copil 2 ani nu ia in greutate

04-11-2013
druga_cristina
Nu este medic/terapeut
druga_cristina
Buna ziua.
AM un bebe de 2 ani si 3 luni, hranit cat mai natural posibil, dimineata cereale integrale, peste zi, leguminoase si legume, ciorbe, supe, plus, ou si carne de pui de tara crescuti de noi, dar astea in proportii mai mici in alimentatia lui, care, desi mananca cu pofta 3 mese pe zi, nu ia deloc in greutate (asta desi mananca la fiecare masa cate un bol de mancare in cantitatea in care ar manca-o un adult). COpilul meu nu a fost niciodata bolnavv de cand il am, este un copil energeic, vesel..acuma nici nu stiu...ar putea fi asta o problema pt. el sau asa e firea lui?
Are 2 ani si 3 luni si 10 kg greutate, aceeasi greutate pe care o avea si la 1 an si jumatate.
Analizele i le-am facut in vara si toate i-au iesit ff bine, nu are lipsa de calciu sau fier, analiza la scaun a iesit si ea negativa.
Orice sfat din partea dvs. m-ar ajuta.
Sanatate
Cristina - See more at: http://forum.romedic.ro/prod/copil_2_ani_nu_ia_in_greutate_082111.html#sthash.zTzGUXA9.dpuf
3 comentarii
0
04-11-2013, ora 19:49
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Buna ziua,
este laudabil ca va hraniti copilul sanatos si cu mai putine alimente de origine animala. Insa alimentele vegetale contin pe langa vitamine, minerale si fitonutrienti si multe fibre si este posibil ca un volum mare de alimente sa il sature, dar sa nu aduca toate caloriile necesare unui copilas in crestere. Deoarece nu are nici un deficit la analize si este sanatos si dezvoltat conform varstei psihomotor, cred ca problema este doar de crestere a caloriilor din alimente, fara a creste mai mult volumul meselor, deci mese mai concentrate. Nu ati precizat inaltimea si daca si dvs. si tatal sunteti la fel de slabi (sau ati fost in copilarie). Legat de greutatea lui actuala, este intr-adevar mica, practic sub limita inferioara a grupei lui de varsta, care este de 11 kg (percentila 5), media grupei fiind de 13 kg. Daca este foarte activ probabil consuma multe calorii toata ziua.
Sugestii pentru cresterea caloriilor din mancare:
- nu insist pe alimentele de origine animala, puteti introduce cum doriti (daca doriti) lactate integrale, branzeturi mai grase, smantana sau unt, un ou la 2 zile, peste; lapte nu mai mult de 2 portii pe zi.
- legat de alimentele vegetale, scadeti continutul de fibre, are timp sa manance ca adult destule fibre si alimente integrale.
- fructe de orice fel, inclusiv banane, simple sau cubulete combinate cu cereale fierte de tip mei decorticat, quinoa, hrisca; fructe uscate in cereale; cereale mai fine, gen fulgi de mei, ovaz, hrisca crispy de la Sanovita, nu cele cu zahar gen Nestle, dar nici cele gen Musli care sunt foarte tari si au multe fibre mai greu digerate de copii;
- semintele si nucile, migdalele aduc grasimi sanatoase si multe calorii; daca nu este alergic la ele, le puteti macina foarte fin si adauga la cereale; seminte de chia inmuiate in lapte, iaurt jumatate de lingura pe zi;
- paine alba, facuta in casa, orez alb, cartof, paste, mamaliguta adaugate la mesele gatite; glucidele aduc energie;
- avocado pasat in salate are omega 3 vegetal, ulei de masline adaugat putin mai mult la mancarea gatita la final, sau in salate; unt de arahide bio dupa 3 ani (testati pentru alergii)
- leguminoase boabe: linte rosie decorticata (Sanovita) de exemplu supa cu chimen si linte rosie, humus de naut facut in casa, fasole batuta, toate inmuiate peste noapte si pasate, pentru a mai reduce cantitatea de fibre, mixate cu cantitati mai generoase de ulei de masline.
- tarte cu fructe, biscuiti facuti in casa la gustari;
Nu il fortati si nu il obisnuiti sa manance toata ziua, ramaneti la 3 mese principale si 2 sau 3 gustari;
-hidratare corecta, fresh-uri de fructe facute in casa cu mici bucatele de morcov, sfecla, telina, 1 buchetel de broccoli, 2-3 frunze de spanac, 1-2 fire de verdeata, 1 pahar pe zi.
0
05-11-2013, ora 08:23
druga_cristina
Nu este medic/terapeut
druga_cristina
lactate copilului nu i-am dat deloc. bea in schimb lapte de migdale.
dimineata mananca exact asa cereale integrale (mei, quinoa, fulgi ovaz+secara) + fructe uscate hidratate peste noapte (curmale sau stafide)+ seminte macinate (chia, in, canepa, susan)+1 banana. toate astea le rotesc in fiecare zi, asta fiind mancarea lui de dimineata.
ou primeste la 2 zile si ii mai dau o sunca de curcan cu care s-a obisnuit si ii place sa o mamanace.
dintre leguminoaase mananaca cvu placere, nautul facut humus, si fasoelel, in schimb nu se atinge de linte.
si totusi nu inteleg daca ar putea avea o problema sau sa las copilul in pace, fiind si f energic, activ peste zi.
de inalti nu suntem nici eu, nici tatal copilului, avand 1.65m.
in inaltime torusi a mai crescut, desinu a luat deloc in greutate(in 2-3 luni a ajuns de la 81 cm la 83 cm)
0
12-10-2021, ora 00:09
ARIANADORINA
Nu este medic/terapeut
ARIANADORINA
Bună...eu am fetitele de 3 ani și fel nu iau în greutate deși la fel mănâncă bine zic eu...sunt foarte energice, vorbesc foarte mult sunt normale pentru vârsta lor dar nu stiu ce sa fac...uneori îmi spun ca sunt eu nebuna sa le las în pace...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Greutatea copilului - cum estimezi dacă copilul tău are o greutate normală
  •