conjunctivita - vindecare

30-08-2009
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Am mai scris pe acest forum. M-am chinuit 2 luni cu o conjunctivita afurisita si cu fotofobie (diagnostic medic oftalmolog). Am schimbat de 3 ori picaturile cu antibiotic (date de oftalmolog) - Alcon Cyloxan, Tobradex, betabioptal, + lacrimi artificiale (Systane, Eyestil) pe care nu le suportam de nicio culoare. Ii multumesc dr. Alina Zorca - doar gelurile lubrifiante recomandate de dansa m-au mai linistit un pic. Dar altceva vreau sa spun : "plangand" pe acest forum, am fost interpelata de un personaj - SCARFACE, care critica dur atat medicamentele chimice folosite cat si pe mine, care le foloseasm fara nici un rost. Am luat legatura cu el, si am aflat ca ar trebui sa incerc cu remedii homeopate, care ar vindeca conjunctivita foarte repede. Asa am facut, disperata ca nu mai puteam lucra de doua luni. Am fost la un medic homeopat la Constanta, care mi-a prescris cateva remedii homeopate si siropuri din muguri de coacaz negru si merisor (acum depinde de afectiuni). Vreau sa spun ca dupa 5 zile de tratament NU MAI AM NIMIC! Nu mai am ochii umflati si rosii, nu ma mai ustura, nu mai clipesc de 50 de ori pe secunda :D. Sincera sa fiu, am mai folosit si cate o picatura de miere de salcam seara (chiar daca prima data cam ustura). In plus, SCARFACE mi-a recomandat si el un remediu interesant, care mi-a folosit. Principalul e ca am descoperit ca are dreptate, si daca il ascultam de prima data, nu ma mai chinuiam atat de mult. Deci, multumesc din suflet, SCARFACE ! Si ii multumesc si dr. Alina Zorca, pt gelurile recomandate si pt faptul ca m-a trezit la realitate, spunandu-mu ca folosesc cam multe colire antibiotic. Multumesc, in general, tuturor oamenilor de bine, care vin in ajutorul celor afectati din pura omenie!
2 comentarii
0
30-08-2009, ora 20:51
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
am uitat sa spun - remediile homeopatice folosite sunt : pulsatilla, bryonia, agaricus, euphrasia officinalis - dar dilutia trebuie sa o stabileasca un medic homeopat, functie de diagnosticul pe care il da.
0
06-09-2009, ora 11:24
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Si inca ceva : remediul TREBUIE stabilit de un homeopat bun, si nu luat dupa ureche. Daca luati singuri si nu nimeriti exact ceea ce trebuie, poate da exact simptomele pe care de fapt le trateaza. Am patit-o pe pielea mea. Nu e grav (trec in 1-2 zile), dar destul de neplacut. Cu siguranta insa, mai putin grav decat efectul advers al medicamentelor...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.