congestie pelvina-investigatii?

03-06-2011
doarAlina
Nu este medic/terapeut
doarAlina
Buna ziua. As dori sa ma lamureasca cineva daca se poate sa am congestie pelvina fara sa am varice vizibile pe picioare. Încerc de ani de zile sa depistez cauza unor dureri in abdomenul inferior, ca o apasare, ca o greutate, asociate cu sensibilitatea exagerata a vezicii urinare si uretrei (la presiune, la contact sexual, cind este plina cu urina), uneori cu tulburari digestive gen balonare frecventa, senzatie de greutate in rect si usturime dupa scaun, dureri de picioare fara cauza (coapse, dar mai ales talpi si gambe). Toate acestea s-au agravat mult de cind sunt insarcinata (am 10 sapt. de sarcina si este a patra sarcina), ceea ce m-a dus cu gindul la acest diagnostic, deoarece nimeni pina acum nu mi-a pus un diagnostic in afara de colon iritabil, ceea ce nu explica totusi durerile de picioare. De asemenea va rog sa ma lamuriti care investigatie este cea mai potrivita pentru a descoperi daca am sau nu aceasta afectiune. Ma gindeam la RMN cu substanta de contrast, dar as vrea sa descopar daca nu cumva e alta cauza (ceva la vezica urinara, gen polipi sau tumora, sau ceva rectal), de aceea caut cea mai complexa investigatie care poate descoperi cauza simptomelor mele. Mentionez ca lucrez in mediu toxic, cu substante cunoscute pt ca dau tumori vezicale (benzen). Multumesc anticipat pt orice raspuns.
2 comentarii
0
15-05-2012, ora 12:36
iulia47
Nu este medic/terapeut
iulia47
Buna Alina, am vazut postarea ta si as vrea sa te intreb daca ai mai rezolvat ceva cu problemele pe care le-ai descris si care se pare ca se potrivesc congestiei pelvine.
De aproape 6 luni ma chinui si eu cu simtome ca ale tale, am crezut ca sunt din cauza unui fibrom de 3 cm pe care il am dar ginecologul dupa ce mi-a facut o ecografie transvaginala a vazut ca am o vascularizare extrem de mare in pelvis si a zis ca fibromul e prea mic ca sa dea asa dureri si nici hemoragie nu am.Mi-a explicat ca venele acelea sunt dilatate ca niste varice si ele ar fi cauza durerilor si a celorlalte simptome.Eu am 47 de ani sunt in premenopauza, nu stiu ce a declansat toate astea, daca ai citit despre congestia pelvina, ai vazut care sunt presupusele cauze.Doctorul mi-a zis ca daca se instaleaza menopauza s-ar putea sa se mai rezolve din simptome, dar nu e nimic sigur.
Histerecomia nu rezolva problema pt ca acel vene nu sunt numai in uter ci si in planseul pelvin si pe acelea nu le poate scoate.Deci e o situatie f dificila, daca asta e cauza acestor dureri.
Te rog daca vezi mesajul, scrie-mi ce ai mai facut in acest sens.
0
25-05-2012, ora 00:10
doarAlina
Nu este medic/terapeut
doarAlina
Buna. Nu am aflat inca cu certitudine din ce cauza am simptomele amintite. Ce am descoperit totusi: am o infectie cu mycoplasma, si o voi trata cu Josamycine. Astept medicamentul din Spania pentru ca la noi nu exista si apoi voi vedea cum ma voi simti. Am facut inclusiv eco transvaginal si nu am descoperit alte posibile cauze. Din cite am citit despre simptomele date de aceasta infectie cu mycoplasma, ar justifica durerile de picioare, deoarece poate da inclusiv dureri articulare si musculare. Dupa tratament o sa postez ce si cum. Oricum, o sa imi fac cit de curind o cistoscopie, ca sa vad daca nu exista ceva si acolo. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.