conizatie-fertilitate

28-06-2009
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Dupa o conizatie exista riscuri sa nu pot tine o sarcina Am facut ERAD acum 3 luni si la biopsie mi-a iesit displazie severa col CIN3 adica sunt la un pas de cancer.Am facut conizatia si sper sa fie suficienta pentru tratarea colului.Daca in urma analizei de la laborator rezulta ca am tot colul bolnav si exista posibilitatea sa mi-l scoata complet voi mai putea face copii vreodata Am doar 21 de ani si nu inteleg dc am probleme atat de grave la varsta asta.Am citit pe internet ca abia la un interval de cel putin 5 ani poate ajunge o rana pe col la acest stadiu.
4 comentarii
0
14-07-2009, ora 21:06
allexxa
Nu este medic/terapeut
allexxa
cum a fost la conizatie!mie mi e frica de mor desi am 45 de ani.Unde te ai operat?
0
16-07-2009, ora 10:59
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
M-am operat la Mat.Giulesti.Nu am simtit nimic, mi-au facut anestezie totala.Am intrat la 15:30 in operatie si la 22:00 am plecat acasa.Am dormit cateva ore dupa anestezie si cand m-am trezit m-a durut putin si mi-au facut un calmant.Nu va faceti probleme ca nu doare si am sangerat 3 sapt(sangerare usoara) dupa, dar am avut si o mancarime cred ca de la fire.Mi-au scos firele dupa 3 sapt Am facut trat cu ovule 10 zile sa previna infectie si dupa urmatoarea menstr mi s-a zis ca pot sa-mi reincep viata sexuala.Am mai ast o sapt sa term tratamentul si sa fiu sigura ca e bine ca majoritatea zic ca trebuie sa ast 6 saptamani.Din fericire rezultatul a fost bun Nu am cancer Singura pb a fost asteptarea rezultatului.A durat o luna In rest nu va faceti probleme.
0
16-07-2009, ora 10:59
cineva_eu
Nu este medic/terapeut
cineva_eu
Sanatate multa si sa aveti un rezultat la fel de bun ca al meu sau chiar mai bun.
0
19-07-2009, ora 21:12
allexxa
Nu este medic/terapeut
allexxa
multumesc mult de tot
.si tie iti doresc multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ovulatia si fertilitatea dupa nastere
  • Șansa de a ramâne însarcinată
  • Obiceiuri nesănătoase care îţi afectează fertilitatea
  • Alimentația bogată în seleniu ar putea îmbunătăți fertilitatea la femei
  • Testul de fertilitate care indică dacă este scăzută rezerva de ovule
  • Este demonstrat de știință: stresul afectează negativ fertilitatea
  • Durata somnului poate influența fertilitatea masculină
  •