conjunctivita, astigmatism

09-07-2009
tania62
Nu este medic/terapeut
tania62
Buna ziua. Am 48 ani, lucrez la calculator cca 10-12 ore/zi 5 zile/sapt, si urmatoarea problema: de cca 3 sapt am probl cu ambii ochi - litere dublate (imprastiate) la citit/scris, vedere in ceata, senzatia de cadere a pleoapelor superioare, corpi straini in ochi, secretii usor vascoase la ambii ochi, uneori uscare a ochiului. Mentionez ca sunt mioapa de cca 10 ani si folosesc ochelari de distanta pt tv si anumite momente (ex. preturi produse). Am fost la medic, diagnosticul este: AO conjunctivita ; AO angiospasm retinian, astigmatism. Ochelari ptr.citit/calculator (cu antireflex) si de distanta permanenti.
Reteta - picaturi Betabioptal + Alcon ciloxan 5/7 ori/zi, 7 zile; Gingium + Vitreoclar 4 luni 1-2 tb/zi. Control dupa 4 luni. Dupa 6 zile tratament, PROBLEMA e urmatoarea : au disparut secretiile 3 zile, dar au reaparut apoi, in cant mai mica; am dureri de cap si ameteli de cand folosesc ochelarii pt calculator, si vad literele in ceata ; nu suport lumina zilei (nici in birou), am senzatia ca pleaopele superioare se ridica destul de greu dupa ce clipesc ; am senzatia de ochi uscat in continuare, si imi obosesc ochii spre dupa-amiaza, chiar ma dor, cu toate ca ii protejez (lucrez mai putin la calc); sub pleoapele superioare zona este rosie in continuare, si mai nou ma ustura dupa aplicarea picaturilor. Medicul meu a intrat in concediu. INTREBARE : e nevoie de alte picaturi, sau lacrimi artificiale? Si inca ceva: este necesara o crema hidratanta pt ochi pe perioada tratamentului, si daca da, care e mai putin ofensiva? Multumesc mult, si scuze pt mesajul lung.
1 comentarii
0
10-07-2009, ora 22:14
siluana
Nu este medic/terapeut
siluana
buna seara.am 23 de ani si am o mancarime insuportabila la ochii.ce cauza poate fi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.