control la ochi

31-01-2008
XSpeed
Nu este medic/terapeut
XSpeed
Luni (27.01.08) m-am hotarat sa fac un control de rutina la ochi. Am fost la oftalmologie, mi s-au pus picaturi de 3 ori in ambii ochi la interval de 5 minute, pentru a mi se dilata pupila. Apoi am fost pus cu ochii la un aparat. unde doctorita mi-a examinat ochii. Mi s-a spus ca mi-ar prinde bine ca macar atunci cand sunt la pc, la tv sau in fata unei carti sa port ochelari cu dioptria de 0.50.


Dupa ce am primit picaturile, primele cateva ore sau chiar toata ziua aproape am fost ca orb, totul se vedea neclar si in ceata, apoi pe zi ce trece vederea a revenit dar nu asa cum trebuie. Chiar si azi, joi(31.01.08) dupa 3 zile nu vad la fel de clar ca pana a-mi pune asistenta in cohi acele picaturi, care dupa spusele doctoritiei, sunt din Germania si se pun in ochii multor pacienti, printre care si copii de 2-3 ani, (eu am 21 de ani) la care se pare ca vederea neclara persista dupa aceste picaturi timp de mai multe zile, fiind aplicate si chiar in ochii celor de 40-50-60, carora vederea clara le revine mai repede.

Azi joi, am mers din nou la doctorita relatandu-i cazul, mi-a mai pus de verificare diferite lentile la ochi, mi-a spus ca acum as avea nevoie de 0.25, si mi-a dat sa iau pastile dimp de doua luni pentru a-mi revenii vederea ca inainte de picaturi, zicandu-mi ca nu s-au contractat pupilele cum trebuie, iar aceste medicamente ma vor ajuta. Inca nu am cumparat pastilele, deoarece am de gand sa merg sa povestesc cele intamplate si unui alt oftalmolog. Dupa cate vad aici pe reteta pastilele se numesc birtiene(ceva de genul). De luni, ochii imi obosesc mai ales cand ies ziua pe strada. Pe noua reteta data azi diagnosticul este oboseala oculara.

A mai auzit cineva de astfel de cazuri, cu aceste picaturi, sau ceva pareregi sugestii avizate pentru situatia mea? Ma voi duce la doctorita s-o intreb cum se numesc picaturile aplicate, in caz ca ajuta pe cineva.

Multumesc
4 comentarii
0
31-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Iata ce cred eu din cele povestite de tine: Cele 3 picaturi puse in ochi semnifica faptul ca ti s-a facut cicloplegie( Nu spui ce substanta s-a folosit) ; cicloplegia produce o pareza temporara a muschilor ciliari, implicati in acomodatie, si astfel se releva adevaratul sau intregul tau viciu de refractie;Se folosesc urmatoarele coliruri: atropina, cyclogil, tropicamida( Mydrum, Mydriacil); eu folosesc frecvent tropicamida (5 picaturi la interval de cinci minute); Cicloplegia se recomanda la copii si tineri pana in 30 de ani, in anumite circumstante se poate face si pana la 40 de ani;viciul tau de refractie este o hipermetropie mica de +0, 5dioptrii;( nu ai mentionat nimic despre cilindru, asa ca asta am dedus ca ar fi) ;acum prescriptia ochelarilor depinde si de toleranta ta: ti-a dat 0, 25, cu atat te simteai bine, daca iti dadea 0, 5 era prea mult, ai spus tu ca nu te simti bine; In mod normal, cicloplegia se remite si dispar tulburarile vizuale in 4 ore dupa tropicamida, 24 ore dupa ciclogil, cateva zile dupa atropina; Inca o data, ar fi foarte bine sa stiu ce substanta cicloplegica s-a folosit;daca pupila este dilatata, solutia este administrarea unor picaturi cu pilocarpina 2%, 1 picatura de 5 ori pe zi ( se elibereaza numai prin prescriptie medicala), timp de cateva zile; numai bine
0
06-02-2008, ora 00:00
XSpeed
Nu este medic/terapeut
XSpeed
Doctorita oftalmolog care mi-a administrat picaturile mi-a spus ca acestea earu cyclogil, folosite pentru dilatarea pupilei. Acum, medicamentele date tot de aceasta la a doua vizita sunt Mirtilene, mi s-a spus sa iau timp de doua luni, cate o tableta pe zi. Am mai intrebat-o pentru ce mi-au fost prescris aceste medicamente si mi-a spus ca pentru oboseala oculara. Oricum ceva e sigur, fara exagerare, paranoia si subiectivism, dupa acele trei picaturi de cyclogil pentru fiecare ochi, acum, dupa aproape doua saptamani de la administrarea picaturilor, cel putin la distanata de 1.5 - 2 m de monitor la scris de 14 - 16 nu mai vad asa clar si bine cum vedeam inainte. Doctorita a tinut sa precizeze uitandu-se asa la prima vedere la ochii mei, ca pupilele sunt contractate asa cum trebuie, sa nu cred ca au ramas dilatate din cauza picaturilor.


Ce parere aveti de Mirtilene, pentru oboseala oculara?

Ma voi trata si o sa fie bine :) eventual si o pereche de ochelari cand stau in fata monitorulu, televizorului, hartiei si e ok. :)
0
25-02-2010, ora 09:56
crina.a
Nu este medic/terapeut
crina.a
Buna dimineata.In urma cu 24 de ore am fost la un consult oftalmologic.Mi s.au pus 3 picaturi in ochi la interval de 10 minute, din cate am inteles se numeau Cyclogil.Mi s.a descoperit o usoara hipermetropie de +0, 5.Spre seara vederea mi.a revenit la normal dar pupila e la fel de dilatata.E normal?ma sperii cand ma uit in oglinda, parca as fi din filme de groaza...
0
28-01-2014, ora 14:09
t0much
Nu este medic/terapeut
t0much
Buna ziua, sunt intr-o situatie asemanatoare, am fost pentru prima data la o consultative oftamologica deoarece am vrut sa verific daca mi-am stricat ochii de la atata lucru in fata calculatorului, doctora ma pus sa citesc de pe un panu, am citit tot inclusive ultimul rand, pe care il vedeam umpic in ceata, mi-au fost puse picaturi in ochi ( tropicamide) I-ar dupa 20 de minute am fost pusa la un aparat. Mi sa spus ca dupa 2 ore vedere imi va reveni dar de cinci zile nu imi revine vederea pe care am avut-o inainte de consultative. Am revenit la doctora, am incercat sa-i explic nici ca am terminat ce am avut sa spun, cum ma simt si dansa mi-a aratat usa, am fost in stare de soc, nu m-am asteptat la o asemenea reactie, m-am simit umilita in ultimul hal... de parca as fi acuzat-o de ceva. Am fost la magazinul unde mi-am facut ochelarii si am explicat situatia, ca nu vad bine nici cu ei nici fara ei si dansul mi-a recomandat alt medic...dupa asemenea "tratament" nici ca mai imi vine sa merg la o alta consultative, daca mai imi pun alte picaturi sigur raman oarba!.Ce imi recomandati, dati-mi va rog un sfat, ca nu mai rezist... ma chinui sa vad... abia ca ma pot concentra!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • Cameră foto pentru retină ce elimină necesitatea dilatării cu atropină
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •