conjunctivita - dr. Alina Zorca

04-08-2009
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Buna seara, dr. Alina Zorca. Multumesc pentru raspuns. Sunt din Calarasi, nu exista la noi clinica oftalmologica. Am fost in urma cu o luna la medicul oftalmolog, care mi-a facut, cred, aproape toate investigatiile - fund de ochi sigur pt ca l-am solicitat, mai putin recoltat secretie conjunctivala; diagnosticul a fost : astigmatism AO, angiospasm retinian AO, conjunctivita AO. Pot face examenul bacteriologic la vreun laborator, sau trb sa fie neaparat oftalmologic (pt ca nu avem in oras). Dimineata, primele 2-3 ore, nu se manifesta fotofobia, apoi incepe. Mentionez ca lucrez la calculator cca 10 ore/zi (am ochelari cu anti-reflex). Clipesc f des, chiar si la 1 sec odata, am senzatia de ochi uscat continuu. Igiena e riguroasa, cu sapun pt copii. Medicul oftalmolog m-a asigurat ca, in afara de astigmatism si o usoara miopie, nu am nimic grav, totul e din cauza conjunctivitei. Am gasit Colbiocin, caut in continuare Corneregel si Floxal unguent. Sunt hipotensiva, dar nu foarte tare. Daca mai aveti ceva sfaturi, va multumesc din suflet.
1 comentarii
0
05-08-2009, ora 20:34
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Puteti face investigatiile la orice laborator;Sa folosim pentru ochiul uscat, un lubrifant ocular, Corneregel -1 aplicatie de 5 ori pe zi, 10 zile, apoi cate 1 aplicatie dimineata si seara, timp de 1 luna; dupa aceasta luna de tratament, in cursul zilei, Visustrin( lacrimi pe baza de acid hialuronic si aloe vera) sau Lubristil( contin numai acid hialuronic) 1 picatura in AO, cand apare senzatia de uscaciune;daca stati mult timp in fata computerului, ar fi indicati ochelarii cu filtru ( astfel de lentile sunt produse de Essilor, Hoya, Zeiss); eu recomand filtru verde; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.