contaminare prin sex oral

31-03-2008
tomca
Nu este medic/terapeut
tomca
"Streptococul "poate fi obtinut in urma sexului oral
8 comentarii
0
01-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
buna seara! Raspunsul este NU...(doar daca este o persona foarte neglijenta, neingrijita si nu cunoaste ce este apa si sapunul!
Streptococul se intalneste mai des in cavitatea bucala(carii dentare, amigdalite, faringite)...asa ca mai repede il contactezi de la un sarut !
pntru a evita contaminarea cu streptococ se recomanda.
spalarea mainilor cat mai des, mai ales in prezenta persoanelor racite, cu afectiuni virale sau bacteriene.
Nu se recomanda folosirea in comun a periutei de dinti, tacamurilor, farfuriilor si paharelor.
Bacteria se transmite, aproape totdeauna, prin picaturile de saliva de la persoane infectate la o persoana sanatoasa... prin respiratie, tuse sau stranut.

Bacteria poate trai o perioada scurta de timp pe clanta usii, pe bateria de la chiuveta sau pe alte obiecte. Daca se atinge obiectul infectat iar apoi persoana isi atinge ochii, nasul sau gura, se poate infecta cu bacterii sau virusuri. Bacteria se poate transmite, de asemenea, prin alimente infectate.
Ce tratament ai luat???
0
02-04-2008, ora 00:00
tomca
Nu este medic/terapeut
tomca
Mi s-au administrat 2 cursuri de antibiotice, proceduri *gargare*dar nu ma ajuta nimic. Ce as mai putea sa fac. In privinta contaminarii, nu mai stiu ce sa cred deaceea fac presupuneri. Dar partenerul meu este foarte ingrijit, nu are probleme in acest sens. Va multamesc.
0
03-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cred ca trebue sa faci un exudat faringian, corect, adic dimineata, nu te speli pe dinti, nu bei nimic si te duci la laborator sa.ti recolteze analiza...+ antibiograma ! o sa faci acel antibiotic la care flora ta este sensibila...10 zile!..+ un regim alimentar strict.
Fara bauturi acidulate, reci, condimente, muraturi si fructe ce contin acid(lamaie, grefe).
Ai fost la ORL ? Ai o amigdalita cronica ?
0
04-04-2008, ora 00:00
tomca
Nu este medic/terapeut
tomca
Am facut deja aceasta analiza impreuna cu antibiograma. S-a depistat streptococ B hemoliticus, 10 la puterea a 5-a si st.aurus 10 la puterea 4. Dar este foarte rezistent la majoritatea antibiotic. Facin d 2 cursuri a cite 5 zile, medicul nu mi-a spus nimic despre regimul alimentar. Acum dupa finisarea celui de-al 2-lea curs fiebra a scazut, am 36-36, 6. Este acesta un progres? Ce trebuie sa fac mai departe? Mersi!
0
04-04-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da este un progres. Dupa 3 saptamani o sa reoeti exudatul si antibiograma!
Acum trebue sa tii acel regim alimentar !
De ce ?
Pentru ca un faringe iritat cu rece, acidulat si acru..este mult mai expus uneii infectari..decat un faringe care este linistit si are mucoasa integra si rezistenta la infectie!
0
06-05-2008, ora 00:00
tigeratlantic
Nu este medic/terapeut
tigeratlantic
nu poate fi obtinut in urma acestui lucru!
0
25-10-2012, ora 19:54
adriaqaz
Nu este medic/terapeut
adriaqaz
domnule doctor
dintrun sex oral scurt te poti contamina cu ceva?
0
07-04-2018, ora 15:20
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Buna ziua. În urma cu 4 luni am fost la o chinezoaica prostituată la ea la apartament si am întreținut un sex oral neprotejat si normal protejat. Nu am de unde sa stiu daca are hiv sau alte boli. Înainte de am ma ducea la ea cu 3 h m am ras si m am fost tăiat putin pe testicol. Nu stiu daca rana sa fost prin in alea 3 h. Ok. În luna ianuarie am fost sa mi fac un test hiv care mi a iesit negativ asta fiind după 1 luna si un pic. După 3 luni l am repetat iar si tot negativ mi a iesit 
 Testele au fost hiv 1 2 si elisa ambele negativ. Pe lângă acest test mi am facut si vdrl care a iesit negativ, hepatită b si c test rapid negativ. Analizele de sanatate au iesit toate ok. As putea sta linistit ca nu am nimic ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul oral
  • Streptococul beta hemolitic de grup B în sarcină
  •