condiloame acuminate externe

96 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
16-06-2010, ora 02:16
gagarin
Nu este medic/terapeut
gagarin
Buna ziua,
Sunt un barbat de 33 de ani, iar recent in zona genitala au aparut niste condilioame, pe care dematologul l-a recunoscut ca fiind HPV. Mi le-a cauterizat de 3 ori dar au aparut din nou, apoi a pus o solutie "fenol + podofolina", care a ars verucile si cu care a trecut in acea zona dar a aparut altundeva.
Era o substanta lichida, care s-a pus pe negi cu ajutorul unei betigase de gen ureche, care a fost imbibat in aceea solutie. Dupa 2 ore de la aplicare trebuia sa ma spal cu apa.
La cabinet nu mi-au vrut sa-mi spuna compozitia exacta a solutiei ca sa ma pot trata acasa cu ea, sa nu ma deplasez de fiecare data la cabinet.
Imi puteti spune care este compozitia exacta a solutiei, ca sa ma pot trata acasa?
Sau eventual sa-mi recomandati o alta solutie eficienta.

Va multumesc.
0
18-06-2010, ora 10:26
alesiaDD
Nu este medic/terapeut
alesiaDD
Va multumesc enorm pt sfaturile si opiniile dvs!Sprijinul psihic conteaza ff mult!IIar daca vine insotit si de informatii practice, e perfect! Situatia mi s-a imbunatit si intradevar, acum ma consider norocoasa!:)In legatura cu nedumerirea d-lui gagarin: nu v-a permis sa utilizati acea solutie intrucat in cazul in care se ating si zone sanatoase, pot fi arse deasemenea.Nu iti recomand nici eu sa o utilizezi acasa!nu ai dexteritatea persoanei in cauza(doctorului).Iti doresc toate cele bune si insanatosire grabnica!ai grija de tine:Do zi linistita tuturor!
0
27-06-2010, ora 18:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru alesiaDD;
Daca ati inceput vaccinul, terminati-l si asteptati apoi timp de o luna. pentru a vedea ce se intampla..
0
27-06-2010, ora 18:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru gagrin:
Pai compozitia ati spus-o dvs : fenol+podofilina !!
0
28-06-2010, ora 10:51
gagarin
Nu este medic/terapeut
gagarin
Compozitia este fenol+podofilina, dar nu stiu procentajul din fiecare: cat % fenol si cat % podofilina.
Am fost si la farmacie, dar acolo m-au intrebat acelasi lucru: cat ml din fenol si cat ml din podofilina.
Astept raspunsul Dvs.
Multumesc anticipat.
0
28-06-2010, ora 22:16
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna seara!
Va rog frumos, cum si daca se poate trata un herpes recidivant vechi de peste 20 de ani??
Va multumesc anticipat.
0
06-07-2010, ora 19:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru gagarin:
Nu cunosc procentele acestei asocieri.
0
06-07-2010, ora 19:46
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Mabel:
Nu cred ca se poate trata!
0
06-07-2010, ora 22:59
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Va multumesc pentru raspuns, domnule doctor!
Ma asteptam. Dupa atatia ani, m-am obisnuit. Daca sunt pe faza sa dau cu Zovirax la primele simptome, se rezolva mai usor. Dar cum nu prea sunt...Ultima data eram in spital, la 3 zile dupa operatia de histerectomie totala, cand mi-a aparut destul de violent. A disparut fara nicio urma, dupa cateva zile in care m-a cam chinuit.
Multa sanatate!
0
20-07-2010, ora 14:44
surya
Nu este medic/terapeut
surya
sunt casatorita si de vreo 6 luni mi au aparut si mie condiloame am facut tratamente multe pt ele dar nu au trecut cu nici o crema doctorul mia zis ca nu e cazul sa le cauterizez ca trec medic dermatolog fiind ! sotul meu nu are asa ceva decat eu!ii pot transmite copilului ? am o fetita ?se ia fara contact sexual ? eu nu fac baie cu ea si prosoapele ei sunt doar ale ei ? doare cauterizarea ? va rog raspuns
0
20-07-2010, ora 15:34
danielacioanta
Nu este medic/terapeut
danielacioanta
Mie mi s-a parut suportabila electro-cauterizarea. Oricum, daca sunt mai multe condiloame, se pot cauteriza in mai multe sedinte(la mine n-a fost cazul). In urma electro-cauterizarii si a tratamentului indicat de medic, de aproape 5 luni, nu mi-au mai aparut, .
