contraceptia de urgenta

16-04-2007
florinel
Nu este medic/terapeut
florinel
Buna ziua. Eu si prietena mea am facut sex protejat cu prezervativul, dar ghinion... s-a rupt, si culmea ironiei, eram intr-o zona montana, departe de farmacii. Prima pastila de postinor a luat-o dupa 40 de ore, iar a doua (de fraieri si neatenti ce suntem, nu stiu cum ne-a intrat in cap ca se ia dupa 24h) a luat-o la 20h dupa prima. Ce-i de facut? Sa mai ia o a treia pastila dupa 12h de la a 2-a, pentru ca oricum inca nu au trecut 72 de ore de la administrarea primei. Astept raspuns urgent, va rog. Multumesc.
7 comentarii
0
16-04-2007, ora 00:00
florinel
Nu este medic/terapeut
florinel
Am omis sa mentionez ca a mai luat postinor in urma cu o saptamana, in urma unui incident asemanator.
0
16-04-2007, ora 00:00
turn2dust
Nu este medic/terapeut
turn2dust
Buna as dori sa stiu cat tine menstruatia provocata de Postinor 2 eu si prietena mea suntem destul de speriati avand in vedere ca e prima data cand apelam la asa ceva...menstruatia a aparut la 4 zile dupa ce a luat prima pastila...Va multumesc!
0
16-04-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
daca a mai luat Postinor in urma cu o saptamana, nu trebuie sa mai ia acum.
Este nevoie de consilierea unui medic de planificare familiala in cazul dv.
0
20-04-2007, ora 00:00
florinel
Nu este medic/terapeut
florinel
Pana sa va citesc mesajul a luat medicamentele. Pot sa stam calmi? Inseamna ca nu va ramane insarcinata? Va multumesc
0
22-06-2007, ora 00:00
DA'na
Nu este medic/terapeut
DA'na
Buna ziua ! Am facut sex protejat, dar din nefericire prezervativul s-a rupt. Am fost imediat la farmacie sa cumpar contraceptia de urgenta, dar facand tratament cu Dufaston mi s-a spus ca nu mai este nevoie si ca daca as lua pilula ar putea fi prea mult, avand doar 18 ani ! Tratamentul cu Dufaston il incepusem in urma cu 5 zile. Va rog mult sa ma ajutati. Apuneti-mi daca pot lua pilula pt a putea indeparta o sarcina nedorita. Astept raspuns. Va multumesc. O zi placuta.
0
22-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Duphaston nu este propriu-zis un anticoncepţional. Dacă eraţi în perioada fertilă şi nu doriţi să fiţi însărcinată este preferabil să luaţi Postinor.
Se pare că este nevoie de consiliere în cazul dv. Luaţi legătura cu doctorul dv.
0
31-08-2007, ora 00:00
Nu este medic/terapeut
Ce se poate intampla daca Postinorul se ia cu doua zile inainte de a lua Duphaston (tratamentul cu Duphaston se face pentru oprirea sangerarii din ziua a 20-a). Sangerarea care poate sa apara va fi de lunga durata, si in cantitate mare?
Se poate produce hemoragia?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul