constipatia cronica

16-05-2010
candiska
Nu este medic/terapeut
candiska
va rog sa ma sfatuiti...acum un an am facut un abuz de laxative..si de atunci mi s-a dat organismul peste cap si sufar de constipatie cronica desi mananc doar fructe, legume si iaurt...am folosit tot felul de capsule pe baza de aloe, seminte, prune uscate etc. dar nimic nu ma ajuta..singurul lucru care mai dadea rezultate era ananasul combinat cu ceai verde dar vad ca nici acesta nu isi mai face "efectul"..cineva mi-a zis sa incerc probiotice poate am pierdut din flora..am auzit ca enterolactis plus ar fi bun pentru refacerea florei..dar oare e bun si pt constipatia cronica sau doar in tratarea diareei?ca asa scrie pe prospect..va rog sa ma ajutati
1 comentarii
0
17-05-2010, ora 01:43
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Vezi si aici
http://forum.romedic.ro/prod/constipatie_043058.html

Motilitatea tractusului digestiv este influentata de sist nervos simpatic. Deci menajeaza SNS, eliminand dulcele in exces, stresul.

Elimina tot ce contine gluten pt o saptamana, incearca vajrasana, fandari, genoflexiuni.
Uitasem sa mentionez de semintele de in MACINATE - regleaza tranzitul intestinal. Sa nu crezi ca la plafar gasesti obligatoriu seminte valabile. Sanse mari sa fie expirate, chiar daca sunt in termen.
Vezi pe la finalul paginii niste detalii

http://forum.romedic.ro/prod/sunt_deprimata_si_vreau_un_sfat_%28in_special_de_la_germont%29_042469.html
-
Fibre din canepa (de la plafar) - adica fibre insolubile in principal, inainte de masa de dimineata cu cel putin 30 minute si inainte de orice alt remediu.
-
Au si probioticele un rol esential in ecologia si optimizarea activitatii intestinului. Deci INAINTE de masa cu o ora (sa nu se amestece in bolul alimentar), incerci o diversitate de microorganisme.

Enterolactis (nu din cel buvabil, are benzoat) + ceva capsule cu Bifidus 2-3 ori /zi.
Treptat cu apa, ca sa adere la mucoasa intestinala.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •