un sfat pentru conjunctivita cu fotofobie

13-08-2009
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Buna ziua! As avea nevoie de un sfat : pentru conjunctivita cu fotofobie AO iau tratament prescris de medicul oftalmolog : nettacin 5-6 pic/zi, indocollyre 45 pic/zi, corneregel + vidisic 1 pic/zi dimineata si seara, telfast 1 compr/seara, si in plus lacrimi - systane 3-4 ori/zi (care mi-au dat senzatia de ochi uscat) pe care medicul le-a inlocuit cu eyestil. Problema e ca nu ma simt bine nici cu acestea. Medicul meu zice ca e o conjunctivita Sicca (din cauza absentei lacrimii. Nu stiu daca e asa, pt ca nu-mi fac bine lacrimile. La mine a debutat totul cu sinuzita faciala, apoi conjunctivita, apoi senzatia de ochi uscat+fotofobie. In plus, cand tin ochiul intredeschis nu simt nevoia sa clipesc asa des, ci doar cand pleoapa superioara se suprapune pe zona rosie de sub ea, de pe cornee - mai exact cand pleoapa depaseste jumatatea retinei. Ce parere aveti? Oare nu ma simt bine cu lacrimile artificiale deoarece nu e nevoie de ele? sau sa le schimb cu visustrin (cele cu aloe)? Multumesc cp sfatul cu ochelarii cu filtru verde pt computer - i-am achizitionat si ma simt mai bine. Scuze pt deranj. Multumesc ptr tot. Numai bine!
5 comentarii
0
13-08-2009, ora 15:36
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Buna Tania,

nu uitati ca inainte de a incepe al doilea tratament ti-am scris:
"Inca un exemplu ca cu medicamentele chimice nu se poate vindeca nimeni, mai ales la ochi caci cauzele provin de altundeva. Urmeaza tratamentele prescrise mai departe si te vei convinge prin suferinta proprie de adevarul cuvintelor mele."

Vorbele mele s-au indeplinit deja spre nenorocul dvoastra.

Problemele de la ochi nu isi au cauza in ochi ci in sange si nu pot fi vindecate absolut cu nimic tratand exclusiv ochii. Toate acele medicamente nu va aduce nimic bun, asa cum ai remarcat deja dupa scurt timp
de la inceperea celui de al doilea tratament.

Consultati mai bine un medic homeopat care trateaza cauza si nu simptomele, conjuctivita cu fotofobie se vindeca NUMAI cu cateva granule homeopate !!!!

Macar descrieti mai departe calvarul prin care treceti mai departe daca continuati cu indarantnicie astfel de tratamente, poate invata altcineva din experienta dvoastra.

Succes oricum !

-
Un rezumat al experientelor dvoastra care poate va deschid un pic ochii sa intelegeti mai usor:

Tratementul 1 fara succes :

"Buna ziua. Am facut tratament pt conjunctivita, cu alcon ciloxan si betabioptal 7a zile plus gingium si vitreoclar permanent. La trei zile dupa terminarea picaturilor au reaparut secretiile abundente, vascoase si lipicioase, la ambii ochi.

Tratementul 2 fara succes :

La indicatia medicului, am folosit 7 zile tobradex, dar in afarafaptului ca-mi usca ochii foarte tare nu a fost nicio urmare. Acum, dupa inca o saptamana, repet cu alcon ciloxan si betabioptal. Sub pleoapele superioare zona este inca rosie, secretiile s-au mai diminuat, dar am mari probleme cu fotofobia, ameteli si stari de voma. As dori, daca se poate, un sfat de la dr. Alina Zorca. Multumesc mult."

Tratamentul 3 fara succes:

"iau tratament prescris de medicul oftalmolog : nettacin 5-6 pic/zi, indocollyre 45 pic/zi, corneregel + vidisic 1 pic/zi dimineata si seara, telfast 1 compr/seara, si in plus lacrimi - systane 3-4 ori/zi (care mi-au dat senzatia de ochi uscat) pe care medicul le-a inlocuit cu eyestil. Problema e ca nu ma simt bine nici cu acestea."

Tratamentul 4, 5, 6, urmeaza in curand... sunt curios la cate torturi rezistati...pana va pica fisa ca un oftamolog nu are cum sa va vindece...
0
13-08-2009, ora 16:18
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Buna ziua, Scarface! Imi pare rau, dar in Calarasi nu avem medici homeopati. Va dati seama ca dupa atatea colire cu antibiotic, as fi apelat si la alt gen de tratament, dar n-am ce face. Mai ales ca sunt in conc medical, nu mai pot lucra (la computer), am mari probleme cu fotofobia, nu e niciun semn ca afurisita asta de conjunctivita ar da inapoi. Nici macar laborator care sa-mi analizeze secretia oculara n-am gasit... Asa ca, ... ce-as putea face? M-am tot uitat pe net dupa ceva med homeopate, dar... daca nu le avem in farmacii... ce folos? Multumesc oricum pt gandurile bune, Tania
0
13-08-2009, ora 16:57
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Remediile homeopate se pot comanda in caz de nevoie si prin posta (cu plata la livrare).
Mai jos o lista cu adrese si numere de telefon.

Farmacia DONA 12
Sectorul 2, Bucuresti
Sos. Mihai Bravu, nr.122, bl.D27
Sector 2.
Tel: 0212524536
Program de lucru: L-V: 7.30-22.00; S: 8.00-20.00; D: 8.00-18.00

La farmacia Dona 12 au toate remediile homeopate care se gasesc in internet de la farmaciile Dona.
In rest, remediile homeopate nu se pot cumpara din pacate de la orice filiala Dona ci numai la cele
care le vand in mod regulat. Cel mai bine este de a suna inainte şi de a afla de la ce filiala se pot gasi !


FARMACIA CHRISTIANA MEDICA-FARMACIE HOMEOPATA
Detalii: Farmacie cu specific homeopat; distribuitor produse homeopate
Adresa_ Str. Theodor Sperantia Nr. 104 Bl S26 Sector 3
Telefon: Tel/Fax 021.322.57.98 Orar: L-V: 8-19

Farmacia Homeopata nr. 80 (Independenta)
Bucuresti.
Adresa: Str. Scoala Herastrau, nr.34, Sector 1
Bucuresti. Orar: zilnic L-D 8-19

Farmacia ILEANA (BUCURESTI)
Str. Stirbei Voda, nr. 166, Sector 1, Telefon: 021/224.87.48
Laborator propriu, retete magistrale, compensate, gratuite, produse
homeopate, naturiste, cosmetice, ceaiuri, produse nou-nascuti, produse
homeopate.

Se pare ca şi reteaua de farmacii Help Net are remedii homeopate (neverificat)
FARMACIA HELPNET NR. 15
BD. MIHALACHE ION nr.92
BUCUREŞTI-SECTOR 1, BUCUREŞTI
Tel. 021-224 4215
0
14-08-2009, ora 16:58
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
O conjunctivita nu se insoteste de fotofobie... este necesar un examen atent al polului anterior. Si am vazut ca folositi si Corneregel si lacrimi.. si altceva... prea multe... ; pentru a stabili daca este vorba despre un sindrom de ochi uscat, faceti un test Schirmer;daca este, atunci vom cauta si o cauza a acestui sindrom( boala de colagen???.): Puteti folosi numai Corneregel, dar, fiind vorba despre o substanta vascoasa, care incetoseaza vederea, sa-l folosim numai seara, inainte de culcare; in cursul zilei, folositi lacrimi pe baza de acid hialuronic(Eyestil, Lubristil, Visustrin, prefer acest ultim preparat); Puteti cere si parerea altui medic oftalmolog, o a doua opinie este intotdeauna binevenita;numai bine
0
17-11-2009, ora 23:01
o zi buna
Nu este medic/terapeut
o zi buna
Farmacia Christiana s-a mutat. Exista 2 locatii: sos Berceni nr 183 - - si str 11iunie nr 12 - -
Va doresc sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziuni oculare - primul ajutor
  •