conjunctivita cronica

17-11-2009
veronika09
Nu este medic/terapeut
veronika09
Acum cativa ani am suferit o infectie oftalmo severa- contractata la un bazin de inot-, soldata inclusiv cu distrugerea din loc in loc a tesutului din ambii saci conjunctivali. Am facut tratament cu antibiotice si a trecut pe moment. Problema este ca si in prezent am probleme- secretii frecvente, mancarimi. Fara nici un fel de test, medicii oftalmologi la care am fost mi-au spus ca aceste simptome recente sunt pe fond alergic si ca nu am sa scap niciodata de ele. Exista vreo solutie? Si, mai intai de toate, exista posibilitatea de a efectua analize suplimentare? Si daca da, la ce cabinet?
1 comentarii
0
28-11-2009, ora 19:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Iti recomand examen bacteriologic al secretie conjunctivale, examen pentru evidentierea Ag chlamydial, Ig anti HVS tip 1 si Ig G antiEBV; exista o "conjunctivita de piscina", produsa de o Chlamydie -Chlamidozoon oculogenitale( produce si infectii genitale), este posibil ca acesta sa fie agentul etiologic al conjunctivite dumneavoastra ; faceti si un consult ginecologic, cultura din secretia cervicala pentru Chlamydia; sugestie terapeutica: Azitromicina 500 mg la 12 ore, 3 zile; local, igiena riguroasa cu un sampon " No Tears", Floxal 1 picatura de 5 ori pe zi, 10 zile, lacrimi artificiale( Visustrin sau Lubristil) in AO-1 picatura de 5 ori pe zi, la 5 minute dupa administrarea Floxalului; seara, dupa igiena cu samponel, Floxal unguent oftalmic- 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, 10 zile; Ketotifen( sau Claritine) -1 tb seara, 10 zile;faceti baie numai in piscine dezinfectate, cu apa bine clorinata; reevaluare oftalmologica; eu mai recomand si o cura cu laptisor de matca liofilizat( preparatul romanesc ): 10 zile pe luna, 6 luni, ar fi bine sa punem 1 picatura din solutia pe care o preparati, dimineata, in AO, restul fiolei se bea inainte de masa de dimineata; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.