condropatia

30-04-2012
gigi12
Nu este medic/terapeut
gigi12
Buna seara, ma numesc Gheorghita am 38 de ani.inca de mic sufeream de dureri la ambii genunchi in zona exterioara a rotulei numai dupa eforturi indelungate *jucam fotbal ore intregi* dar nu i/am dat importanta prea mare punind totul pe seama loviturilor primite etc.in 2011 au inceput dureri interioare la genunchiul drept; insuportabile aparute in special in timpul somnului care au durat cam 5/6 luni.in urma unor eforturi fizice sa format foarte mult lichid.Mi sa recomandat sa fac o Rezonanta magnetica. medicii mi/au diagnosticat;condropatie femurorotulara de inalt grad si rotula bipartita.M/am adresat unui medic ortoped care mi/a spus ca trebue indepartata acea parte din rotula care sa desprins de rotula propriu zisa.un alt profesor ortoped mi/a recomandat o artroscopie ce consta in indepartarea particelelor de cartilaj care s/au despris si alinierea rotulei prin detensionarea unui tendon prea intins.Care ar fi cel mai indicat tip de interventie in cazul meu si cu ce rezultate
2 comentarii
0
01-05-2012, ora 09:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Condropatia femuro-patelara este mult agravata de efortul fizic/sportiv, iar solutia temporara este tocmai cea enuntata de D-voastra (artroscopie, lavaj articular si sectionarea aripioarei rotuliene laterale).
Este evident ca nu putem contrazice un medic care v-a consultat.
Prin urmare, nu ne putem pronunta asupra oportunitatii sau eficacitatii unui tratament fara o examinare clinica locala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
04-05-2012, ora 23:56
gigi12
Nu este medic/terapeut
gigi12
multumesc mult pentru raspuns stimate domn Marius Uscatu.vas ruga sa imi spuneti costul estimativ al unei astfel de interventii in clinicile din Romania. ma refer la cele private.si de ce spuneti ca :solutia temporara.. nu exista o solutie definitiva cu proteze sau alte mijloace sau ceva de lunga durata daca nu definitiva.Mentionez ca de aproape un an mai precis din august 2011merg doar datorita infiltratiilor deja am facut 5 pina acum si e foarte probabil ca in urmatoarele zile e necesar sa fac alte infiltratii mi sa extras lichid de 4 ori dintre care de 3 ori in cantitati considerabile.Infiltratiile cu cortizon sint daunatoare organismului -_.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul