condiloame acuminate externe

20-06-2007
DODY_28
Nu este medic/terapeut
DODY_28
Sunt foarte nelinistita. Am 28 de ani si de aproape o luna mi-au aparut in zona vaginala ca niste negi despre care am aflat ca ar fi datorati unei boli cu transmitere sexuala.Pentru ca nu am viata sexuala (m-am despartit de prietenul meu de aproape 3 ani), am crezut ca poate fi altceva si am sperat sa-mi treaca facand spalari cu ceai de pelin cum am citit intr-o carte de medicina naturista. M-am programat si la ginecolog, dar d-na doctor este foarte ocupata si ma poate primi doar peste o saptamana. Am incercat sa ma informez de pe internet si am aflat ca aceasta boala poate fi transmisa si altfel, nu doar prin contact sexual, dar mai rar.Nu ma pot gandi decat la faptul ca in urma cu 3 luni m-am spalat in ligheanul unei doamne in varsta din Bucuresti unde ma aflam ca sa dau niste examene. Imi amintesc ca ma taiasem putin cu bigul in urma depilarii.Se poate sa fi capatat asa virusul?Vreau sa stiu si daca acest virus se poate lua prin sarut. De 4 luni am un prieten cu care doar m-am sarutat. Ne intelegem foarte bine si avem planuri de viitor, dar problema care a aparut pare sa ni le umbreasca. Nu stiu ce sa fac. Am cumparat si condyline, medicament despre care am citit tot pe internet, dar nu am curajul sa incep tratamnetul singura.Prietenului meu nu i-am spus nimic, desi isi da seama ca ceva ma nelinisteste foarte tare.Va rog din suflet sa ma ajutati si sa-mi trimiteti un raspuns avizat.Repet intrebarea: Poate fi acest virus luat prin sarut sau prin sapalarea in ligheanul unui infectat?
96 comentarii 12 3 4 Înainte ›
0
20-06-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Prin sarut NU! Prin spalare in lighean...este discutabil ! Cel mai probabil este ca vi l-ati insamantat prin raderea cu "big-ul".
Pentru tratament sa stiti ca puteti apela si la un medic dermatolog !
0
26-06-2007, ora 00:00
dyamy26
Nu este medic/terapeut
dyamy26
Prin sarut nu se poate spune ca poate fi contactat. Insa prin simpla atingere a zonelor pe care sunt negi te poti infecta, simpla folosire a toaletei care a fost folosita de cineca infectat cu hpv, lenjerie intima, prosoape etc. E necesara o mare atentie la igiena. Sa nu folositi aceeasi toaleta sau aceleasi prosoape. Trebuie consult la ginecolog si test hpv.
0
08-07-2008, ora 00:00
crisu86
Nu este medic/terapeut
crisu86
va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat..acum 2 sapt am fost la ginecolog deoarece imi aparusera 2 bubite, si mi s-a spus k sunt condiloame..am inceput tratamentul cu isoprinosine 3*2 tab pe zi si condyline.dupa 3 zile mi-au disparut dar acum mi-au aparut fff multe..nu stiu cum sa mai scap de ele.medicul mi-a spus sa continui tratam insa imi tot apar..dak stiti cumva un alt tratament sau nu- stiu ceva cu care sa scap v-as fi recunoscatoare..nu pot face altceva decat sa ma gandesc ca nu o sa mai scap de aceste condiloame..
0
08-07-2008, ora 00:00
crisu86
Nu este medic/terapeut
crisu86
va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat..acum 2 sapt am fost la ginecolog deoarece imi aparusera 2 bubite, si mi s-a spus k sunt condiloame..am inceput tratamentul cu isoprinosine 3*2 tab pe zi si condyline.dupa 3 zile mi-au disparut dar acum mi-au aparut fff multe..nu stiu cum sa mai scap de ele.medicul mi-a spus sa continui tratam insa imi tot apar..dak stiti cumva un alt tratament sau nu- stiu ceva cu care sa scap v-as fi recunoscatoare..nu pot face altceva decat sa ma gandesc ca nu o sa mai scap de aceste condiloame..
0
10-08-2008, ora 00:00
d3li0ara
Nu este medic/terapeut
d3li0ara
buna!eu am condiloame externe de 6 luni.am fost la diferiti doctori fiecare avad parerea lui...primu tratament ma dadeam cu crema, , , nu mai stiu exact cum se numea.apoi au disparut...dupa vreo 2 luni iara au aparut.am fost apoi la un doctor si mi-a dat condyline.trebuia sa ma duc sa ma int ca sa fac tratamentu sub supraveghere...dar am zis ca conditiiile de la noi din maternitate nus prea bune...imi era si frica...si am zis sa ma duc la iasi printro cunostinta.acolo am fost cauterizata...mi-au trecut...apoi dp 2 sapt iara au aparut...apoi iara am fost m-a cauterizat...apoi iara au disparut si iara au reaparu...am fost din nou cauterizata...dupa 1 si ceva 2 au reaparut.dar nu extern ci intern.si am fost la o alta doct de teama ca la iasi sa nu ma cauterzeze din nou...si doct mi-a dat sa ma ung in interior cu lomexin si spalaturi vaginale cu tantum rosa.timp de 10 zile.dar nu mi-a trecut...am o luna de cand am condiloame interne(adica asa cred ca e)deoarace acu mi-au aparut 3 si in exterior.mie frica sa ma duc din nou la doct.cand stiu ca e posibil sa ma cauterizez.va rog daca stiti ceva spuneti.de 6 luni aproape.ma chinui sa scap de astea si nu reusesc!
0
29-01-2009, ora 12:37
PbLaryssa
Nu este medic/terapeut
PbLaryssa
Va rog imi spune si mie care este diferenta dintre condiloame si candidoza. Momentan fac tratament pt candidoza, pt ca in urma cu 2 sapt am racit foarte rau si am luat antibiotice, cum am terminat cu antibioticele mi-au aparut mancarimi in zona intima. Am fost foarte iritata, zona era foarte rosie si ma ustura cam tot timpul, dar mai ales la urinare. Am fost la ginecolog si mi-a dat un ovul antifungic, o pastila (mycosyst) si extern prin aplicarea unei creme antifungice la nivelul vulvei (lomexin). Si mi-a spus ca in caz ca imi apar ca niste cosulete albe tari ca niste negi sa ma dau cu condyline. Insa acum dupa 4 zile de tratament observ ca acele mici cosulete se duc si cele 2 care erau tari acum sunt foarte moi, chiar se vor sparge. M-am sperit foarte tare aseara cand am citit ce sunt de fapt condiloamele si inca sunt foarte speriata ca nu stiu exact ce am. Credeti ca e doar o candidoza???
Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie!!!
Va multumesc anticipat!!!
0
31-01-2009, ora 18:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru d3liOara :
Daca mai ajungi in Iasi, poti trece pentru un consult si pe la Cabinetele medicale Mihalache.
0
31-01-2009, ora 18:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru PbLaryssa:
Candidoza este produsa de o ciuperca, in timp ce condiloamele sunt produse de un virus.
Ai incercat sa ajungi si la un dermatolog pentru tratament?
0
01-02-2009, ora 23:24
PbLaryssa
Nu este medic/terapeut
PbLaryssa
NU am fost la un dermatolog. Acum dupa exact o saptamana nu mai am nimic, mi-a trecut. Insa saptamana viitoare o sa merg iar la ginecolog la un control si o sa-mi fac si papanicolau si la acest test se observa daca am virusu HPV, nu-i asa???????

Multumesc multa ca mi-ati raspuns si astept si acum un raspuns!!!
0
03-02-2009, ora 20:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da.
0
09-03-2009, ora 14:34
coR
Nu este medic/terapeut
coR
buna ziua. am si eu o intrebare. daca in timpul tratamentului se mai poate intretine relatii sexuale. astept raspuns, va rog. va multumesc.
0
09-03-2009, ora 14:39
coR
Nu este medic/terapeut
coR
sunt baiat apropo. cer scuze :)
0
10-03-2009, ora 15:29
Afro
Nu este medic/terapeut
Afro
Ptr condiloame e fff bun WARTEC CREMA. Si apoi tratament de imunitate... homeopat. Sirop de Arin alb de la Plantextrakt. E SUPER. Luati zilnic, dupa indicatia farmacistei. Sau urmati un tratament homeopat ptr imunitate.
Si nu va mai sresati. Hpv inseamna mai multa prudenta, controale regulate... de 2 ori pe an, cum trebuie sa faca oricum orice femeie.
Trebuie vindecate condiloamele existente, apoi marita si mentinuta imunitatea. SANATATE!!!
0
15-07-2009, ora 16:17
odess
Nu este medic/terapeut
odess
buna...imi puteti spune si mie daca se poate vindeca de tot de condiloame! adica daca se tine tratamentu virusul dispare din corp??? sau ramane si tot reapar si reapar condiloamenele :(...

multumesc !!
0
19-07-2009, ora 16:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Daca tratamentul este corect virusul dispare ! Nu ramane in corp!
0
06-08-2009, ora 09:40
inflower
Nu este medic/terapeut
inflower
Buna ziua,
Am 29 de ani si am condiloane in zona anala de vreo 6 luni, cele exterioare au trecut cu codyline, insa cele interioare nu raspund la tratamentul prin cauterizare, adica reapar mereu altele noi. Doctorul mi-a spus ca nu normal sa nu dea rezultate tratamentul la varsta mea si m-a pus sa imi fac test hiv care a iesit negativ. am inceput sa iau si imuno stimulente cam de o luna. La ultimul consult mi-a recomandat o crema pe baza de podofilina, pentru aplicatii interne, insa a spus ca nu stie exact numele produsului. Cautand pe internet am vazut ca singurele creme folosite pentru condiloame sunt aldara si wartec, insa doar pentru condiloamele externe. Intrebarea mea este daca stiti de asemenea creme pentru aplicatie interna? de asemenea cat de periculoasa este aplicara cremelor aldara sau wartec, nu as vrea sa ma trezesc cu o arsura chimica...
Va multumesc
0
07-08-2009, ora 13:53
marya27
Nu este medic/terapeut
marya27
Buna ziua
Eu am 27 de ani si mi-au aparut 3 negi mici in zona genitala. Am mers la ginecolog si d-na doctor mi-a dat condyline. Am urmat tratamentul tim de 3 zile dupa care urmeaza sa fac 4 zile pauza. Dupa aceste trei zile doar s-au albit, dar ele tot acolo sunt. Oare cat dureaza pana dispar? Oare voi scapa de condiloamele astea? e tare neplacut. In plus sotului meu nu i-au aparut. Sper sa nu-i apara si lui.
Am facut si testul Papanicolau, iar in 10 august primesc raspunsul. Sper sa nu fie ceva grav.
Va rog raspundeti-mi pe langa condyline ar trebui sa iau ceva si pentru imunitate? Ce anume?
0
07-08-2009, ora 19:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru inflower:
Cremele Aldara sau Wartec nu sunt caustice, deci nu produc arsuri chimice! Poate insa aparea o reactie de tip iritativ sau de tip alergic la locul aplicarii.
Inainte de a incepe tratamentul ar fi bine sa consultati si un dermatolog pentru a confirma prezenta condiloamelor intravaginale.
0
07-08-2009, ora 19:18
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru marya27:
Daca ai incredere in medicamentul luat pentru cresterea imunitatii, poti lua orice!
De obicei se recomanda isoprinosine 2 cp de 3 ori pe zi.
0
10-08-2009, ora 10:12
marya27
Nu este medic/terapeut
marya27
Buna ziua
Mi-au disparut condiloamele, dar mi-a ramas o usoara iritatie.
Am luat rezultatul de la Papanicolau si mi-a iesit tip 2. Este bine?
In schimb mi-a zis d-na doctor ca am o mica infectie pentru care mi-a dat ceva tratament. Iar sotul meu nu trebuie sa ia tratament.
E ok tip 2 si faptul ca sotul meu nu trebuie sa ia tratament?
0
12-08-2009, ora 17:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da.
0
02-09-2009, ora 00:36
odess
Nu este medic/terapeut
odess
buna..as avea si eu o intrebare! cat de urata e cauterizarea? raman ceva rani sau cum e? as vrea mai multe detalii ! toata lumea spune ca nu e deloc placuta, asta imi dau si eu seama..doar ca vreau sa stiu cum e de fapt! :(
multumesc
0
03-09-2009, ora 16:51
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cauterizare inseamna ardere! Ea poate fi facuta cu fierul inrosit, cu electrocauterul, cu radiocauterul sau cu laserul. Rezultatul final este o rana ce se vindeca prin cicatrice. Manevra se face sub anestezie locala.
0
03-09-2009, ora 22:49
odess
Nu este medic/terapeut
odess
multumesc! dar recomandati sa se faca cauterizare??
0
04-09-2009, ora 18:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da.
0
14-10-2009, ora 11:44
rodicap
Nu este medic/terapeut
rodicap
Buna ziua,
Am si eu nevoie de ajutorul si de sfatul competent al d-lui doctor Mihalache pentru nepotelul meu in varsta de 7 ani si jumatate caruia din noiembrie anul trecut i-au aparut niste excrescente in varful cuculetului care au fost diagnosticate de o d-na doctor dermatolog din Galati ca fiind condiloame.De atunci l-a tratat saptamanal cu o solutie preparata de dansa in farmacie si cu o crema - cred ca Efudix. In primavara i s-au estompat dar dupa cateva saptamani i-au reaparut si atunci pe langa faptul ca am reluat tratamentul la d-na doctor din Galati care in paralel cu tratamentul local i-a prescris si isoprinosine, am cerut si parerea unei d-ne doctor dermatolog din Bucuresti care, deoarece la acea data cand l-a vazut dansa condiloamele erau din nou f. mici ne-a recomandat sa nu il mai tratam local cu nimic ci doar sa ii marim imunitatea cu siropul Viusid. Asa am facut, copilul a inghitit deja 2 sticlute de sirop dar i-au aparut din nou condiloamele, parca mai mari. Acum d-na doctor din Bucuresti ne-a recomandat sa folosim crema Wartec, dar am citit pe net ca nu este recomandata pt. condiloamele de pe organele genitale deci exact unde le are copilul. Sincer nu stim ce sa mai facem !. La un moment dat de la Galati ni s-a recomandat crema Aldara, dar ulterior d-na doctor a considerat ca nu este recomandata pentru copii. Cum sa procedam, suntem disperati, pe langa faptul ca nu ne dam seama de unde a aparut copilului asa ceva, intre timp i-a aparut si fratiorului lui de 4 ani, dar foarte mici, in acelasi loc, dar nimeni din familie nu mai are, nici nu stim ce sa mai facem sa vindecam copii. Cum te poti infecta cu asa ceva ? De unde au putut lua copii acest virus ?Cum sa nu ne infectam si noi ceilalti ? Cum putem vindeca copii ?
0
15-10-2009, ora 15:54
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Puteti utiliza crema Wartec.
Infectia putea aparea ca urmare a masturbarii sau a fortarii decalotarii penisului.
Pentru a nu va infecta si ceilalti din casa, spalati-va pe maini cu apa si sapun daca ati atins organele genitale ale copiilor.
0
09-11-2009, ora 17:24
cyberdog
Nu este medic/terapeut
cyberdog
in legatura cu condiloamele astea.ce imi recomandati pt condiloamele din interior si exterior.de fapt ce este mai bun dintre condyline si crema wartec??
0
11-11-2009, ora 17:11
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Amandoua sunt la fel de bune!
0
11-11-2009, ora 21:41
cyberdog
Nu este medic/terapeut
cyberdog
da multumesc d-nu doctor...:D...si pe net va cer sfatu...:)) simionica stiti d-voastra care :D
Adaugă un comentariu / răspuns
96 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.