condropatie

25-05-2014
anturaj14
Nu este medic/terapeut
anturaj14
Buna ziua,
Am rugamintea sa imi dati cateva sfaturi. Am 24 de ani, 1, 53m si 43 kg, sex F si in urma cu 2saptamani am inceput sa simt dureri persistente la genunchiul drept. In urma unor investigatii la recuperare medicala mi s'a spus ca e vorba de artropatie si mi'a dat o gramada de analize de facut. In sange nu am gasit nici o urma de infectie in corp.Am mers pe urma La ortopedie, unde in urma unei radiografii mi s'a dat diagnosticul contropatie femurala extern si intern genunchi drept. Acum urmez tratamentul cu fleximobil si tador, dar durerea persista.stau 9h in picioare cu doar o juma de h repaos. In liceu am facut antrenamente de volei, dar acum 4 ani am dat cu genunchiul drept de o stanca, eu fiind in alunecare. Ce sfat imi puteti recomanda? Va multumesc!
3 comentarii
0
25-05-2014, ora 22:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate va confruntati cu un sindrom de supra-solicitare articulara, cauzat de efortul exagerat.
Prin urmare, logic, trebuie sa reduceti drastic efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-05-2014, ora 21:30
anturaj14
Nu este medic/terapeut
anturaj14
Doar atat? Tratamentul are rost sa il continui?azi de exemplu am fost din nou la munca, stand 9h in picioare si iar mi s'a umflat piciorul, de la genunchi un sus.este ft vizibil fata de celalalt picior. Totusi, nu ar mai fi un remediu?deoarece nu o sa pot sta tot intinsa in pat.
0
26-05-2014, ora 22:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu stiu la ce tratament va referiti: nu se pune problema de medicamente, unguente, injectii sau proceduri.
Veritabilul tratament consta in reducerea drastica a efortului fizic(stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: