conjuctivita la copii

13-05-2009
brodolina
Nu este medic/terapeut
brodolina
buna ziua!ma numesc anca guriuc am un copilas de aoroape 2 ani care face mereu conjuctivita.pediatra mi-a recomandat de fiecare data picaturi cu colirio, doar ca duminica am terminat tratamentul si miercuri a reaparut.are scurgeri dense, galbene din ambii ochisori.folosirea repetata a coliriului nu-i poate afecta vederea?sa continui cu colirio sau exista altceva mai bun?ceai de musetel ajuta?alte leacuri?va rog mult.multumesc anticipat
1 comentarii
0
13-05-2009, ora 22:59
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Eu va recomand un consult oftlamologic si examenul secretiei conjunctivale( examen bacteriologic cu antibiograma si Ag chlamydial) pentru a prescrie un tratament corect; Sugestii: igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi " No tears"; eu prefer prescrierea unei quinolone, de exemplu, Ciplox sau Floxal colir in amandoi ochii, 1 picatura de 3 ori pe zi, iar seara , unguent cu Ciplox sau Floxal, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior si la nivelul marginilor palpebrale, 10 zile; daca secretia este purulenta si abundenta sau nu obtinem o amliorare, nu avem rezultatul examenului secretiei conjunctivale, mai avem la dispozitie, Colbiocin- 1 picatura de 3 ori pe zi, iar seara, sa ramana unguentul cu Floxal sau Ciplox; Va recomand ca tratamentul sa fie facut 10 zile; numai bine;
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.