conizatie- a doua interventie!

15-09-2009
aquafresca05
Nu este medic/terapeut
aquafresca05
buna ziua!
in ianuarie 2009 am facut o conizatie ptr o displazie de col uterin; totul a fost super ok. Nu am avut nici un control ginecologic post operator doar o programare ptr august 2009! dupa controlul din august dr. a spus ca nu e suficienta interventia din ianuarie si ca trebuie sa refac aceeasi operatie!!!! e normal asa? la fiecare 7 luni sa iti mai ia cate un pic din col?! credeam ca e o singura interventie si gata!(interventia a fost facuta cu laser).
ea mi-a explicat ca nu intelege de ce celalalt medic nu a eliminat tot! (specific ca interventia a fost facuta in elvetia, unde locuiesc si aici operatiile la spitalul de stat dar cu plata! le fac stagiarii care se schimba la fiecare 6 luni! ) deci...ce face unul azi, in 6 luni altul zice altceva si reface cu totul altceva! sunt foarte deprimata din cauza ca trebuie sa repet aceeasi interventia plus pregatirea dinainte, cu 2 cutii de pilule contraceptive non stop.etc!
nu stiu ce sa fac?!
multumesc ptr sugestii!
5 comentarii
0
16-09-2009, ora 18:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te lasa pe mana unui stagiar, nu poti avea ginecologul tau ? Nu-l poti alege tu ? Du-te la o clinica / cabinet particular ca sa te poata urmari un medic cu experienta, acelasi medic si anul asta si la anul.Cauta pe net lista cu ginecologii ce profeseaza in Elvetia, sigur vei gasi si ramani.Daca tot e sa dai bani nu vad de ce nu te adresezi unui medic privat.Dupa mica interventie trebuie sa ai grija, nu ai voie cel putin o luna de relatii sexuale, nici macar cu prezervativ, nimic nu trebuie sa traumatizeze si sa irite zona respectiva pentru a nu se intarzia cicatrizarea.Numai bine!
0
16-09-2009, ora 22:56
aquafresca05
Nu este medic/terapeut
aquafresca05
Multumesc ptr raspuns!
Nu am avut relatii sexuale dupa interventie, timp de 6 luni! Totul a fost foarte bine dupa operatie; fara dureri, menstruatia punctuala! eram foarte incantata ca totul a decurs bine si cand colo.
Da, o sa merg la un medic ginecolog roman, care am vazut ca profeseaza la Lausanne, aici, in sistemul privat si o sa mai cer o opinie! Multumesc mult!
O seara placuta!
s.
0
15-11-2009, ora 21:46
aquafresca05
Nu este medic/terapeut
aquafresca05
in atentia: casa drhouse!
am scris ultima oara in septembrie si dvs mi-ati raspuns sfatuindu-ma sa caut un ginecolog, aici, la lausanne! am gasit un ginecolog roman si am repetat biospie si frotiuri! el m-a sfatuit sa nu repet interventia ci sa mai astept pana in aprilie, 2010 cand voi avea un nou control! Menstionez caVirgula) conizatia am facut-io in ianuarie, 2009!
Ginecologul mi-a dat echinacea, sa fac cura ptr sistemul imunitar!
Intrebare: exista ovule vaginale naturiste si nu numai ptr imunitate?Multumesc! Daca da, cum se numesc si de unde se procura? E nevoie de reteta? Multumesc.
0
20-09-2012, ora 00:27
anamaria1111
Nu este medic/terapeut
anamaria1111
Buna

Mi-ai putea, te rog, transmite contactul ginecologului roman la care ai fost in Lausanne?

Merci mult
0
20-09-2012, ora 14:48
aquafresca05
Nu este medic/terapeut
aquafresca05
da! dr. stan catalin, av de vinet! numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: