copil de 8 ani

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
am un copil de 8 ani si 20 kg i-am facut analizele si am primit raspunsul;VSH3040;limfocite 43;hemoglobina 12.2;eozinofile 6;hematrocite 35, 3;eritrocite 4400000;calciu 8'3;aslo 400;in urina rare leucocite si rar acid uric;multiple microcalculi la rinichiul drept;am fost internat cu el pentru ca a fost suspect suflu sistolic, dar dupa mai multe electrocardiograme si alte analize au zis ca de fapt bataile rapide ale inimii si oboseala sunt manifestari normale pt.varsta lui ;dar prin acest raspuns nu au fost destul de convigatori, pt.ca baiatul meu oboseste foarte repede, se sperie foarte rau si aproape ca -I"sare"inima din piept;il dor foarte rau muschi de la picioare dupa 100 m de mers pe jos trebuie sa stea undeva jos.Ia calciu natural zi de zi pentru ca a avea lesinuri cu pierderi de cunostiinta 1-2 minute, la sperieturi diagnosticat-spasmofilie.Vitamine si minerale a luat saracutul de se sperie si acum cand ma vede cu lingurita si apa.Va rog din suflet sa-mi dati si mie un diagnostic mai clar
3 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Cred ca ar trebui sa mergeti consultati un ORL-ist si sa-i faceti copilului si un examen de scaun(coproparazitologic).
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Draga kkaarla,
As avea cateva intrebari pentru tine (asta daca intre timp nu s-a remediat problema):
- ce intelegi prin "calciu natural"?
- i s-au facut mai multe investigatii pentru microcalculii de pe rinichiul dr.?
- pentru investigarea suflului sistolic i s-a facut vreo ecocardiograma?
Astept raspunsurile tale.
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
ASLO mi se pare cam mare.Aceasta asociata cu durerea din picioare si suflul de la inima ar putea sugera un reumatism articular acut.As sugera un exudat faringian si repetarea ASLO.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Teste medicale de rutină la copii
  •