conjuctivita recidiveaza?

12-07-2011
lucoluco
Nu este medic/terapeut
lucoluco
Buna ziua!

De cateva luni ma chinui cu o problema careia medicii nu ii dau de cap...
Totul a inceput in luna aprilie cand am " capatat " o raceala ce parea banala: durere in gat, secretii nazale si febra 37.5-38.00. La cateva zile dupa disparitia simpromelor de raceala mi s-au inrosit ffff tare ochii, mai intai unul si apoi celalalt, astfel incat aratam ca un vampir. Precizez ca nu ma usturau, nu ma mancau, nu ma dureau, erau rosii si apoi am avut o secretie alb-galbuie mai consistenta cateva ore dupa care s-a dus si roseata si secretia. In plus stranutam mult... M am dus la medicul oftalmolog si mi a spus ca am conjunctivita bacteriana, datorata racelii, si mi a dat Floxal, Opatamolo si Indocolyr toate la 2 ore in primele 4 zile si apoi la 4 ore.
Dupa prima zi de aplicare au disparut toate simptomele, dar am urmat tratamentul intocmai cum mi a fost prescris.

Ulterior la aproximativ o luna, mi s-au inrosit din nou ochii fff tare, insa fara nici o secretie, fara usturime sau mancarime. Doar ochii extrem de rosii pt cateva ore dupa care si-au revenit. Si din nou stranutam mult...Am fost din nou la medic, de data aceasta la Spitalul Clinic de Urgente Oftalmologice -Lahovari si mi au zis ca am conjunctivita alergica. Am luat din nou Floxal si ser fiziologic tot 7 zile.

Acum, la aproximativ o luna am racit din nou: tuse seaca la inceput, apoi durere in gat, secretii nazale abundente si groase, apoi tuse cu expectoratie. La cateva zile de la raceala a inceput sa ma doara pleoapa superioara stanga la palpare si a doua zi de la aparitia durerii s-a umflat putin la baza si s-a inrosit si chiar invinetit spre interiorul ochiului. Am fost la medicul de familie si a dat din umeri neputincios spunandu-mi ca poate fi din cauza unui defect de vedere care imi irita ochiul, dar poate fi si de la curent sau poate un urcior. habar nu avea...


Concluzia...stie cineva ce ar putea sa fie??? poate fi din nou conjunctivita? conjuctivita recidiveaza? ochii sunt putin rosii ca atunci cand sunt obosit...in rest nu am nimic...doar pleoapa umflata, vinata si rosie si putin dureroasa la palpare...


Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Leziuni oculare - primul ajutor
  •