constipatie

02-06-2010
ioanamarina
Nu este medic/terapeut
ioanamarina
Buna seara si bine v-am regasit ! Am nevoie de un medic pediatru ffffff bun, un sfat sau un nr de telefon al unui medic care poate sa ma ajute. Eu sunt din Galati. Am o fetita de 2, 6 luni. De un an de zile avem probleme cu constipatia. Din prima zi a primit lapte praf NAN. Am nascut-o prematur datorita unui accident. La nastere a avut 2700gr. A fost un copil sanatos, fara probleme, cu scaune regulate si normale pana la varsta de 1, 6 luni cand i-am introdus NAN junior. Adica pana anul trecut. De atunci ne chinuim cu ea. Am "epuizat " toate metodele. Nu mai stim ce sa facem. Medicul ei pediatru, care este o doamna deosebita, ne-a recomandat lactuloza si Debridat. A mers bine o perioada ( 1-2 luni) apoi iar s-a constipat.Ne-a trimis la un medic gastro enterolog. Acesta ne-a recomandat ulei de parafina. Am mers 3 luni cu acest tratament fara nici un rezultat. Fetita la un moment dat facea de 4-5 ori pe zi dar bucatele. Astea o iritau, o durea funduletul, nu mai statea sa o stergem; uneori in zona anusului era foarte tare. Cred ca s-a si speriat, pentru ca nu vrea sa faca la olita si nici sa te apropii de ea in momentul in care trebuie sa iasa afara. S-a intamplat sa iasa cel mai mult dupa 7 zile. Un scaun lung, gros si foarte tare. Mananca fructe, ciorbite, consuma lichide ( apa, compot de prune, pere, struguri- foarte mult), folosesc miere, ulei de masline, mananca iaurturi- dar in ultima perioada nu prea mai mananca atat de bine si a inceput sa slabeasca. In momentul de fata ii dau un sirop naturist cu coacaze, struguri negri. A mers bine o luna de zile iar acum iar ne chinuim cu ea.Daca iese zilnic, e bine, daca nu iese o zi deja trebuie sa ma astept sa iasa dupa 2-3 zile si atunci foarte greu. In zilele cand iese normal( foarte rar) fetita nu simte ca a facut. As vrea sa stiu ce trebuie sa fac. Ce investigatii trebuie sa-i fac. Toata lumea se leaga de regimul alimentar. Dar eu cred ca nu este asta sau nu numai asta. Am nevoie de un sfat. Va rog din suflet; daca e cineva care ma poate ajuta ii multumesc anticipat.
2 comentarii
0
02-06-2010, ora 22:07
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
buna seara
sa nu fie din cauza laptelui NAn din cate stiu eu cam multi copii au probleme cu el din cauza ca, constipa
si fetita mea tot pe nan este si am avut probleme cu constipatia dar acum este ok
are cam 2-3 scaune pe zi
si cam 3-4 mese
0
02-06-2010, ora 22:09
marynamarylena
Nu este medic/terapeut
marynamarylena
eu ii mai dau pere
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •