constipatia la copil de 2 ani

26-10-2009
alexandra30
Nu este medic/terapeut
alexandra30
am o fetita de 2 ani si 5 luni este foarte constipata face la 3-4 sau chiar si 5 zile cu ajutorul supozitorului cu glicerina plange foarte tare si cred ca are si o fisura anala pentru ca are firicele de sange pe scaun.
as dori sa stiu ce tratament sa urmez sau daca ste nevoie de ceva analize speciale pe care sa le fac
7 comentarii
0
26-10-2009, ora 14:32
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ce alimentatie si ce fel de lapte primeste copilul?
0
26-10-2009, ora 18:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Lass Baby sirop laxativ pentru sugari si copii produs de Erbavita sau Debridat suspensie buvabila.Foloseste mierea de albine la indulcit ceaiul.
0
01-11-2009, ora 12:12
craivanu
Nu este medic/terapeut
craivanu
buna ziua si eu am o fetita de 6 luni si se constipa mereu, alimentatia ei zilnica e laptele matern.inafara de supozitoare cu glicerina ce as putea sa-i dau?mierea de albine este buna pt ea?
0
04-11-2009, ora 16:36
Infofun2005
Nu este medic/terapeut
Infofun2005
Din cate stiu eu ca am avut aceeiasi problema cu baiatul meu de mic, nu este permisa miera de albina inainte de implinirea varstei de un an, din cauza botulismului. Intrebati la farmacie daca i puteti da Lactoza (parca asa ii zice, eu acum ii dau copilului la nevoie), este si la O firma de lapte praf o formula special conceputa pt sugari ca laxativ cred ca la milumil, sigur stiu doamnele farmaciste. Sanatate.
0
07-11-2009, ora 22:39
miangela
Nu este medic/terapeut
miangela
de ce nu incerci cu suc de portocale, piersici care sunt foarte bune dar sa fie natural, facut de tine in casa.si eu am avut probleme cu fetita mea dar poate s-a reglat cu varsta.
0
06-01-2010, ora 18:13
dr.andreeaj2010
Identitate neconfirmată
dr.andreeaj2010
Problema de baza a constipatiei o reprezinta alimentatia. Fie ca este vorba de alimente nou introduse in meniul copilului, fie ca este vorba de consum scazut de lichide (apa, ceai, supe). Mergeti la un pediatru pentru un regim alimentar adecvat copiilor suferinzi de constipatie. Supozitarele de glicerina si o lingurita de lactuloza pe zi ar trebui sa ajute destulde mult dar sunt un remediu de moment. Dumneavoastra trebuie sa rezolvati cauza principala.
0
24-05-2010, ora 14:35
miltiada
Nu este medic/terapeut
miltiada
Am o fetita de 5, 9 ani este constipata de cand o stiu, intradevar nu prea bea lichide doar daca ii aminteste cineva, nu-i place branza, acum am inceput sa administram topinambur si vad ca da rezultate.Dar cand administram si lape de capra crud IARASI EREA CONSTIPATA.Oare laptele de capra constipa?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația bebelușului
  •