consecinte dupa administrarea de prednison

19-04-2008
oana220
Nu este medic/terapeut
oana220
Buna ziua.
eu am tinut un tratament cu prednison timp de 6-7 luni. din cate am inteles abia dupa terminarea tratamentului acest medicament favorizeaza retinerile de apa si ca e interzis consumul de sare.

acest lucru s-a intamplat pentru ca nu mi-au fost prezentate aceste detalii la momentul potrivit. acum as dori sa rezolv aceasta problema.

ce se paote face? ar trebui sa tin o anumita dieta?ce alimente mi-ar recomanda pentru a scapa de aceasta problema?
3 comentarii
0
21-04-2008, ora 00:00
12345
Nu este medic/terapeut
12345
si daca stiai de faptul ca o sa retii apa tot nu aveai ce sa faci.acum daca ai terminat cu prednisonul o sa incepi sa dai jos fara sa faci nimic. incearca totusi sa mananci fara sare si evita dulciurile. poti sa bei un ceai de slabit...(oricare nu cont, k toate au acelasi efect), te va ajuta sa elimini apa din organism. totusi nu e bine sa tii dieta, prednisonul e un medicament serios, ptr boli serioase si mai bine astepti cateva luni(vreo 3) si o sa revii la normal.
0
21-04-2008, ora 00:00
oana220
Nu este medic/terapeut
oana220
de fapt au trecut vreo 4-5 luni de la tratament si nu am dat jos nimic din pacate.de aceea nus tiu ce sa fac.acuma am incercat sa beau 2 litrii de apa si mai mult.sper ca asa voi reusi sa revin la normal.

ma intrebam daca nu cumva exista niste medicamente sau niste tincturi de la plafar care sa ajute organisml sa elimine aceasta apa.
0
21-04-2008, ora 00:00
12345
Nu este medic/terapeut
12345
ceaiurile de slabit elimina apa.au efect diuretic si laxativ.de obicei au un efect f puternic la inceput...sanyo se numeste ceaiul si e f bun la asta.desi multa lume il recomanda, mie nu mi-a facut bine. adica am eliminat apa dar mi-a afectat digestia. in schimb ceaiul verde(nu la pliculete, ala adevarat) te poate ajuta. sa bei dimineata si pana in ora 4, ca altfel nu dormi. bineinteles sare deloc...nici in paine. pastile nu exista decat laxativele.si nu e cazul.
eu as recomanda o dieta cu lichide vreo3 zile...ptr dezintoxicare. suc de portocale(stors de tine) ceai neindulcit si multa multa apa. nimic in rest. daca poti si daca nu-ti afecteaza sanatatea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.