contraceptive

06-01-2009
LUCHIAN DANIELA
Nu este medic/terapeut
LUCHIAN DANIELA
Buna ziua doamna doctor, am 27 ani sunt casatorita, si am o problema care sper sa-i gasesc rezolvarea cu ajutorul dumneavoastra.Am luat anticonceptionalul Marvelon timp de 5-6 ani, am incetat sa le mai iau pt. ca am vrut sa fac si o pauza si din cauza ca in timpul fiecarei luni imi venea o secretie maro care tinea cateva zile. Cum am incetat sa mai iau Marvelon nu mi-a mai venit ciclul menstrual (2 luni), am mers speriata la doctor la control, unde mi-a recomandat sa-mi fac o ecografie vaginala si niste analize hormonale.
Dupa aceasta ecografie vaginala s-a constatat ca am ovare polichistice si ca am si amenoree. Am revenit iar la medic si mi-a prescris anticonceptionalul Yasmine ca sa-mi vina ciclul menstrual. Le iau de 4 luni si nu sunt multumita pt. ca ciclul menstrual luna de luna s-a transformat in unul foarte gros, adica e numai cu cheaguri si mai tine si 3 zile max. Nu am nici o durere, dar nu cred ca e normal sa am un ciclu asa, mai cred ca Yasmine nu imi prieste la organism.Va rog frumos daca puteti sa-mi dati un sfat, ce alt contraceptiv pot sa iau, ca sa mi se regleze ciclul menstrual si sa pot scapa si de aceste chisturi de pe ovare. Va multumesc! Cu respect Daniela
1 comentarii
0
08-01-2009, ora 18:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu cred ca Yasmine isi face foarte bine treaba, o sangerare normala lunara dureaza trei zile, timp in care sunt eliminate si cheaguri.Cu Yasmine nu numai ca ai ciclu, dar iti tratezi si chisturile de ovar.Dar daca zici ca nu-ti priesc, tot ginecologul le poate schimba.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul