contraceptia- doresc un raspuns

08-07-2009
byanka
Nu este medic/terapeut
byanka
buna
ma numesc bianca am EPILEPSIE de la 17 ani iau keppra de un an de zile aprox
acum am 26 de ani
am o relatie stabila si am discutat cu un medic despre contraceptie in cazul meu
dupa ce am primit toate informatiile am hotarat impreununa care e cea mai buna metoda pt mine: steriletul nova T 380 fara hormoni
de o luna am acest dispozitiv mi-lau fixat dupa menstruatie pe urma, dupa, am sangerat o saptamana dupa aceea sapt. cred eu ca iar am avut menstruatie 2 sapt era deja a doua oara pe luna, am avut dureri mari si curgea f mult sange intre timp am fost de vreo 4 ori la medic, cu gandul sa il scot, cand ajungeam la medic acesta imi zicea ca e normal pt primele luni sa fie asa si imi dadea medicamente pt durere si imi zicea ca e o metoda buna in cazul meu

ok poate e o met buna dar, problema mea este si vreau sa va si intreb la fiecare menstruatie o sa am dureri cumplite si sangerari mari 2 sapt sau doar pt inceput? nu am copii mai exista vreo metoda contraceptiva, pt mine ca sa nu afecteze tratamentul epileptic si sa pot ramane gravida peste cativa ani? plus ca de o sapt ma doare si in partea dreapta sus sub coasta, doctoritza a zis ca nu e de la sterilet ca e durere musculara. nu stiu ce sa mai cred...
doresc un raspuns de specialitate va multumesc
1 comentarii
0
08-07-2009, ora 22:54
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Steriletul stiu ca se poate monta numai dupa o nastere sau un chiuretaj. Oricum, nu este normal sa ai efectele astea atat de pronuntate! Foloseste prezervativul, metoda calendarului daca ai menstruatie regulata si intreba medicul daca spermicidele locale ar fi indicate in cazul tau. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.