contact sexual neprotejat?

07-08-2010
isabella.sweet
Nu este medic/terapeut
isabella.sweet
buna ziua. iau ac diane 35, ieri in ultima zi de pauza am avut un contact sexual cu ejaculare in interior. problema mea este ca astazi am inceput un tratament cu nolicin la 11 dim si urinex (iau nolicin doar 3 zile), iar diseara la 21 incep noua folie de diane. acel contact a fost cu risc? va implor sa-mi raspundeti. multumesc mult!
13 comentarii
0
08-08-2010, ora 18:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu-ti fa probleme, ai fost protejata daca ultima folie ai luat-o corect.mergi cu noua folie inainte, cum stii, ia si tratamentul fara grija, efectul contraceptiv se mentine.
0
10-08-2010, ora 00:18
strumfy25
Nu este medic/terapeut
strumfy25
Buna ziua, am si eu o intrebare:iau Desorelle si pentru puroi in gat iau si Zinnat, precizez ca iau de 5 zile.Am avut contact sexual neprotejat(am uitat de efecte).Folia de desorelle am inceput-o acum 4 zile.Ar putea fi probleme?
Multumesc
0
10-08-2010, ora 00:52
Andrea brighita
Nu este medic/terapeut
Andrea brighita
buna ziua am si eu o intrebare:iau milligest si ieri am uitat sa iau si am avut un contact sexual si mio fost frica sa nu raman gravida si am luat postinor2.Ar putea fi probleme?Maine sa iau milligest sau nu?
Multumesc
0
11-08-2010, ora 18:35
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ strumfy : daca ai inceput noua folie din prima zi sau din primele 2-3 zile de sangerare, nu sunt probleme.daca contraceptivul l-ai inceput in afara menstruatiei, trebuia timp de 5-7 zile protectie suplimentara cu prezervativ.
0
11-08-2010, ora 18:59
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ Andrea :Sa nu mai faci niciodata asa...nu ai informatii destule privind administrarea acestor hormoni, si poti avea probleme.nu trebuia sa iei asa repede Postinor, trebuia sa te informezi intai pe internet.daca intr-o zi uiti o pilula, cand iti amintesti, atunci imediat sau a doua zi iei pilula uitata si, la ora la care stii, pe cea obisnuita, din acea zi. Ia in continuare folia contraceptivului, dar sa stii ca in timpul pilulelor vei avea sangerare.sa nu te sperii, este datorita cantitatii mare de hormoni din Postinor, te-ai dereglat putin, tu sa iei zilnic, corect, regulat, la aeeasi ora pilula, pana termini folia, indiferent daca ai sangerare sau nu.
0
11-08-2010, ora 20:36
strumfy25
Nu este medic/terapeut
strumfy25
Buna ziua, iau desorelle de 2 ani, folia am inceput-o joi, initial menstruatia mi-a venit luni seara, deci atunci cand am inceput o noua folie era a 4 zi de menstruatie, precizez ca am avut sangerari pana duminicaiar luni s-a intamplat...
Multumesc
0
12-08-2010, ora 10:56
elenafelicia
Nu este medic/terapeut
elenafelicia
Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti la cat timp dupa intreruperea anticonceptionalelor se reia ovulatia?mentionez ca am luat desorel 4 ani, iar de la 1 august am intrerupt. Ultima menstruatie a fost in 2 august, iar in 11 am avut contact sexual neprotejat. E posibila aparitia unei sarcini?
Multumesc!
0
14-08-2010, ora 16:33
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@strumfy : Nu e nici un fel de problema, stai linistita.
0
14-08-2010, ora 16:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@elenafelicia: Nu prea cred, cu toate ca revenirea fertilitatii dupa intreruperea pilulelor este rapida.In lunile urmatoare sansa de a ramane insarcinata este mare.
0
14-08-2010, ora 17:15
kylie20
Nu este medic/terapeut
kylie20
buna ziua iau contraceptive milgest si am uitat sa iau 2 pilule apoi urmatoarea zi am luat in continuare de pe folie cu protectie suplimentara 7 zile, trebuia sa le iau si pe cele 2 uitate adik 3 pilule intro zi???exista risc de a ramane gravida??
0
15-08-2010, ora 15:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu exista risc de a ramane insarcinata deoarece te-ai protejat suplimentar. Nu se iau toate odata.daca pe folie raman mai mult de 7 pilule albe, se ia restul pilulelor ca de obicei, zilnic.daca raman mai putin de 7 pilule albe, se ia cate una pe zi ca de obicei pana se termina folia si nu mai faci pauza de 7 zile.urmatoarea folie o incepi imediat ce o termini pe aceasta.
0
15-07-2011, ora 15:27
strumfy25
Nu este medic/terapeut
strumfy25
Buna ziua,
In urma unui lung tratament cu anticonceptionale(desorrele), aproximativ 2 ani le-am intrerupt in decembrie anul trecut din cauza unor dureri de cap.Sunt 7 luni de cand nu mai iau anticonceptienale, durerile de cap au disparut, m-am protejat cu prezervativ menstruatia reglandu-se la 29 zile, iar acum o saptamana am facut o infectie(candidoza) pe care am tratat-o cu spalaturi cu ceai de galbemele si bicarbonat.
Intrebarea este daca cumva aceasta infectie poate influenta menstruatia pt ca mi-a intarziat 3 zile.Precizez ca m-am protejat cu prezervativ ce nu a avut nici o problema.
multumesc
0
08-06-2012, ora 21:15
asteptam un ingeras
Nu este medic/terapeut
asteptam un ingeras
buna ziua sunt noua aici si am si eu o intrebate: am un cm de 28 de zile iar in ziua 12 si in ziua 16 am avut contact sexual neprotejat iar in ziua 19 am avut iar contact sexual si am avut o scurgere apoasa e posibil sa fi ramas insarcinata? as dori un raspuns daca se poate multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Sunt însărcinată?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •