consumul frunzelor de aloee pot otravi rinichii?

22-02-2009
carstean
Nu este medic/terapeut
carstean
as vrea sa pun o intrebare care imi da nelinisti: referitor la diagnosticul de nefrita cronica bilaterala, sotul meu a citit in ceva reviste ca este foarte sanatoasa frunza de aloee consumata si asa cruda fara a fi macerata si preparata cu vin si miere si a consumat in mai multe randuri facand cure cu astfel de frunze, oare nu tocmai acestea i-au otravit rinichii si au dus si duc in continuare la distrugerea lor desi acum nu a mai consumat de vreun an, fiindca cu tot regimul sever care il tine fara sare si proteine creatinina a crescut in 3 saptamani de la 2, 72 la 3, 14, la fel a crescut ureea si potasiu iar medicii nu descopera cauza bolii din toate investigatiile facute, nu se vede asta din analize? sau ce analize ar trebui facute sa se vada daca exista ceva ce ar putea sa duca la distrugerea nefritelor datorita consumuli de frunze de aloee
2 comentarii
0
22-02-2009, ora 18:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aloe vera este o planta din familia liliacee de origine tropicala utilizata pentru puterile sale vindecatoare de peste 5000 de ani.Dar atunci cand este utilizata ca medicament trebuie indepartata seva galbena care este foarte toxica, cu atat mai toxica si cu atat mai abundenta cu cat planta este mai batrana.Planta utilizata impreuna cu aceasta seva poate induce hepatita toxica acuta, poate da o reactie iritanta a intestinului gros, produce crampe abdominale, diaree, urina de culoare rosie prin afectare renala, iritatie a pielii etc. printr-o substanta toxica ce intra in compozitia plantei numita anthraquinone glycozide.Eu stiu ca si cantitatea de planta utilizata pentru terapiile de lunga durata conteaza, nu trebuie exagerat cu doza zilnica.Daca renuntati la terapiile naturiste, rinichii se vor reface cu regim, terapie si evitarea frigului.Numai bine!
0
22-02-2009, ora 19:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ca sa fii sigura, cumpara ALOE VERA GEL, la 1 litru. Are aloe in concentratie de peste 95% si este garantata.Eu am facut tratament si este extraordinar. Este buna si pentru rinichi si nu mai stati cu griji daca ultizata cum trebuie. Sanatate deplina!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.