Am si eu copii si-mi era teama ca vor lua si ei dar nu s-a intamplat lucrul asta!
Multa sanatate!
0
20-07-2010, ora 15:43
Ohcamy77
Nu este medic/terapeut
Ohcamy77
VA ROG UN SFAT NU STIU CE SA fac si unde sa mai postez sa pot primi macar un sfat o parere.am ceva iesit de sub perineu am fost la un control ginecologic si mi sa spus ca mi sa cusut perineul sucit si trebuie sa merg in spital(eu am fost la cabinet individual) pt a mi taia acea excrescenta si a mi reface perineul.la examenul de rutina mi sa spus ca am colul si uterul curate dar imi este teama daca e vorba de altceva si mi se face aceasta operatie daca este vorba de hpv? imi poate agrava situatia?mentionez ca sunt astazi exact 12 ani de cand am nascut.la multi ani! si multa sanatate tuturor in special celor ce poarta sf nume.va multumesc si va rog o parere deoarece saptamana viitoare luni trebuie sa merg sa mi se faca aceasta interventie :(((
0
27-07-2010, ora 19:07
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru surya:
Sotul dvs ce parere are ???
0
27-07-2010, ora 19:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru surya:
Imi cer scuze, dar initial am crezut ca sotul dvs este medic dermatolog !
Condiloamele nu se transmit decat exceptional prin prosoape sau alte obiecte. Doar daca se utilizeaza acelasi aparat de epilat este posibila contaminarea indirecta.
0
28-07-2010, ora 11:13
surya
Nu este medic/terapeut
surya
multumesc mult pentru raspuns.nu sotul meu nu este dermatolog! de ce eu am aceste condiloame iar el nu le are ? daca le cauterizez mai apar?
0
02-08-2010, ora 18:19
Ohcamy77
Nu este medic/terapeut
Ohcamy77
revin cu problema mea..nu era vorba de nici un perineu ci de condiloame..am facut testul papanicolau si a iesit negativ adica domn doctor inseamna ca nu am virusul hpv ?..e posibil sa fie doar condiloame exterioare? deja le am tratat cu condyline au disparut asa cum au aparut.problema e ca acum sangerez din acea zona care a fost condilomul.fac inca tratament cu macmiror ovule si pastile), zanocin, nizoral, aciclovir tablete si crema, canesten...as avea o intrebare: e posibil si corect sa fac tratament cu aciclovir pastile timp de 40 de zile? nu e cam mult? pe prospect scrie ca nu trebuie sa faci mai mult de 7 zile.eu cred ca infectarea sa produs datorita faptului ca am facut sex prea rar in ultima perioada si atunci cand faceam se lasa cu rupturi.am facut videocolposcopie si vulvoscopie.totul e curat in afara acelui condilom.va rog sa mi spune-ti e posibil sa fie vorba doar de condiloame externe fara sa am acest virus in organism?si va rog dati-mi un sfat pt acea rana care s-a produs de la condyline.va multumesc
0
02-08-2010, ora 18:21
Ohcamy77
Nu este medic/terapeut
Ohcamy77
revin nici la secretie nu a iesit nimic
0
05-08-2010, ora 16:26
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil ca negii genitali sa fie numai la exterior.
Tratamentul cu acyclovir timp de 40 de zile este...exagerat !!
Aplicati la locul sangerarii o crema ce contine antibiotice, cum ar fi Baneocin sau Fucidin.
Daca nu mai aveti leziuni vizibile, inseamna ca v-ati vindecat.
0
27-08-2010, ora 16:35
gina90
Nu este medic/terapeut
gina90
dl doctor am 20 de ani sunt devastata. acum 2 zile am fost la un control gincologic ( primul din viata mea din pacate). dna doctor mi-a spus ca sunt infestata cu HPV si ca am un condilom pe exocol si mi-a prelevat imediat proba pentru Babes Papanicolau. rezultatul imi vine in 2 saptamani. mi s-a spus ca are forma unei margarete. asa s-a exprimat dna doctor. am citit in 2 zile foarte multe lucruri pe net, unele mai mult m-au bulversat. este adevarat ca tulpinile HPV care nu ar fi generatoare de cancer sunt si cele care produc aceste condiloame si ca mai periculoase sunt tulpinile care nu produc asemenea leziuni? va rog din suflet daca se poate sa imi raspundeti pentru ca sunt daramata psihic si incerc sa nu las sa se vada, nu vreau sa afle mama pentru ca as nelinisti-o cumplit... multumesc anticipat si multa sanatate tuturor!
0
02-09-2010, ora 19:05
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu este adevarat! Toate tulpinile produc negi. Doar unele tulpini produc cancer de col uterin.
Ar fi bine sa va vaccinati.
0
03-12-2010, ora 00:19
Stefaniaaaa
Nu este medic/terapeut
Stefaniaaaa
Cine stie cat costa Aldara? In cat timp as putea sa scap de vegetatii cu aceasta crema?
0
11-04-2011, ora 23:37
dks
Nu este medic/terapeut
dks
Pentru domnul doctor.. Pot folosi crema watec si pe penis ? Ma refer pe gland si sub gland.. Am condiloame.. Si pe capul penisului..
Sau ce mi'ati recomanda sa aplic acolo ?
Multumesc frumos
0
12-05-2011, ora 13:40
valentin.t
Nu este medic/terapeut
valentin.t
acum scriu pt condiloame pt barbati...mi-a aparut una acum vreo 2 ani jumate, nu prea am bagat-o in seama ci mai mult o tot rupeam, pana acum vreo 4 lunii cand imi aparuse vreo 15 in zona pubiana.M-am hotarat in cele din urma sa ma duc la medlife, la o doctorita si mi-a spus ca e virusul asta HPV care ulterior am citit si am inceput sa ma sperii f mult, asta de la medlife imi lua in pret relativ destul de mare vreo 6 mil sa mi le scoata cu laserul si ca nu pot scapa niciodata de ele.am lasat-o asa cateva zile ca eram f speriat, am 26 ani si nu am fost niciodata la doctor.Apoi printr-o prietena care lucreaza la spitalul universitar am luat leg cu o super doctorita chirurga si a zis sa ma opereaza ca e cea mai buna solutie. Am tras aer in piept, m-am imbarbatat si am plecat la dansa, o ora jumate a durat operatia, nu am simtit absolulul nimic, imi aparuse si pe penis si pe scrot, ma repet, nu am simtit absolul nimic...in fine, au trecut vreo 2 luni jumate de la operatie, pielea s-a refacut super bine, nu mai mi-a aparut nici una. Doctora mi-a spus daca mai apare vreuna mica, sa o luam cu laserul, la ine erau maricele si multe si lua ult cu laserul si era posibilitatea de recidiva. In concluzie doctora mi-a spus ca sunt ceva obisnuit la barbati, cauza poate fi si de la stat mult in fund pe scaun, la birou sau in masina, caldura in chiloti, si igiena precara...nu neaparat relatiile sexuale neprotejate.
Deci daca poti dute la un chirurg sa ti le taie, nu ai sa simti nimic.va doresc numai bine
0
04-07-2011, ora 22:35
carlyta
Nu este medic/terapeut
carlyta
as dori si eu o informatie, daca se poate. am fost la ginecolog tot asa ca aveam niste bubite si mi-a spus ca am condiloame acuminate externe. mi-a dat tratament crema aia water.dupa ce termin tratamentul acesta virusul imi dispare?si numai prin contact sexual poti sa iei acest virus sau si altcumva? Astept raspunsul dvc. Va multumesc!
0
05-07-2011, ora 08:07
carlyta
Nu este medic/terapeut
carlyta
medicul ginecolog mi-a spus ca am condiloame auminate externe, mi-a dat tratament si l-am inceput.mi-a spus k e un virus dar nu mi-a spus ce virus. Se refera la virusul Hpv? si acest virus duce la cancer de col uterin? de la condiloamele astea pot sa fac cancer de col uterin? Va rog frumos sa imi raspunde-ti k sunt stresata la maxim!mltumesc
0
04-09-2011, ora 17:50
Mabel
Nu este medic/terapeut
Mabel
Buna ziua!

In 28 iunie 2010 intrebam daca exista tratament pentru herpesul recidivant genital, vechi de peste 20 de ani. Am primit raspuns ca nu exista.
Acum pot sa vad spun ca, in luna mai 2011, in urma unei crize puternice de lombosciatica, am ajuns la un centru Ceragem in Bucuresti. Am facut peste 50 de sedinte si am constatat ca nu mi-a mai aparut acel herpes niciodata. Piciorul mi-a trecut definitiv dupa 3 sedinte, fara nicio pastila sau injectie. Daca puteti, mergeti la un centru Ceragem sa scapati de multe boli legate de coloana vertebrala, articulatii, circulatie, hemoroizi, tensiune, diabet, potenta, lipsa somnului, constipatie etc. Mai ales ca aceste sedinte sunt gratuite. Doar sa aveti timp sa mergeti zilnic, ca sa aveti rezultatele dorite. Contraindicatii: femei insarcinate, operatii mai recente de 6 luni sau cei care au tija de metal in corp.
Multa sanatate!
0
10-11-2011, ora 16:52
alex Ctza
Nu este medic/terapeut
alex Ctza
salut, sunt alex din constanta. in urma cu 2 saptamani am fost diagnosticat cu condilomatoza ( condiloame ), doctorul mi a dat condyline si isoprinosine sa iau. in 3 zile nu mai aveam nimic, ieri am constatat ca au aparut 2 negi mititei.
care e explicatia? fac tratamentul cu isoprinosine pt ridicarea imunitatii cate 6 comprimate/zi. mi a dat sa iau 180 de comprimate in 30 de zile. o sa ma duc maine iar la un consult. daca acum apar cand i au tratament dupa cele 30 de zile cand o sa fac pauza ma gandesc cu groaza ca or sa apara si mai multe si mai mari si... ce sfaturi aveti? ms mult
Dna Doctor ce pot sa fac sa scap de negii astia?
0
24-11-2011, ora 15:09
Andreea_156
Nu este medic/terapeut
Andreea_156
Buna ziua. În urma unui consult ginecologic am fost diagnosticata cu condilomatoza genitala si col lezional. Am facut 3 aplicari cu TCA si intern si extern pentru 3 condiloame in jurul anusului (care au disparut). In fiecare zi mi s-a recomdandat a introduce in vagin o cantitate considerabila (dr a zis o tona:)) de crema de galbenele+vit. A solubila+Clotrimazol...ceea ce am si facut+isopronosine+imunostim.Urmeaza sa fac inca o videocolposcopie apoi o biopsie la colul uterin. Intrebarile mele sunt: 1. De ce am fost tratata cu TCA in loc de aldara sau podofilina (nu ca as pune la indoiala profesionalismul dnei dr.) 2. Este posibil ca biopsia sa mi-o faca pt a depista dc rana a fost data de HPV sau sa vada alta cauza a aparitiei acesteia. 3. Cat este de invaziva procedura ERAD pe care am auzit-o vehiculata de dr. Va multumesc anticipat pt raspuns. Sanatate va doresc!
0
20-05-2013, ora 17:35
bianca0410
Nu este medic/terapeut
bianca0410
Buna ziua ! Am si eu o intrebare, in urma cu 2 zile am facut o electrocauterizare a condiloamelor, in interior nu am avut, doar in exterior. Au fost doar cateva si as vrea sa stiu cam in cat timp pot avea relatii sexuale cu logodnicul meu?
0
03-07-2013, ora 17:59
ana maria2222
Nu este medic/terapeut
ana maria2222
buna ziua am loat pentru condiloame o crema aldara si inca nu are nici un efect as vrea sa stiu ce imi puteti spune despre acestea ce imi prescrieti daca stiti va multumesc astept raspunsul dumneavoastra
Adaugă un comentariu / răspuns
96 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.