copil prematur cu probleme neuromotorii

29-05-2008
paty_kity001
Nu este medic/terapeut
paty_kity001
Buna ziua, !Povestea copilului meu este putin cam lunga:l-am nascut prematur (31 saptamani) la greutatea de 1300g.timp de 2luni a fost hranit la gavaj si doar prima saptamana de viata a fost la incubator.Evolutia lui parea sa fie buna avand in vedere suferinta de la nastere si scorul apgar 6 pe care le-a avut.Pe parcurs insa am observat ca nu urmarea cu privirea si nu reactiona la zgomote.Astfel am ajuns sa-l investigam la varsta de 4, 5 luni pe toate partile:ochi, urechi(potentiale evocate) computer tomograf, echografie transfotanelara.In afara de examinarea orl (pe care nu a trecut-o)totul parea ok.si ni s-a spus ca va avea o intarziere din cauza prematuritatii dar nu probleme grave.La varsta de 7 luni abia a inceput sa urmareasca si sa rasp. la zgomote insa privirea era usor in "apus de soare"si drept urmare i-am mai facut un RMN care a avut ca rezultat urmatoarele diagnostice;hidrocefalie cu modificari de dismielinizare, atrofie bifrontala, hipoplazie corp calos.Aceste diagnostice ne-au fost insa infirmate de medicii neurologi si radiologi de la spitalul Fundeni spunandu-ne din nou ca nu este vorba decat de o intarziere in dezvoltarea crierului din cauza prematuritatii.Intrebarile mele sunt:cum este posibil ca aceste diagnostice sa nu iasa din computer tomograf si echograf facute la 4, 5 luni si ce ar trebui sa fac acum:sa repet RMN-ul sau exista si alte investigatii care se pot face?mentionez ca acum are varsta e 1, 5 ani si obsarvam urmatoarele probleme:merge in picioare doar de maini sau in patut, este dezechilibrat si da senzatia ca nu are directie, nu bea singur din biberon desi suzeta si alte jucarii le tine, nu vorbeste, doar tipa si este f. nervos, are un usor strabism si raceste foarte des.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.