consultatie tratament scolioza

31-03-2010
missdiana
Nu este medic/terapeut
missdiana
in urma unui RMN facut ficei mele de 28 de ani, am primit urmatorul rezultat:
- reducerea lordozei fiziologice a coloanei cervicale
-scolioza toracala dextro-convexa
-corpurile vertrebrale cervicale cu dimensiuni si semnal normal
-discurile intervertebrale cervicale cu semnal normal
-la nivel C4-C5, C5-C6 minime protruzii discale cu amprentarea sacului dural, fara conflict disco-radicular decelabil IRM
-la nivelul corpului vertebralT2 leziune de 12 mm.care apare in hipersemnalT2, hipersemnalSTIR, semnal intermediar T1, gadolinofila, hemangiom.
CONCLUZII.
Minime protruzii discale C4-C5, C5-C6
Hemangiom corp vertebralT2
De cativa ani fata are dureri la coloana(zona toracala)care iradiaza la ceafa, cap, umeri, membre superioare.A facut fizioterapie si gimnastica medicala dar in zadar.De cateva saptamani are amorteli periodice ale membrelor(ca un fel de electrocutare), la nivelul buzelor, muschiului gatului, pielea capului, senzatii de intepaturi si arzime.Are palpitatii, oboseste si cand vorbeste, senzatie de nod in gat si slabiciune in maini si picioare, ameteli, tulburari de vedere(privire intetosata, senzatie ca se misca obiectele), apasare si tiuituri in urechi si tample, vertije.Am fost la un neurolog care a prescris un tratament cu calciu si magneziu.
Poate acest tratament sa rezolve toate aceste probleme?Ce recomandari suplimentare ne mai puteti da?
Va multumim mult.
3 comentarii
0
02-04-2010, ora 19:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu puteti beneficia de un tratament pana nu aveti un diagnostic. Rezultatul RMN, in absenta unei interpretari clinico-imagistice din partea neurochirurgului, nu are nici o semnificatie.
Prin urmare, consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-04-2010, ora 12:19
missdiana
Nu este medic/terapeut
missdiana
Multumesc d-lui.dr.Marius Uscatu ptr.raspunsul dat, Intr-adevar, am mai facut niste analize si as vrea sa stiu daca urmatoarele valori sunt semne ale unei spasmofilii: Ca-9, 3; Ca ionic-2, 2 Mg-1, 7,
Simptomele sunt:furnicaturi in maini si picioare, nod in gat, slabiciune, oboseala, insomnie, stare de panica, amorteli crampe musculare, diaree, dureri abdominale.In spatele acestor simptome poate sa fie si o dereglare a tiroidei?Ce tratament as putea sa urmez?
Va multumesc
0
31-08-2014, ora 01:37
LP
Nu este medic/terapeut
LP
Doamna Diana, stiu ca au trecut cativa ani de la postarea Dvs, dar vroiam sa stiu daca ati reusit sa primiti un diagnostic sau un tratament. Am aceleasi simptome pe care le-ati descris la fiica Dvs, pe rmn imi apar 2 protruzii cervicale, 2 lombare si scolioza. Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scolioza în sarcină
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •