copilasului i-au aparut blande ca niste urzicaturi

02-08-2009
danaioana
Nu este medic/terapeut
danaioana
Buna ziua, domnule dr Mihalache! Copilasului meu de 3 ani si 7 luni i-au aparut noaptea aceasta niste blande, ca niste urzicaturi, insotite de prurit, mai ales pe membre. Ulterior s-au localizat sub ochisori, sub barbie, deloc pe spate, putine pe abdomen.Parca a fost urzicat...erau multe-multe si mici.Paleau si apareau in alt loc de pe corp.La 5 dimineata am fost la spital, la pediatrie, iar medicul de garda a pus diagnosticul de sindrom alergic cutanat, administrandu-i claritine. I s-a prescris dexametazona, claritine, calciu, pasta cu apa. Nu mi s-a spus cauza, iar copilul va trece pe regim alimentar. Ce poate fi? De la ce? E vb de un aliment pe care nu-l tolereaza?In ziua respectiva a mancat ou, iaurt, ciorbita de perisoare, lapte cu cereale Sanovita-fulgi de ovaz si musli-(mai consumase asa ceva), baton Kinder Pinguin, dar a gustat si putina varza murata...La o ora de la administrarea claritinului, inca mai apareau in alte zone, blandele mici si marunte, una langa alta...Va rog sa-mi spuneti ce poate fi! Eu inca sunt nedumerita. Cu respect, danaioana
3 comentarii
0
03-08-2009, ora 12:50
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna ziua, o sa imi permit sa va dau un raspuns.

Nu stiu de unde vine cu siguranta si nici nu conteaza de fapt, insa alimentelele ingerate in acea zi de copil nu numai ca sunt prea multe diferite pt. un copil la 3 ani jumatate, dar cele mai multe sunt clar nesanatoase

1. laptele omeogenizat este toxic, contine mult cadmiu, mai ales din cutiile de carton care contin aluminiu
2. musli sunt de fapt cereale distruse mecanic care stau in rafturi luni de zile si care contin automat o gramada de ciuperci care le distrug incetul cu incetul. In plus nu exista un popor in intreaga lume sa manance cereale necoapte sau nefierte inainte, cerealele nepund fi digerate asa decat de pasari anumite animale.
3. iaurturile din ziua de azi continn toate bacilul fecal si vaginal "bifidus" modificat genetic ca sa supravietuiasca acdiul gastric pt. a ajunge in intestinele subtire pe care bineinteles ca le otravesc ca nu ace cauta acolo.
4. Kinder-Pinguin contine o gramada de conservanti si uleiuri rafinate
5. Varza murata este daunatoare pt. orice om sanatosa, cu atat mai mult pt. un copil de 4 ani si este o
leguma moarta intr-un lichid plin de bacterii.
6. ouale nu sunt deloc sanatoase nici daca sunt proaspete si de la tara, mai ales la cand se mananca prea multe dulciuri si carne, in plus exista posibiltatea sa fie stricate sau pline de toxinele pe care le primesc in ziua de azi gainile in mancare.

Din necuoasterea alimentatiei sanatoase si a regulilor de trai sanatoase ati intoxicat inconstient copilul, adica sangele si ficatul si aceasta apare clar pe corp sub astfel de eruptii.

In plus ati dat copilului mult prea multe alimente diferite.

Dieta stricta numai cu pesmet, ceai si compot de fructe, supe de legume fara carne si legume, este cel mai bun lucru in aceste cazuri. Regim gresit cu salate, lapte, cruditati va face si mai rau.

Remediile naturiste, ceai de salvie, de fenicul, si galbenele ar fi cel mai bun lucru simplu care l-ati putea face. Orice medicament chimic va inrautati intoxicatia si starea sangelui in mod automat.

Cand eu am fost in spital cu aceleasi probleme ca si copilul dvoastra acum 20 de ani doctorul m-a invinuit ca as fi consumator de alcool, caci nici prin gand nu-i trecea ca ar putea veni de la mancare !
Iar dieta nu am primit. Am iesit din spital dupa 1 saptaman fara sa primesc medicamente (doamne ajuta ca a fost asa !) si fara ca 10 doctori sa-mi poata spuna ce am avut in afara ca anumite valori la ficat erau marite.

In afara de ciorba de perisoae tot ce i-ati dat nu a fost bun, mai ales in combinatia asta.
Si banuiesc ca asta mananca zilnic.
Ori va schimbati obiceriurile ori aveti de suferit impreuna cu copilul:
0
03-08-2009, ora 22:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
dianaioana, probabil ca bebelusul are o urticarie acuta datorata fie cerealelor fie batonului Kinder.
Pe langa tratamentul cu Claritine ar trebui excluse din alimentatie pentru o perioada:
1. Alimentele consrvate sau care contin consrvanti (semipreparate din carne, conserve, sucuri etc, )
2. Alimentele fermentate (branza, smantana, iaurt, muraturi, etc).
3. Ciocolata, cacao
4.Citricele (lamai, portocale, mandarine, grefe).
0
05-08-2009, ora 15:57
danaioana
Nu este medic/terapeut
danaioana
1. Domnule doctor Mihalache, va multumesc pentru raspuns! Voi tine seama de indicatiile dumneavoastra, pentru a-i oferi un meniu cat mai sanatos copilasului meu.

2.Scarface, am citit cu atentie postarea dumneavoastra...Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •