat, pereti supli, paravezical se observa imagine transonica cu diametrul de 0, 9 mm, in observatie uter dilatat
Coprocitograma l ph 6, 5 foarte frecvente leucocite, rare hematii, Coprocultura - negativa, Examen coproparazitologic - negativ, Eozinofile in scaun absente.
Exudat faringian + nazal absent sreptococ, stafilococ, pneumococ
Urocultura sterila
Testul sudorii=35mmol/NaCl/l
Cistografie mictionala= vezica urinara normala, fara reflux vezico-ureteral.
Radiografie pulmonara : desen accentuat infrahilar drept
Coprocultura pt Campilobacter-negativ
IgE specific-FEIA 0.35 Ku/l
Ig E=73.5 Ul/mL

Cu respect Vlagea Olimpia
0
18-08-2009, ora 18:09
Dr. Genoveva Hiastru
Pediatrie, Bucuresti
Dr. Genoveva Hiastru
Buna ziua,
am citit analizele fetitei dvs si pot sa va spun urmatoarele:
- in momentul cand ati recoltat analizele avea un sindrom inflamator-infectios acut, dovedit de valorile crescute ale PCR (proteina C reactiva) si ale alfa2 globulinelor din electroforeza serica si care ar fi putut avea legatura cu enterocolita,
- in coprocitograma au iesit numeroase leucocite, lucru care se intampla numai in cazul enerocolitelor microbiene, infectioase, si de aceea, mai ales ca nu stiu ce tratament ati urmat, va recomand sa repetati coprocitograma, coprocultura si sumarul de urina, si sa tratati corect, cu antibioticul corespunzator, infectia, in functie de rezultate,
- fetita are IgE totale crescute, ceea ce inseamna ca are un teren alergic, dar nu ne spune la ce este alergica; valoarea IgE specifice pe care mi-ati trimis-o este la limita cu normalul, dar nu ati precizat ce fel de IgE specific s-a lucrat, caci pot fi IgE-uri specifice pentru laptele de vaca, pt. proteina din ou, pt. gluten, etc.
Pe de alta parte, o enterocolita infectioasa, prin alterarea severa a mucoasei intestinale, scade bariera imuna a intestinului si creste riscul de alergie la alimente pe care de altfel copilul le-ar tolera fara probleme.

Regimul cu lapte cu soia il inteleg, dar nu inteleg ratiunea pentru care luati regim fara gluten concomitent.Acest regim trebuie urmat numai daca diagnosticul de celiakie sta in picioare, iar pentru asta, ca sa fiti sigura, faceti testul de celiakie la synevo ( anticorpi anti-transglutaminaza tisulara si antigliadina) si mai vorbim dupa..


Cu bine,
dr. Hiastru
0
19-08-2009, ora 10:07
olimpia vlagea
Nu este medic/terapeut
olimpia vlagea
Buna ziua.Analizele pt alergie le-am facut la synevo.Medicul de acolo a spus ca nu este alergic copilul la gluten si lapte de vaca, dar e predispus la alergii.
In spital au exclus b. celiaca, fibroza chistica, boli organice de ficat, rinichi, S. Schwachmann, deficite imune.

Copilul prezinta teren atopic, ceea ce poate asocia alergii alimentare desi Ig E la PLV au fost normale.
la 2 luni fetita a facut o dermatita atopica foarte urata pe care am tratat-o cu produse de la avene.
S-a facut tratament cu pev de reechilibrare hidroelectrolitica, humaglobin, plasma proaspata, Meronem375mg/zi5 zile apoi Tienam250mg/zi 5 zile, gentamicina80mg/zi, smecta, kreon, regim alimentar cu alfare, SM, CM, PD. Raman valori mai mari ale eozinofilelor serice.
Medicul din spital care a tratat-o a spus sa urmez regimul acesta o luna si sa revin.Cand am fost la control doar a cantarit-o si mi s-a recomandat in continuare regim pana la un an.
Va multumesc.
0
19-03-2010, ora 15:02
roxanad1
Nu este medic/terapeut
roxanad1
am un baietel de 3 luni si 2 saptamani care s-a nascut cu 3450 si acum are 6500grame.in 3 saptamani a luat 500 de grame iar pediatru ne-a zis ca nu e bine si sa ii dam completare.insa el nu vrea deloc completare.am incercat sa vad poate nu ii place laptele praf(Nan 1) si i-am dat inainte de san si a baut 5-60 de ml dupa care incepea sa urle ca vroia san si biberon cu lapte praf nu mai vroia deloc, il scupa.daca dupa san ii dau completare mi-l scuipa.el a avut perioade in care in 10 zile lua 500 de grame, deci foarte bine, insa in ultimele doua saptamani nu a mai luat deloc in greutate.care ar putea fi cauza, ar trebui sa ma ingrijorez?
0
03-06-2010, ora 11:38
janetta
Nu este medic/terapeut
janetta
Buna ziua! Am o fetita de 9 luni si are doar 6400g. si 67 cm. La nastere a avut 2700g. si 49 cm. Fetita mananca 5 mese/zi astfel:
ora 7 - 180ml. lapte Nan
ora 10 - 200 - 220g. legume cu carnita sau ou cu legume sau doar legume sau papanasi sau branzici etc.
ora 14 - 200g. fructe, uneori cu biscuiti
ora 18- 200 - 220g. cereale sau branzica cu mamaliga si smantana, sau iaurtele cu fructe Nan, sau deserturi cu biscuiti si vanilie Nan
ora 21.30 - 22 - 180ml. lapte Nan
Bea cam 100-200 ml. apa sau ceai/ zi. Sucuri de fructe nu bea, dar le introduc uneori in mancarica. Scaunele sunt 2-3/zi si sunt normale. Are 1 dintisor si e pe cale sa mai iese inca unul jos. Face pasi daca o tin de manute. Merge taras prin toata casa si cu rotobilul. Doarme de la 11.30-13; 15.30-17.30; 22, 22.30 - 7. Este un copil foarte activ, nu sta locului o clipa si mereu trebuie sa fii langa ea ca nu stii pe unde se baga si ce face. Plange foarte rar, doar daca are vre-o neplacere ( durere de burtica sau de dintisori etc.), in rest rade tot timpul.
Am fost la medicul pediatru si mi-a zis ca este sub greutate cu 1Kg. Mi-a dat sa-i dau Minevita 2x2, 5ml/zi. Analizele de sange sunt in limite normale.Eco-abdominal - normal. D.p.d.v neurologic - normal. Credeti ca este vre-o problema cu greutatea copilului meu? (In ultimele 2 luni a pus doar 300g.)
Va multumesc.
0
16-09-2010, ora 14:13
mon1k_irina2005@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
mon1k_irina2005@yahoo.com
am o fetita de 9 luni jum si are 7, 260kg! am nascut-o de 3, 300 si pe la la 6 luni am facut niste analize si avea un pic de anemie mi-au dat ferrum ii mai dau calciu, pickovit! de mancat mananca binisor dar nu ia deloc in greutate ! peste cateva saptamani trebuie sa mai facem un set de analize sa vedem care e cauza! medicul de fam mi-a spus k este esti distrofica dumneavoastra ce credeti si care ar putea fi cauza? va multumesc mult
0
02-10-2010, ora 19:56
iuliana mir
Nu este medic/terapeut
iuliana mir
Buna ziua!
Miruna a implinit 2 ani in 23 septembrie!este un copil exceptional de inteligent(vorbeste, memoreaza cantecele si poezii, socializeaza f bine ).La nastere a avut 3500 gr, iar acum are doar 10, 7 kg!Este mofturoasa la mancare, consider ca nici nu aprea avut ce si de unde asimila, doar lapte a baut pana la 1000 ml zilnic!(pana la un an am alaptat-o la san, apoi cu formula)
Analizele i le-am facut, Ca ci Fe sunt la limita de jos a normalului, ceva mai multe leucocite, in jur de 10 000.Nu i-am facut exudatul, desi eu am fost frecvent purtatoare de streptococ sai stafilococ!(nu am stiut ca ar fi concludent si nici nu mi-a fost recomandat, copilul nu aprezentat niciodata simptome ca ar avea probleme cu gatul!poaye infuenta prezenta lui cresterea?intreb pentru ca am citit ce ati raspuns altor mamici)
Ma streseaza ca este asa de micuta(80 cm) si de slabuta, mai ales ca o compar cu copiii de varsta ei si este mult in urma la ambele aspecte!
VA MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNSUL DUMNEAVOASTRA!
0
20-10-2010, ora 13:52
loryandreea
Nu este medic/terapeut
loryandreea
Buna ziua. Fetita mea are 5 luni si o greutate de 5700, mentionez ca s-a nascut cu o greutate de 4200. Inca de la nastere pana la 3 luni a fost alimentata exclusiv la san apoi la 3 luni la sfatul medicului i-am dat completare de lapte praf dar nu a vrut prea mult timp la 4 luni deja nu mai vroia decat seara dupa baie un biberon de lapte praf la san manca la cerere. De la 4 luni jumatate i-am dat suc de fructe la ora 10 cu lingurita si cereale seara, acum mananca piure de fructe cu lingurita si cereale seara. Inca de la inceput a luat greu in greutate a scazut la nastere 400 de grame si intr-o saptamana pana am iesit din maternitate a luat doar 80 de grame am scos-o din spital cu 3.900. la o luna avea greutatea de la nastere, in luna urmatoare a luat 600 grame iar in a 3 a luna nimic atunci am fost cu ea la doctor si mi-a spus ca este sanatoasa sa nu imi fac griji pentru ca bebelusi cu greutate mare la nastere se adapteaza mai greu la viata extrauterina si copilul meu nu va avea niciodata greutatea normala dupa cartile de speciaru litate, important este sa ia in greutate chiar daca f putin. Acum are 5 luni in ultimele 2 luni a luat 1 kg dar tot este inafara graficului si imi fac griji. In rest se dezvolta normal gangureste si tipa toata ziua este f activa. Inca un lucru pana la 3 luni jumatate nu se trezea noaptea sa manance si apoi dintr-o data se-a trezit de 5 ori pe noapte, atunci am introdus suc de fructe apoi piureul de fructe si cerealele acum se trezeste o data. va rog sa imi dati un sfat de specialitate are copilul ceva sa ii fac analize, pot merge mai dfeparte cu diversificarea sau sa mai astept pana la 6 luni? inafara de faptul ca nu ia in greutate dupa carte nu are nici o problema, nu a avut colici nu plange decat daca are vreo problema, este cam balonata si asta de la nastere mi s-a spus sa ii dau debridat 1, 5 ml de 3 0ri pe zi, in schimb a crescut mult in lungime si ceilalti perimerti de cresrete cranian si toracic sunt normali.Nu stiu ce sa mai fac. va mu8ltumesc anticipat ptr raspuns.
0
21-10-2010, ora 16:42
rebegelovidiu
Nu este medic/terapeut
rebegelovidiu
ce ar fi daca nu ati face NIMIC? m-am saturat sa tot aud de grafice si de cat trebuie sa aiba copilul. este aberant. fiecare copil creste in stilul lui si nu trebuie noi ca parinti sa intevenimi in nici un fel in dezvoltarea copilului, si aici ma refer la prostia aia de lapte praf care contine o gramada de chimicale si hormoni ( asta daca ati vazut gramezile de articole care zic cat de rau poate fi si laptele praf, cu fetite care la 5 ani au inceput sa le creasca sanii iar la 7 ani au ciclu) ce ma enerveaza e ca toata lumea vede si aude dar foarte putini pricep. laptele de vaca e pentru vitel iar laptele de mama este pentru bebelusi, asa e lasat de la Dumnezeu, de ce tineti neaparat sa va impotriviti indopand copilul cu toata chimia aia? ati gustat vreodata laptele care il dati copilului? pun pariu ca nu.dar lasa ca noi suntem mai destepti si mergem cu tot valul asta de oameni care nu gandesc si fac doar ce vad in reclame la televizor...lapte praf dupa aia creste copilul.toata lumea la mc donalds ca acolo primim si jucarioare.URAAAAAA...ce fericiti suntem!!!!!! dupa aia il mai plasam si la o bona ca...de.mama din ziua de azi e una de cariera nu mai este ca in evul mediu?!?! as avea o multime de spus dar nu e cazul aici ca si asa am impresia ca in mare parte vorbesc la pereti. asa ca sfatul meu ar fi sa lasati toate prostiile despre cate grame trebuie sa aiba copilul si sa va concentrati sa ii oferiti cat mai multa afectivitate din partea ambiilor parinti si doar sa indrumati copilul sa manance argumentandu-i in acelasi timp toate avantajele unei mancari sanatoase, lasati prostiile cu mancatul sarmalelor la 6 luni cum am auzit pe cate una, si nu va mirati cand zic sa ii explicati pentru ca ati fi uimite cat de multe pricepe un copil chiar si la varsta aia. incercati ca gasiti LOGICA in tot ce faceti pentru copilul vostru. sa va dea Dumnezeu sanatate si cat mai multa putere in a discerne ce e bine si ce e rau.
0
21-10-2010, ora 17:55
iuliana mir
Nu este medic/terapeut
iuliana mir
rebegelovidiu, consider ca ai dreptate in tot ce spui in postarea de mai sus !(asa gandesc si eu)
dar noi, mamicile, cautam mereu sa ne convingem ca facem tot ce este mai bine pentru copil!prin urmare din cand in cand consultam medicii care ar putea sa ne directioneze spre analize amanuntite, daca ar fi nevoie!
am un copil normal, desigur, si multumesc lui Dumnezeu pentru asta!incerc sa il cresc intr-un mediu sanatos, din toate punctele de vedere!ca nu reusim sa facem pe cat ne-am dori, asta este problema si lupta persoanala!

si noi am renuntat la laptele praf, subiect atat de controversat in ultima vreme!

totusi asteptam si parerea unui dr !
0
22-10-2010, ora 19:52
loryandreea
Nu este medic/terapeut
loryandreea
Chiar asta am facut nu am facut nimic caci daca as fi facut ar fi mancat lapte praf asa cum m-au sfatuit cei trei doctori pe care i-=am consultat si nu i-as fi dat suc de fructe le 4 luni ci la 2. Totusi nu inteleg tonul din cate am vazut ati cerut un sfat asemanator avand o problema asemanatoare. V-ar fi placut un astfel de raspuns? pe un asemenea ton? Multumesc oricum.
0
11-11-2010, ora 17:16
elena baisan
Nu este medic/terapeut
elena baisan
Buna ziua, am si eu o intrebare sa va adresez. Fetita mea a avut in trecut paraziti intestinali, iar acum are aceleasi simptome ca si inainte, cearcane, stare de oboseala, mancarimi la nasuc si fundulet, si halena.Daca are 12 kg, cat Flagyl pot sa-i administrez, pentru ca nu sunt in tara si aici copro nu il poti face mai mult de o data si nu iese nimic.Va multumesc mult!
0
09-12-2010, ora 17:38
kristiana21
Nu este medic/terapeut
kristiana21
buna ziua. am si eu o intrebare care ma nelinistete de cateva luni. fetita mea sa nascut la 41 de sapt prin cezariana la 2.900 si 50 cm. pana la 5luni a luat in greutate in fiekre luna 700-800 gr asa cum este normal. de la 3luni jumate am avut problema cu laptele si nu ilmai vroia, a trebuit sa il schimb. i am dat Humana1 n am avut prbl.de atunci ia in greutate 300-400 cel mult. la varta de 10luni are 7.750 kg si 77 cm. acum in ultima luna a luat decat 200gr. tin sa spun ca n avem probleme, mananca foarte bine, doar laptele ce ii dau dim si seara bea intre 150-200.Este f vesela si nu sta locului nici o clipa, se joak, vb mult. inca nu merge de-a busile si nu poate sa se ridice decat daca ma trage de haine. in premergator nu ii place sa stea. doctora pediatru a zis sa numai imi fac probleme k este sanatoasa ca atat ia ea in greutate (eu locuiesc in grecia )..nu stiu vreau o parere de la alt doctor sa ma linistesc, sa numai fiu stresata. ast un rasp va rog.multumesc
0
13-01-2011, ora 20:58
pop-coman ancuta
Nu este medic/terapeut
pop-coman ancuta
am un baietel de 4 luni, la nastere a avut 3720kg, la vaccinul de 2 luni cantarea 6000kg acum la 4 luni are 6600kg. practic a crescut in 2 luni 600gr si nu stiu care e cauza.trebuia sa aiba 7500 kg. il mananca gingiile cam de 2-3saptamani si a facut in 3 zile diaree nu mai mult de 6 scaune verzui/zi tinand cond ca face tot a doua zi.care ar fi principala cauza? copilui e vioi rade, isi ridica capul, se tine drept in sus, nu plange, doareme. i-am facut proba suptului si suge doar 60 ml mai mult nu vrea, laptele praf deloc. pana acum i-am dat doar suc de fructe sau pireu de fructe acuma i-am introdus si biscuitele, deocamdata, apoi o sa incep cu legume si carnita. va multumesc pt raspuns
0
10-02-2011, ora 22:37
mihaela.wartik
Nu este medic/terapeut
mihaela.wartik
am si eu o fetita pe care am nascut-o cu 3.500 si am iesit din spital cu 3.240 iar pe parcursul primelor 3 luni a luat in greutate doar cate 6oo iar acum pana la 6 luni cate 300gr.acum la 6 luni are 5.800.nu stiu de ce nu ia bine in greutate de mancat mananca bine e vioaie e jucausa de la 4 luni ii dau cereale fructe iar de 0 luna ii dau supa cu carne ou branza de vaci.mar cu biscuite iaurt.mananca le 3-4 ore noapte ceai.ii dau fier hausman sirop de 2 luni.iam dat si picaturi si calciu si vitamina B doar 10 zilecu toate astea tot nu asimileaza cum trebuie ce as putea sa fac sau ce trebuie sa fac?astept si alte papreri va multumesc
0
10-02-2011, ora 22:41
mihaela.wartik
Nu este medic/terapeut
mihaela.wartik
adaug ca ii dau lapte praf milumil nu am avut lapta decat o saptamana
0
19-05-2011, ora 14:25
braescu ramona
Nu este medic/terapeut
braescu ramona
Buna ziua. am un bebelus de 7 luni si 2 saptamani si de cand s-a nascut a luat greu in greutate.pana la 5 luni l-am hranit exclusiv cu san insa am avut o problema cu constipatia fapt pentru care am fost la iasi la dr. prof. burlea unde i-am facut toate analizele din care a reiesit ca are deficienta de fier.se pare ca era lenes si se invatase sa fie stimulat cu termometrul. acum s-a remediat aceasta problema insa de la 5 luni nu a mai luat decat cate 100-200 g. l-am nascut de 2.750 si acum are 6.800 si 67 cm.nu stiu ce sa mai fac, de mancat mananca bine mai ales carne si ficat pui dar deloc branza si lapte praf sau cereale.am fost la toti medicii pediatri din orasul meu dar nici unul nu m-a lamurit.e un copil activ insa nu prea doarme, noaptea mai ales plange cu orele si nu stiu ca sa mai fac. m-am saturat sa merg la medici si chiar si la urgenta, unde am fost de cateva ori. de multe ori noaptea am observat ca se aud multe zgomotein burtica lui si este foarte agitat. va rog sa imi trimiteti un raspuns.va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns
88 comentarii 1 23 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: