contact sexual neprotejat URGENTA (nevoie sfat medic)

22-07-2014
medeaa
Nu este medic/terapeut
medeaa
am 15 ani si am avut contact sexual neprotejat, ieri, adica am cam 16 ore, el nu a folosit prezervativ, iar eu nu am luat pastile. In 4-5 zile urmeaza sa imi vina cm sa iau pilula de a 2-a zi? sau sa astept pana la menstruatie sa iau anticonceptionale? Nevoie de raspunsul/sfatul/recomandarea unui medic ginecolog urgentttt!
3 comentarii
0
22-07-2014, ora 21:23
warstrike
Nu este medic/terapeut
warstrike
Dacă băiatul respectiv a ejaculat înăuntru atunci ar fi cazul sa iei pilula de a2a zi, în schimb dacă nu a făcut-o nu ai avea de ce sa îţi faci griji
0
23-07-2014, ora 08:41
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

La varsta de 15 ani ovulatia si ciclul menstrual nu pot fi regulate, prin urmare nu se poate stii exact daca poate fi vorba despre o sarcina sau nu.
De asemenea pilula de a 2-a zi se ia pana la 72 de ore dupa contactul sexual neprotejat si protejeaza doar 75 %.

Este necesar un consult de planning familial.

O zi placuta!
0
23-07-2014, ora 08:58
medeaa
Nu este medic/terapeut
medeaa
Nu, ejacularea a avut loc pe dinafara am uitat sa precizez ca a fost primul meu contact. Doar ca ma gandesc la acel lichid care iese atunci cand penisul masculin este excitat si care din cate stiu contine spermatozoizi suficienti pentru o sarcina, plus ca am avut dureri de sani 2 zile dupa acum nu mai am, dar am dureri de ovare si imi simt vezica urinara putin umflata, ma doare si coloana in zona de jos. Stiu ca si pilula de a 2-a zi are efecte adverse neplacute, imi recomandati sa o iau sau nu? Si care sunt acele reactii adverse? Multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul si presiunea sexului la adolescenti
  • Orientarea sexuală a adolescenților
  •