conjunctivita - nu stiu cu ce sa o mai tratez!

24-02-2010
simmie
Nu este medic/terapeut
simmie
am o conjunctivita de care nu mai reusesc sa mai scap, nu mai stiu cu ce sa o mai tratez. am tratat-o cu tobradex, picaturi, flumetol, indocollyre si lubristil, iar ultima oara, cam acum 2 sapatamani cu vigamox picaturi, 3 picaturi pe zi timp de zece zile. toate tratamentele pe care le-am facut mi-au fost recomandate de medic. dar de conjunctivita tot nu scap. ca simptome ma mananca ochiul iar dimineata ma trezesc cu niste puchini uscati in coada ochiului
12 comentarii
0
24-02-2010, ora 23:26
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna, citeste topicul acesta:
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=143id_cat=29id_prod=37290id_post=143021start=1mess=1
0
25-02-2010, ora 07:30
simmie
Nu este medic/terapeut
simmie
la pagina aia nu am gasit nimic legat de conjunctivita
0
25-02-2010, ora 09:49
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Bun dimineata! Daca nu am obtinut nici un raspuns terapeutic in urma diverselor tratamente aplicate, consider ca trebuie sa faci un examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, examen de evidentiere a Ag Chlamydial, Ig AntiVHS tip 1; mancarimea poate fi si un simptom al unei conjunctivite alergice, iti recomand si consult alergologic si testari la alergeni; de asemenea, cicloplegie si refractie( exista un viciu de refractie care intretine iritatia conjunctivelor??? ); nu uita de igiena locala riguroasa cu un sampon " No Tears" pentru bebelusi, dimineata si seara; numai bine
0
25-02-2010, ora 10:09
simmie
Nu este medic/terapeut
simmie
buna ziua, multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. in legatura cu existenta unui viciu de refractie acesta nu cred ca exista. in urma ultimului control oftalmologic mi s-au recomandat ochelari cu +0.25dpt sfera pentru protectie doar. ceea ce doream sa va intreb este urmatorul lucru: am fost diagnosticata ci cu conjunctivita alergica si mi s-a recomandat tratament cu indocollyre si lubristil timp pe 3 sapatamani, credeti ca ar fi bine sa reiau si anul acesta tratamentul?
0
25-02-2010, ora 11:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Nu va recomand Indocollyre, este util un antihistaminic colir si lacrimi artificiale (Lubristilul este bun); numai bine
0
25-02-2010, ora 15:53
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, imi pare rau..s-a intamplat ceva cu linkul pus mai inainte care nu era corect. Vroiam sa-ti spun ca pierzi numai timpul cu astfel de tratamente si ca ar trebui sa mergi la un medic homeopat. Nu exista medicamente vindecatoare in oftamaologie...indiferent de bunavointa medicilor care le dau. Cest la vie.
Linkul corectat este :
http://forum.romedic.ro/arataprod.php?id_sub_cat=143id_cat=29id_prod=37290anc=143021
0
26-02-2010, ora 09:46
simmie
Nu este medic/terapeut
simmie
buna ziua, din pacate nici linkul asta nu merge
0
26-02-2010, ora 12:52
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cineva schimba linkurile aici...nu este linkul pe care l-am pus..
0
26-02-2010, ora 12:53
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Copiez textul din alt post:

"daca vrei sa te vindeci singura sansa este sa faci un tratament homeopat la un medic cu experienta.
Cu medicamente chimice astfel de afectiuni sunt foarte des nevindecabine. Nu este de mirare ca nu te vindeci ci de fapt aproape regula. Un caz asemenator aici:
forum.romedic.ro/prod/conjunctivita_-_vindecare_032199.html
"
0
26-02-2010, ora 12:58
simmie
Nu este medic/terapeut
simmie
MULTUMESC MULT PENTRU SFATURI. AM SA LE URMEZ SI AM SA CAUT UN MEDIC HOMEOPAT
0
30-03-2012, ora 10:04
vacaru nicoleta
Nu este medic/terapeut
vacaru nicoleta
Buna ziua,
numele meu este Nicoleta si sunt din bucuresti. Am si eu o problema care nu stiu daca neaparat este conjunctivita.
La vant, la aburi mai ales cand curat o ceapa este ingrozitor, pe strada in casa oriunde as fi, incepe o usturime cu un amestec de mancarime si imi lacrimeaza ochiul. Ce ar putea fi? Nu ma fardez exagerat doar cu rimel si atat.

Multumesc frumos.
0
19-01-2016, ora 19:48
Emiliaa30
Nu este medic/terapeut
Emiliaa30
Buna seara, va rog frumos daca imi puteti da un raspuns in legatura cu problema mea care necesita putina rabdare.
In vara acestui an se implinesc 2ani de cand ma confrunt cu o conjunctivita foarte urata. Simptomele sunt urmatoarele: lacrimare excesiva mai ales cand ies afara la vant sau la soare iar aceasta lacrimare este lipicioasa, dimineata am o secretie urata incat mi se lipesc pleoapele iar uneori am mancarimi si senzatie de corp strain. Am fost la 3 oftalmologi, primul mi'a recomandat ochelari de relaxare, al2'lea lacrimi artificiale Systane Ultra(in ciuda faptului ca lacrimam excesiv) iar ultimul m'a diagnosticat cu conjunctivita cronica si mi'a recomandat Netildex pe care l'am repetat de aprox 4ori la intervale de aprox o luna insa a fost totul ok doar pe perioada tratamentului iar dupa aprox 2-3zile simptomele reapareau. Tin sa precizez ca igiena e foarte buna, ma spal pe fata cu Protex iar dupa ma sterg cu servetele si nu folosesc prosopul iar pe perioada tratamentului am renuntat la machiaj iar dupa terminarea tratamentului le'am reinlocuit cu altele noi. Va multumesc anticipat!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Jumătate din populație va fi afectată de miopie până în 2050
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •