contuzie la genunchi si la glezna

07-09-2011
madallinaa
Nu este medic/terapeut
madallinaa
buna ziua! am o contuzie la genunchi si glezna de aproape 2 saptamani, timp de o saptamana am luat oxacilina, midocalm, aflamil si spray oximed(care m-am dat pe niste rani dupa acelasi picior) am terminat tratamentul si tot este umflata glezna, este vanata si ma doare cand merg. si simt amortita partea din fata de la genunchi in jos. ce as putea face sa imi treaca si sa pot merge cat mai repede?
5 comentarii
0
07-09-2011, ora 22:44
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
prima intrebare ar fi: de ce ati luat oxacilina?
al doilea: daca ati fost la un ortoped care sa faca un examen fizic amanuntit?
0
07-09-2011, ora 23:12
madallinaa
Nu este medic/terapeut
madallinaa
am luat oxacilina pentru a nu se infecta ranile. am fost la ortoped si mi-a dat sa i-au acele medicamente. dar tot nu imi trece si se umfla glezna mai rau ca in prima zi.
0
07-09-2011, ora 23:43
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
umflatura gleznei poate sa aiba sute de cauze, de la cele mai simple pana la tromboza sau infectie severa, consultati-va cu medicul ortoped, daca este necesar, trebuie efectuat o ultrasonografie Dupplex pentru excuderea trombozei
0
09-09-2011, ora 09:26
valerb60
Nu este medic/terapeut
valerb60
am 51 ani si de vreo 2 ani la genunchiul drept mi s-a format o crescatura, are cam 2 cm, nu e dureroasa, nu e foarte dura ca si cum ar fi grasime adunata intr-un nodul, e inestetic si nu stiu ce este ? ma pute-ti ajuta cu un diagnostic ca la doctor nu am nici curaj si nici incredfere sa ma duc.
0
10-09-2011, ora 20:30
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
fara un consult clinic nimeni nu va poate juta, duceti-va la un medic ortoped pentru o examinare amanuntita. poate fi de la cel mai banal aterom sau lipom pana la chisturi sau chiar tumori maligne (faptul ca creste foarte lent pledeaza pentru o etiologie benigna, insa cine stie)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •