copii-angine repetate care nu raspund la tratament

12-01-2009
dana pintilie
Nu este medic/terapeut
dana pintilie
Buna ziua,
Baietelul meu de 3 ani si jumatate, odata cu inceperea gradinitei, a inceput sa faca episoade repetate de angina.Primul episod a debutat brusc, cu temperatura si simptome clasice de raceala, puroi pe amigdale.A facut 8 zile tratament cu antibiotic, a disparut puroiul apoi, dupa aprox o saptamana a revenit.A urmat seria 2 de antibiotic, dupa care a facut stomatita(cu temperatura, etc).Am tratat-o, si cam dupa o luna jumatate au reaparut anginele care acum se repeta la interval de aproximativ o saptamana dupa terminarea tratamentului cu antibiotic...este deja la a 4-a serie consecutiva de tratament cu antibiotic, cu pauze ce aprox 10 zile intre terminarea tratamentului(8zile) si aparitia altor puncte de puroi( fara temperatura, cu simptome de raceala, desi a stat izolat in casa)...Printre antibioticele recomandate au fost Klacid(efect temporar) si ultimele 2 tratamente cu Augmentin(curios, doctorita mi-a recomandat repetarea aceluiasi antibiotic, desi prima tura nu a avut efectul scontat), iar doua exudate au iesit negative(ultimul dupa 10 zile de la terminarea antibioticului).De specificat ca am facut 2 serii cu Bronchovaxom- intre sau apropiat de episoadele cu angina, poate au avut o influenta negativa...nu stiu daca e recomandat sa terminam si a treia serie, sa nu fie cumva vinovatul in repetarea episoadelor.azi e ultima zi de augmentin..sunt hotarata sa nu mai facem antibiotic, decat daca apare temperatura, etc.desi din octombrie ia septilin, imunobaby, imunomixx...acum ii dau si biotics, liv 52, b-uri in ceai.nu inteleg ce se intampla cu sistemul imun al copilului, avand in vedere ca pana la gradinita nu au fost probleme...primele tratamente cu antibiotice sa fii avut un efect atat de nociv incat nu-si mai poate reveni?.am de gand sa merg imediat dupa terminarea tratamentului, la un laborator unde se fac vaccin-uri dupa proba luata de pe amigdale.dvs ce-mi recomandati, mai putin extirparea amigdalelor.Multumesc mult
1 comentarii
0
12-01-2009, ora 16:03
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
păi e posibil să aibă un microb atât de puternic care să aibă rezistenţă la aceste antibiotice cu care l-aţi tratat până acum. aşteptaţi rezulatele probelor... antibiograma care să vă spună cu ce antibiotic trebuie tratat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.