contact sexual dupa nastere cu cezariana

29-08-2011
EIena
Nu este medic/terapeut
EIena
Va rog sa ma ajutati cu niste raspunsuri.Am avut primul contact sexual dupa nastere cu cezariana la 6 saptamani si cetava zile.Precizez ca alaptez, am 23 de ani, uter retrovers si cicluri foarte dureroare inainte de sarcina(vomitam o zi intreaga si de multe ori ajungeam la perfuzii ca sa-mi revin-dar medicii au spus ca trebuie sa-mi incep viata sexuala si sa fac un copil ca sa-mi revin)..Precizez ca pe timpul sarcinii nu am avut contact sexual din luna a 3a pentru ca ma durea in momentul penetrarii, problema pe care am avut-o si inainte de sarcina insa nu atat de tare.Problema este ca in timpul contactului sexual dupa nastere m-a durut foarte tare la penetrare si pana la final, iar apoi am sangerat vreo 4 zile (sange rosu dar si maroniu, nu a fost o sangerare foarte puternica)si am simtit o usturime la urinare chiar la intratrea in vagin.Sangereara aproape s-a oprit, usturimea nu mai este.Care ar putea fi cauza acestei probleme.De obicei lubrifierea nu este buna desi excitatia este maxima.Am cumparat un lubrifiant insa inca nu l-am folosit. Metoda de contraceptie prezervativul.La controlul de 6 saptamani mi-a facut un eco ambdominal si mi-a spus ca e totul ok.Inainte de sarcina am facut toate analizele necesare inclusiv papanicolau si au iesit toate foarte bine.Pe timpul sarcinii am facut o infectie (candida) si am tratat-o cu ovule vaginale.Precizez ca sotul este singura persoana cu care am facut sex si el este fidel.Nu am scurgeri ciudate sau mancarimi sau alte probleme.Deci este grav ceea ce mi se intampla?Cand voi putea relua viata sexuala fara durere pentru ca a devenit o tema deja de durere.Va multumesc si astept un raspuns.
1 comentarii
0
30-08-2011, ora 16:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu e grav, stai linistita caci iti vei reveni..foloseste lubrefiantul..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.